freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Review] - 21 Γραμμάρια

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: review Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Drizzt
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kallithea
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 26 Μαρ 2004 17:01    Θέμα: [Review] - 21 Γραμμάρια Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είχα πάει να δω την ταινία της προάλλες...

Όσοι δεν την έχουνε δει καλό είναι να μην διαβάσουνε παρακάτω γιατί αναφέρομε σε λεπτομέρειες
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.

Πολύ κατάντια....μαύρη μαυρίλα.. και πάει λέγοντας... και αυτό το back and forward του σκηνοθέτη με ζάλισε... πρέπει να έκανε καμιά 30 flashback...

Ένας που είχε πρόβλημα με την καρδιά του και ήθελε μεταμόσχευση ήταν και παντρεμένος. Τελικά βρήκε καρδιά αφού ένας άλλος παρέσυρε με το αυτοκίνητο έναν πατέρα με 2 κοριτσάκια.
Η εγχείρηση πέτυχε αυτός βγήκε από το νοσοκομείο ο άλλος πήγε φυλακή...
Αλλά ρε παιδί μου ήθελε σώνει και καλά να μάθει ποίος ήταν αυτός με την καρδιά που πέθανε και βρήκε την γυναίκά του την οποία ερωτεύτηκε και άφησε την δικιά του ....

Μετά και οι δύο ήθελαν να πάρουνε εκδίκηση και να σκοτώσουνε τον άνθρωπο που παρέσυρε με το αυτοκίνητο τον άνδρα της... Αντί να πάνε κάπου να χαρούν τον ερωτά τους....

Τελικά δεν τον σκοτώνουν γιατί κατά λάθος ο καρδιοπαθής αυτοπυροβολείται .... ειρωνεία... στην καρδιά.....
Ο απρόσεκτός οδηγός έχοντας καταλάβει το λάθος του αποφασίζει να γυρίσει στην οικογένεια του...

Αυτά....

Από όλη την ταινία ....αξίζει μόνο η σκηνή που φαίνεται το στήθος της πρωταγωνίστριας.... όλα τα λεφτά η ρώγα.... λυπάμαι που το λεω έτσι ... αλλά μόνο αυτό μου έμενε....

Last edited by Drizzt on 26 Μαρ 2004 21:09, edited 1 time in total
geraki
Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Visit posters website
blog deviantART sync twitter friendfeed deviantART 
del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Μαρ 2004 17:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν γίνεται να μην λέτε το τέλος της ταινίας; Κάνε κριτική χωρίς να το χαλάς σε κάποιον που θέλει να την δεί.

Μέλος από: 12 Μαη 2003
Περιοχή: Brussels / Athens
ΜήνυμαΣτις: 26 Μαρ 2004 20:31    Θέμα: Re: 21 Γραμμάρια Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Drizzt ανέφερε:
Είχα πάει να δω την ταινία της προάλλες...

Πολύ κατάντια....μαύρη μαυρίλα.. και πάει λέγοντας... και αυτό το back and forward του σκηνοθέτη με ζάλισε... πρέπει να έκανε καμιά 30 flashback...

Ένας που είχε πρόβλημα με την καρδιά του και ήθελε μεταμόσχευση ήταν και παντρεμένος. Τελικά βρήκε καρδιά αφού ένας άλλος παρέσυρε με το αυτοκίνητο έναν πατέρα με 2 κοριτσάκια.
Η εγχείρηση πέτυχε αυτός βγήκε από το νοσοκομείο ο άλλος πήγε φυλακή...
Αλλά ρε παιδί μου ήθελε σώνει και καλά να μάθει ποίος ήταν αυτός με την καρδιά που πέθανε και βρήκε την γυναίκά του την οποία ερωτεύτηκε και άφησε την δικιά του ....

Μετά και οι δύο ήθελαν να πάρουνε εκδίκηση και να σκοτώσουνε τον άνθρωπο που παρέσυρε με το αυτοκίνητο τον άνδρα της... Αντί να πάνε κάπου να χαρούν τον ερωτά τους....

Τελικά δεν τον σκοτώνουν γιατί κατά λάθος ο καρδιοπαθής αυτοπυροβολείται .... ειρωνεία... στην καρδιά.....
Ο απρόσεκτός οδηγός έχοντας καταλάβει το λάθος του αποφασίζει να γυρίσει στην οικογένεια του...

Αυτά....

Από όλη την ταινία ....αξίζει μόνο η σκηνή που φαίνεται το στήθος της πρωταγωνίστριας.... όλα τα λεφτά η ρώγα.... λυπάμαι που το λεω έτσι ... αλλά μόνο αυτό μου έμενε....

Χμ, νομίζω οτι το ισοπέδωσες εντελώς Εμένα μου άρεσε πολύ το έργο και οκ στην τελική δράμα είναι το ξέρεις από την αρχή, άρα δεν μπορείς να το κατηγορείς οτι είναι μαυρη μαυρίλα. Τα flashbacks είναι όλο το μυστικό στην σκηνοθεσία του έργου. Αν έδειχνε όλη την ιστορία σε μια χρονολογική σειρα δεν θα είχε κανένα νόημα. Το πως μπλέκονται οι ιστορίες είναι μεγαλοφιές κατά την άποψή μου και γενικά το όλο έργο αξίζει πολύ παραπάνω από ότι είπες πιστεύω

Personal site online again!

latest work: MC Nme website
Drizzt
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kallithea
ΜήνυμαΣτις: 26 Μαρ 2004 21:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

geraki ανέφερε:
Αν γίνεται να μην λέτε το τέλος της ταινίας; Κάνε κριτική χωρίς να το χαλάς σε κάποιον που θέλει να την δεί.

Ναι έχεις δίκαιο... το διόρθωσα... πιστέυω
xarisss

Μέλος από: 06 Σεπ 2002
Περιοχή: Volos
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2004 04:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

den eida ta 21 grams, pantos akousa oti se pollous arese perissotero apo to vravevmeno mystic river..

Μέλος από: 02 Ιουλ 2004
Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2004 12:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξαναζωντανεύω ένα πολύ παλιό thread αλλά αυτή είναι η τελευταία ταινία που είδα (έχω πολύ καιρό να πάω σινεμά) και μπορώ να πω ότι ναι μεν η μαυρίλα είναι πολλή και πρέπει να έχεις γερό στομάχι αλλά ο τρόπος αφήγησης είναι πρόκληση για το μυαλό και γενικώς το μήνυμα της ταινίας - για μένα - ήτανε πάνω απ' όλα απαισιόδοξο, η παραδοχή της απαξίωσης που φέρνει ο θάνατος σε όλα τα -θνητά- πράγματα αλλά και η γενναιότητα να το ζούμε αυτό και να το κοιτάμε κατάματα. Τελικά χωρά η ζωή μας σε 21 γραμμάρια;
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2004 17:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εγώ το είδα. Είσαι σίγουρος ότι κατα λάθος αυτοπυροβολήθηκε ο άλλος στο τέλος; Εγώ νομίζω ότι ήθελε να αυτοκτονήσει.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 21 Ιαν 2017 19:29 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites