freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πρόγραμμα συνεργατών - σύστημα πυραμίδα ή όχι ?

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Πρόγραμμα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Serpatinas

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 1
Νέα: 2

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Γιάννενα - Καρπενήσι
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιαν 2004 23:12    Θέμα: Πρόγραμμα συνεργατών - σύστημα πυραμίδα ή όχι ? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αναφέρομαι στο πρόγραμμα συνεργατών της Telepassport ενδεικτικά (προφανώς και οι υπόλοιπες εταιρίες ακλουθούν κάποια παρόμοια τακτική)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση παίρνεις κάποιο ποσοστό από το πρώτο επίπεδο πελατών που γράφεις, πέρα όμως αυτών υπάρχουνε και υψηλά ποσοστά - κέρδη και από τα υπόλοιπα επίπεδα συνεργατών που γράφεις.

Όσο ανεβαίνεις επίπεδα τόσο ανεβαίνουνε και τα κέρδη.
Έτσι δημιουργείτε ένα σύστημα πυραμίδας όπου έχεις κάποιους από κάτω σου και κάποιους από πάνω σου.

Το ερώτημα είναι εάν όλο αυτό το σκηνικό είναι όπως τα κλασικά συστήματα πυραμίδας όπου, κάποια στιγμή καταρρέουν...

Κατά την γνώμη μου δεν είναι καθώς η εταιρία έχει κάποιο βασικό προϊόν (σταθερή τηλεφωνία) που πουλάει και δεν είναι γράψε τόσους θα πάρεις τόσα... ενώ επιπλέον η διανομή των κερδών γίνεται σύμφωνα με τις εισπράξεις και όχι σύμφωνα με τον αριθμό των νέων μελών / συνεργατών.

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιαν 2004 03:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

υπάρχει κόστος εγγραφής;

hik-hok
Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιαν 2004 08:24    Θέμα: Re: Πρόγραμμα συνεργατών - σύστημα πυραμίδα ή όχι ? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Serpatinas ανέφερε:
......(προφανώς και οι υπόλοιπες εταιρίες ακλουθούν κάποια παρόμοια τακτική)......

οι περισσότερες άλλες εταιρίες και κυρίως οι "επώνυμες" δέν ακολουθούν αυτό το σύστημα.
panos3

Μέλος από: 02 Φεβ 2003

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιαν 2004 01:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper : Για να γινεις συνεργατης της Telepassport υπαρχει κοστος εγγραφης το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσον των 27,08 Ευρω μια φορα (οχι καθε χρονο).
Με αυτο το ποσον εξασφαλιζεις ολα τα δικαιωματα πληρωμης σου απο την εταιρεια με το συστημα πληρωμων που ανεφερε ο φιλος Serpantinas.
Αν ενδιαφερεσε για συνεργατης η αν ξερεις ατομα που θελουν να ασχοληθουν επικοινωνησε μαζι μου στο dolfin291@hotmail.com.

Eιδικα τωρα με την προεπιλογη φορεα και τις γραμμες SDSL τα πραγματα ειναι πιο ευκολα απο οτι οταν ξεκινησαμε.

Επισης με την φορητοτητα αριθμων που ξεκιναει αρχες Φεβρουαριου θα φυγει ενας μεγαλος βραχνας απο τον κοσμο , αφου δεν θα πληρωνει το παγιο του ΟΤΕ αλλα το παγιο των εταιρειων το οποιο θα ειναι σαφως μικροτερο απο αυτο του ΟΤΕ.
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιαν 2004 02:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

panos3 μου κάνει εντύπωση η περιφρόνησή σου για τα 27 Ευρώ που αποτελούν ένα ημερομίσθιο στην Ελλάδα. Αν πολλαπλασιάσεις αυτό το ποσό με τους μεταπωλητές (και ειδικά τους ανενεργούς) που έχει η εν λόγω επιχείρηση έλα και πες το μας και θα καταλάβεις ότι αυτό το ποσό είναι μια από τις κυριότερες πηγές εσόδων.

Είμαι μεταπωλητής σε αρκετές επιχειρήσεις και μεγάλες εταιρείες και ποτέ κανείς δε μου ζήτησε ούτε ένα Ευρώ. Η μόνη σύμβαση που κάνουμε είναι ο διαχωρισμός των ποσοστών σε μελλοντικές συναλλαγές.

Και κάτι επιπλέον: Είσαι σίγουρος ότι όλη αυτή η διαδικασία της πυραμίδας είναι νομότυπη; Εγώ ξέρω ότι η Telepassport έκανε σεμινάρια σε συμφοιτητές μου για να τους κάνει μεταπωλητές. Οι συμφοιτητές μου ούτε τιμολόγια παροχής υπηρεσιών θα έκοβαν ούτε φυσικά ασφαλισμένοι θα ήταν γιατί ως γνωστό ο μεταπωλητής δεν έχει ούτε συγκεκριμένο ωράριο ούτε έδρα δραστηριοποίησης -στην περίπτωση που δεν έχει επιχείρηση βέβαια-.

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω ζήσει και εγώ μερικά πράγματα απο μέσα (Herbalife, Amway και κάτι άλλες που δε θυμάμαι πώς λέγονται) και ξέρω ότι γίνεται της κακομοίρας.

panos3

ΜήνυμαΣτις: 26 Ιαν 2004 02:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper Δεν περιφρονω καθολου τα 27,08 ευρω.
Ημουνα και εγω παλια στην AMWAY και HERBALIFE
και ξερω τι γινετε.Αυτες ανεξαρτητως κερδους δεν σου δινουν παραστατικα ουτε απαιτουν τιμολογιο παροχης. Η Telepassport oμως και η Octopus-network(MLM της Γενικης Τραπεζας) οταν οι προμηθειες σου φτασουν το οριζομενο απο το νομο ποσον που ειναι 5.700 ευρω ετησιως απαιτουν να εγγρφεις στο ΤΕΒΕ , να κανεις εναρξη κλπ. Εως τοτε σου στελνουν τις αμοιβες με παρακρατηση 23,6% (οι νομιμες κρατησεις) και σου στελνουν επισης βεβαιωση των αμοιβων αυτων και της παρακρατησης τα οποια περνας στη φορολογικη δηλωση.Εαν αυτα ειναι παρανομα πραγματα , τοτε ποια ειναι τα νομιμα?
Προς ενημερωση : οι μεταπωλητες της Telepassport ειναι 2500 και η συμμετοχη ολων μαζι ειναι 67500 ευρω.Σαν μεγεθος στα εσοδα της εταιρειας ειναι αμελητεο οταν οι πελατες ειναι περιπου 1εκ.
Αν η αμοιβη απο προμηθειες ειναι 10 ευρω για τον καθενα τον μηνα (που ειναι παραπανω) και αν αμοιβονται οι μισοι μονο τοτε η εφαπαξ καταβολη ολων καλυπτει περιπου 5,5 μηνες.Το κοστος για αιτησεις κλπ που ειναι δωρεαν για τους συνεργατες δεν καλυπτεται απο τα 27,08 ευρω σε καμμια περιπτωση.
Και κατι ακομα.Οσοι κανουν σοβαρη ενημερωση σε μελλοντικους συνεργατες εξηγουν με λεπτομερειες τα παντα (και οχι φουσκες με αυτοκινητα κλπ) και ολα υπαρχουν στη συμβαση που υπογραφεις ο καθενας με την εταιρεια.
Ευχαριστω και συγγνωμη για την μακροσκελη απαντηση
hik-hok
Reporter

flickr 
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιαν 2004 08:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

απο την στιγμή που σε μία εταιρία υπάρχει η δυνατότητα να γράψεις συνεργάτες "κάτω" απο εσένα και να ανεβάσουν τα ποσοστά σου το σύστημα είναι πυραμίδα.

Μέλος από: 22 Ιουλ 2003
Περιοχή: Ελλάδα
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιαν 2004 20:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όντως είναι σύστημα πυραμίδας.

Απλά οι Έλληνες έχουν παρεξηγήση το σύστημα πυραμίδας με αυτά που είχαν γίνει πριν από λίγα χρόνια, και για αυτό αποφεύγετε ο όρος

Και εγώ είμαι εδώ και λίγο καιρός μέλος της TelePassport (αφού το έψαξα πραγματικά πολύ) και εκ των υστέρων μπορώ να πω ότι τα 27,08 ευρώ είναι όντως λίγα.
Και μόνο οι αιτήσεις που παίρνεις κοστίζουν πολλά περισσότερα.

Εγώ προσωπικά δεν μπήκα μόνο για να ασχοληθώ με αυτό και τίποτα άλλο. Απλά μπήκα για να έχω ένα μόνιμο (και ας είναι μικρό) έξτρα στο εισόδημα μου. Έχω βάλει μέχρι στιγμής μερικούς γνωστούς και πάω καλά μέχρι στιγμής.

Όποιος πάντως ενδιαφέρεται εδώ είμαστε

hik-hok
Reporter

flickr 
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιαν 2004 21:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διάλογος με φανατικό της Am πριν από Κανά δυό χρόνια

Φανατικός : Θα γίνω πωλητής της Am έλυσα τα προβλήματα μου

Εγώ : και γιατί να αγοράσουμε τα προϊόντα μέσω της am και όχι κατ ευθείαν από τις εταιρίες που τα παράγουν ?

Φανατικός : Η Am τα πουλάει πιο φθηνά

Εγώ: δηλαδή η Am πουλάει πιο φθηνά τα pc από την ίδια π.χ. την ΙΒΜ που τα κατασκευάζει ?

Φανατικός: Η Am αγόρασε την ΙΒΜ

Εγώ :
blackhumor
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 27 Ιαν 2004 20:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντα υπάρχουν και οι άσχετοι, σε όλους τους τομείς hik-hok... H και οι "ειδικοί"!!!!

Να μιλήσουμε για τους περισσότερους πωλητές υπολογιστών σε μεγάλα καταστήματα;

panos3

ΜήνυμαΣτις: 27 Ιαν 2004 23:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και ασχετοι υπαρχουν και βλακες και πονηροι.Μακρυα απο αυτους.Μπορει να σου αρεσει το προιον που πουλανε.Βρες καποιον αλλο που δεν θα σου πουλησει φουμαρα για να το παρεις .Μορει πραγματι να ειναι πιο φτηνα απο οτι πουλαει η οποιαδηποτε ΙΒΜ τα ιδια της τα προιοντα.Αλλα ψαξτο πρωτα.Οχι οτι η οποιαδηποτε εταιρεια αγορασε ολες τις αλλες.Προς Θεου.Εμπιστεψου αυτον που θα σου πει και τα μειονεκτηματα η τις ελλειψεις του προιοντος η της υπηρεσιας.
blackhumor
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2004 00:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό που λες ξεχωρίζει έναν καλό πωλητή, από έναν κακό...

Απλά πράγματα.

Και προσωπικά πιστεύω ότι ανήκω στους πρώτους (είμαι μετριώφρον τι να κάνουμε ) )

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 19 Ιαν 2017 17:01 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites