freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πρόστιμο-ρεκόρ θα επιβάλλει η Κομισιόν στην Microsoft

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: microsoftΚομισιόν Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
GhostShip

Μέλος από: 30 Σεπ 2003
Νέα: 31

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2004 16:01    Θέμα: Πρόστιμο-ρεκόρ θα επιβάλλει η Κομισιόν στην Microsoft Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε συνέχεια του θέματος που προέκυψε σχετικά με την επιβολή προστίμου στην Microsoft link to Microsoft για μονοπωλειακές τακτικές, το Reuters ανακοίνωσε τα παρακάτω.

Πρόστιμο ύψους 497 εκατ. ευρώ ενδέχεται να επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στη μεγαλύτερη παγκοσμίως εταιρεία λογισμικού Microsoft, καθώς έκρινε ότι καταχράστηκε τη δεσπόζουσα θέση της στην αγορά λειτουργικών συστημάτων προσωπικών υπολογιστών.

Το πρόστιμο «είναι 497 εκατ. ευρώ» δήλωσε Ευρωπαίος αξιωματούχος στο Reuters. Εάν το σύνολο των μελών της Κομισιόν υποστηρίξει αυτή την πρόταση -οι επίσημες ανακοινώσεις θα γίνουν την Τετάρτη- τότε θα πρόκειται για το μεγαλύτερο πρόστιμο που έχει επιβληθεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Το 2001 η φαρμακοβιομηχανία Hoffmann-La Roche είχε κληθεί να πληρώσει πρόστιμο 462 εκατ. ευρώ, πάλι για υπόθεση μονοπωλιακής τακτικής.

Εκπρόσωπος της Microsoft στην Ευρώπη δήλωσε ότι το πρόστιμο είναι αδικαιολόγητο και ότι η εταιρεία θα προσβάλλει δικαστικά την απόφαση εάν αυτή επικυρωθεί.

«Είναι βεβαίως αδικαιολόγητο, διότι πιστεύουμε πως αυτό αναδεικνύει ακριβώς την αδυναμία να υπάρξει συμφωνία σε ένα μόνο θέμα, τη στιγμή μάλιστα που είχαμε συμφωνήσει σε γενικές γραμμές σε όλα τα υπόλοιπα» είπε. Στην περίπτωση που αύριο επικυρωθεί η απόφαση, «σαφώς και θα προσφύγουμε στη δικαιοσύνη», προσέθεσε, χαρακτηρίζοντας για άλλη μία φορά «αδικαιολόγητο και άδικο» το πρόστιμο.

Παλαιότερα posts για το ίδιο θέμα:

Δεκτές από τα μελη της ΕΕ οι ποινές κατά της Microsoft

Η ΕΕ απορρίπτει πρόταση συμβιβασμού της Microsoft
zZz

Μέλος από: 05 Νοε 2003
Περιοχή: saloniki
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2004 17:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγω παντος το βλεπω αδικο. αντι να βγαλουν κανα καλητερο λειτουργικο την πολεμανε με οτι μπορουνε
simone

Μέλος από: 05 Απρ 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2004 18:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

zZz ανέφερε:
εγω παντος το βλεπω αδικο. αντι να βγαλουν κανα καλητερο λειτουργικο την πολεμανε με οτι μπορουνε

Νομίζω ότι καλά θα κάνεις να το ψάξεις λίγο περισσότερο το θέμα, για να καταλάβεις τι παίζει!
Το δίκιο και το άδικο δεν έχει καμιά σχέση με την υπόθεση. Αυτό που διακυβεύεται είναι ο περιορισμός του ελεύθερου ανταγωνισμού από ένα μονοπώλιο, τόσο επικίνδυνο όσο και όλα τα άλλα που έχουν υπάρξει κατά το παρελθόν.
ΜΦΧ
zZz

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2004 19:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν μπορω να καταλαβο πιο μονοπολειο εφοσον δεν υπαρχη ανταγωνιζμος. εκτος αν βλεπεις καποιο λειτουργικο ετοιμο να αντιμετοπιση την εταιρια. καλα τα linux αλλα τι? εφοσον εισαι μονος σου για ποιο μονοπολειο μιλαμε. δηλαδη αν η amd η intel πεθανει. οποια μηνη θα εχει μονοπολειο και θα την βαζουν προστιμο. ειναι λογικα πραγματα αυτα. οχι το θεμα δεν το διαβασα γιατι πολοι απλα δεν ξερω καλα αγγλικα. ουτε εγω ειμαι ευχαριστιμενος απο την MS ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙς ΟΤΙ ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΜΕΡΟς ΤΗς. ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ τοσα λεφτα για λειτουργικα ανετοιμα. αλλα και τι να κανεις αφου δεν υπαρχει αλλος
Darkchilde

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Περιοχή: Somewhere in the Outer Rim of the Galaxy
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2004 20:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα zZz. Εάν η Microsoft link to Microsoft κάνει ότι θέλει τότε δεν πρόκειται να υπάρξει ανταγωνισμός. Κάποιος πρέπει να αρχίσει να της βάζει τα δυό πόδια σ'ένα παπούτσι.

Και στο θέμα του Internet Explorer και στο θέμα του Windows link to Windows Media Player. Υπάρχουν και άλλοι browsers, υπάρχουν και άλλα players εξίσου καλά με της Microsoft, και χρειάζονται μικρότερη μνήμη για να τρέξουν και είναι πιο γρήγορα. (Αναφέρομαι βασικά στο winamp. Είναι πιο γρήγορο και καλύτερο κατά την γνώμη μου από τον Media Player).

Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr
zZz

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2004 21:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ε ωραια δεν μπορεις να τα χρεισημοποιησεις? αφου μπορεις τι σε φταιει η MS. ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΙ. ειναι καλυτερα και τα βαζεις. δηλαδη αν βγει ενα καλο λειτουργικο με βαση τα win δεν θα το βαλεις. γιατι για να γυρισεις ολα τα προγραματα σε δικο σου λειτουργικο θελει δουλει. αν λειπων βγουν σωστα linuxwin δεν θα τα βαλεις? θα σε απαγορευσει κανεις? για ποιο μονοπολειο μιλαμε τοτε. ας βγαλουν κατι αξιολογο και ας μιλησουν
greek_manager
Honorary Member

Μέλος από: 21 Οκτ 2002
Νέα: 1

Περιοχή: Back to Greece
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2004 10:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατί οι περισσόετροι άσχετοι πρωτάρηδες χρήστες θα μείνουν στον media player που έρχεται πακέτο με τα windows link to windows, δεν θα ψάξουν τις καλύτερες λύσεις, με συνέπεια αυτές να εξαφανιστούν αφού θα έχουν μικρό μερίδιο και να τρώμε όλοι στην μάπα ότι προσφέρει "δωρεάν" με τα windows η Microsof.
Άσε που όσοι αναπτύσσουν λογισμικό εκτός micrsoft, έχουν το μειονε΄κτημα ότι δεν έχουν πρόσβαση στον πηγαίο κώδικα των windows,με αποτέλεσμα να μην γίνεται παιχνίδι επί ίσοις οροις στην ανάπτυξη του ανταγωνιστικού λογισμικού.

zZz

ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2004 13:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ο πρωταρης καλα κανει και εχει το media. και αυτος θα μαθει και μολις μαθει θα το αλλαξει. για μενα το λειτουργικο πρεπει να ειναι κομπλε να τα εχει ολα. αν ειναι να δωσο 200ευρο και να παρω ενα λειτουργικο πετσοκομενο για να μου τα παρουν αλλες εταιριες χιλια χρονια να τα δινω στην εταιρια που μου δινει το λειτουργικο και να εχω καλυτερη τιμη. το ζητημα ομως ειναι αλλου. υπαρχει ανταγωνιζμος? που ειναι? δεν υπαρχουν μεγαλες αλλες εταιριες? δεν μπορουν να χτυπησουν την ms? φοβουντε την τραγοδια? τι? εφοσον δεν υπαρχει ανταγονιζμος δεν μπορουμε να κατηγορουμε μια εταιρια. χωρις αυτην μπορει να μην ειχαμε αυτα που εχουμε τωρα. μπορει να ειχαμε και παραπανο δεν λεω. αλλα με το μπορει προκοπη δεν γινεται. εχουμε μαθει ολοι να τα ριχνουμε στην ms. και εμενα στο ξαναλεω δεν με τρελενει το λογιζμικο τις. αλλα δεν εχω αλλη επιλογη. γιατι δεν ειναι μονο η προσοπικη χρησει ειναι και η δουλεια μου. ploter μηχανηματα photoshop corel και αλλα... τι θα κανω εγω αφου δεν υπαρχει κατι καλητερο? θα περιμενο ποτε θα ξυπνησουνε?
αυτα ετσι ειναι. εφοσον ισε μονος θα εχεις μονοπολειο.
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2004 14:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παιδιά η απόφαση βγήκε -φυσικά η Microsoft link to Microsoft θα κινηθεί εναντίον της- και το πρόστιμο ισχύει. Επιπλέον τα Windows link to Windows -κατα την απόφαση πάντα- θα διανέμονται χωρίς τον Media Player.

Darkchilde

ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2004 15:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

zZz ανέφερε:
ο πρωταρης καλα κανει και εχει το media. και αυτος θα μαθει και μολις μαθει θα το αλλαξει. για μενα το λειτουργικο πρεπει να ειναι κομπλε να τα εχει ολα. αν ειναι να δωσο 200ευρο και να παρω ενα λειτουργικο πετσοκομενο για να μου τα παρουν αλλες εταιριες χιλια χρονια να τα δινω στην εταιρια που μου δινει το λειτουργικο και να εχω καλυτερη τιμη. το ζητημα ομως ειναι αλλου. υπαρχει ανταγωνιζμος? που ειναι? δεν υπαρχουν μεγαλες αλλες εταιριες? δεν μπορουν να χτυπησουν την ms? φοβουντε την τραγοδια? τι? εφοσον δεν υπαρχει ανταγονιζμος δεν μπορουμε να κατηγορουμε μια εταιρια. χωρις αυτην μπορει να μην ειχαμε αυτα που εχουμε τωρα. μπορει να ειχαμε και παραπανο δεν λεω. αλλα με το μπορει προκοπη δεν γινεται. εχουμε μαθει ολοι να τα ριχνουμε στην ms. και εμενα στο ξαναλεω δεν με τρελενει το λογιζμικο τις. αλλα δεν εχω αλλη επιλογη. γιατι δεν ειναι μονο η προσοπικη χρησει ειναι και η δουλεια μου. ploter μηχανηματα photoshop corel και αλλα... τι θα κανω εγω αφου δεν υπαρχει κατι καλητερο? θα περιμενο ποτε θα ξυπνησουνε?
αυτα ετσι ειναι. εφοσον ισε μονος θα εχεις μονοπολειο.

Ο Media Player δεν είναι μέρος του λειτουργικού. Το λειτουργικό είναι το πρόγραμμα που μεσολαβεί ανάμεσα στον χρήστη και το hardware. Αντί να πηγαίνεις εσύ με δύσκολες εντολές να λές ότι στην τάδε διεύθυνση μνήμης να μπεί αυτός ο κώδικας, ή να στέλνεις εσύ το αρχείο για εκτύπωση, το κάνει το λειρτουργικό.
Ο Media Player δεν είναι απαραίτητο μέρος του λειτουργικού, αφού απλώς είναι πρόγραμμα για να παίζει audio-CD, MP3, AVI και τα λοιπά. Η αναγνώριση του cd-rom και η σωστή λειτουργία του είναι μέρος του λειτουργικού μέσω των drivers, όχι όμως το να παίζει audiocd και MP3.

Δεν έχεις άλλη επιλογή γιατί η Microsoft έκανε μονοπωλιακή πολιτική, σε συνεργασία με αρκετές εταιρείες που φτιάχνουνε PC.
Επίσης ποτέ μα ποτέ δεν έχει δώσει τα σωστά στοιχεία σε εταιρείες ώστε να ανπτύξουν σωστά το λογισμικό τους, γι αυτό άλλωστε υπάρχουν τα προβλήματα με drivers, προγράμματα κλπ.

Darkchilde

ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2004 15:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξέχασα επίσης και κάτι άλλο. Υπάρχουν άτομα τα οποία δεν ξεκολλάνε ποτέ από ότι τους δίνουν τα Windows link to Windows. Μένουν σε αυτό, δεν το ψάχνουνε, πολλές φορές δεν χρησιμοποιούν καν το Update των προγραμμάτων. Ξέρω αρκετά άτομα έτσι.
Εάν όμως στα Windows δεν υπήρχαν όλα τα extra (και θυμηθείτε εποχές DOS που για να στήσεις ένα CD-ROM έπρεπε να ορίσεις μόνος τους drivers στο autoexec.bat και στο config.sys), τότε θα το έψαχνε και θα έβρισκε από μόνος του ποιο πρόγραμμα του αρέσει και τον διευκολύνει καλύτερα.

zZz

ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2004 15:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΔΕΝ διαφονο σε αυτα που λες. ναι ας τον κανουν προερετικο. κοιτα δεν ξερω περι του κωδικα τους ποιο ειναι το πιο σωστο.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Microsoft Ελλάς και Found.ation συνδιοργανώνουν το Hack.athon #{SmartCities} 0 cordis 02 Δεκ 2016 15:59
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
To πρόγραμμα Microsoft Innovative Educator Expert για το 2016-2017 0 cordis 28 Νοε 2016 16:00
Η Google μπαίνει και αυτή στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 22 Νοε 2016 15:25
Samsung συμμετέχει στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 18 Νοε 2016 15:02
Η Microsoft γίνετε μέλος του Linux Foundation ως Platinum member. 0 cordis 17 Νοε 2016 18:40

Τώρα είναι 22 Ιαν 2017 18:12 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites