freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Κινητά και ανακύκλωση

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ανακύκλωσηκινητά Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
zipgr

Μέλος από: 31 Μαρ 2002
Νέα: 1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2004 15:56    Θέμα: Κινητά και ανακύκλωση Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα,
μου έκανε εντύπωση σήμερα που διάβασα ότι στο εξωτερικό έχουν αρχίσει ήδη καμπάνια και ενέργειες για την ανακύκλωση των κινητών τους στα καταστήματα που τα πουλάνε! Κι έπαθα πλάκα! Αναρωτιέμαι, μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε κι εμείς να σκεπτόμαστε πιο γρήγορα και να πράττουμε γρηγορότερα, πριν μας πνίξουν τα σκουπίδια των χημικών και τοξικών από τις μπαταρίες των κινητών μας, αλλά και των μη βιοδιασπώμενων πλαστικών των ηλεκτρονικών γενικότερα (κομπιούτερς, εκτυπωτές κλπ);
Αλλά ακόμη κι αν είναι έτσι, έχω μία πρόταση σχετικά με την Ανακύκλωση του Πλαστικού για αρχή. Τώρα το καλοκαίρι, που θα έχουμε όλοι στα χέρια μας από ένα άδειο πλαστικό μπουκάλι νερού, καλύτερα θα ήταν να το πετάμε στους ειδικούς κάδους για την ανακύκλωση. Τι λέτε κι εσείς; Δεν θα ήταν άσχημα για αρχή!

Μέλος από: 26 Ιαν 2004
Νέα: 3

View users profile Visit posters website
blog deviantART sync twitter friendfeed deviantART 
del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2004 22:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν είχε και περισσότερους κάδους....

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Περιοχή: Somewhere in the Outer Rim of the Galaxy
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαρ 2004 13:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η Vodafone πάντως έχει αρχίσει το συγκεκριμένο. Τις προάλλες που πήγα για μία νέα σύνδεση σε κάποιο κατάστημά της, είδα κάδο ανακύκλωσης κινητών και εξαρτημάτων τους.
Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες.

Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr
zipgr

Μέλος από: 31 Μαρ 2002
Νέα: 1

ΜήνυμαΣτις: 31 Μαρ 2004 15:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ καλό αυτό από μέρους της Vodafone. Ελπίζω και ο κόσμος να το στηρίξει... Αν και πρωτοποριακό, είναι ωφέλιμο.
Ωστόσο, υπάρχουν διάφορες υπηρεσίες των δήμων, των ΟΤΑ που ασχολούνται με την ανακύκλωση γενικότερα, αλλά χρειάζονται παρότρυνση και από τον κόσμο για να διευρύνουν το έργο τους.
Πάντως η γνώμη μου είναι ότι η καθαριότητα, ο διαχωρισμός και στη συνέχεια ανακύκλωση των σκουπιδιών είναι προβλήματα που δεν αφήνουν κανέναν μας αδιάφορο, ενώ θα έπρεπε να ασχοληθούμε περισσότερο με αυτά.
Προτείνω λοιπόν να πάρουμε τηλέφωνο στους δήμους και στους ΟΤΑ και να ζητήσουμε κάδο στη γειτονιά μας!

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Περιοχή: Somewhere in the Outer Rim of the Galaxy
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαρ 2004 17:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είναι ότι χρειάζονται παρότρυνση μόνο. Είναι και να υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης. Στο δρόμο που μένω είχαν βάλει κάποια στιγμή κάδο ανακύκλωσης χαρτιού. Εγώ τον χρησιμοποιούσα βάζοντας μέσα όλα τα παλιά περιοδικά κλπ. Μετά από 2-3 μήνες ο κάδος εξαφανίστηκε.
Δεν θα έπρεπε να φροντίσει ο δήμος για αυτό? Επίσης υπήρχε και κάδος ανακύκλωσης αλουμινένιων κουτιών (coca-cola Μπύρας κλπ.) Κι αυτό τα ίδια...
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον 4 κάδοι σε κάθε γειτονιά (όχι απόσταση πάνω από 1 λεπτό περπάτημα): σκουπίδια, χαρτί, αλουμίνιο και γυαλί... Και να μην ξεχνάμε και το πλαστικό...

Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr
NightStalker

Μέλος από: 24 Φεβ 2004
Περιοχή: Elliniko
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Απρ 2004 00:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει εκτός απο το να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος, πρέπει να υπάρξει μια πολύ καλή οργάνωση και ίσως και κάποια κίνητρα στην αρχή.
Για παράδειγμα σε ένα καταστημα ΑΒ στην περιοχή μου είχαν μηχανήματα για κουτάκια αναψυκτικών σαν κουλοχερηδες στα οποία αντί για κέρμα εριχνεσ το κουτακι. Αν "κερδιζες" έδιναν κατι κουπονακια για εκπτωση σε προιόντα, τσιχλες, σοκολάτες κτλ κτλ. Τα λεφτά απο το αλουμίνιο ελεγαν οτι τα έδιναν στο χωριό S.O.S. Γινοταν χαμος εκεινο τον καιρο. Ουρες για να ριξουν ακομα και 2-3 κουτάκια.
Κατι αλλο σχετικά με την ανακύκλωση χαρτιού. Στο δήμο μας εχει πολλους κάδους (αυτους τουσ γνωστούς, Καντο κι εσυ...) δεν ξέρω γιατι έχουν τετοια προτίμηση σε εμας... Τελος παντων, ενας είναι λιγα μέτρα απο το σπιτι μου. Το φορτηγό για να αδειάσει τον κάδο περναγε κάθε 10 μερες το πολύ. Λίγο καιρό μετά (ως ξενυχτης που είμαι) είδα οτι κατα τις 3 τα ξημερώματα περναγαν δύο γυφτοι με το φορτηγάκι τους, ανοιγαν τον κάδο και περναν τα χαρτια για πουλημα... Θα μου πείτε, το αποτελεσμα το ίδιο δεν είναι? Το χαρτι ανακυκλώνεται και παλι... Δεν ειναι έτσι γιατι πρεπει να βλεπουν αυτοί που τα μαζέυουν οτι ο κόσμος παει χαρτια και επίσης κάπως να βγουν τα έξοδα για επιπλέον κάδους, φορτηγά κτλ. Τώρα κατι ακουσα οτι ίσως τον πάρουν επείδή δεν γεμίζει λεεί...
Όσο για γυαλιά και πλαστικά μόνο σε εναν αλλο δήμο εχω βρεί ενα και μονο καδο για καθε είδος και τρέχω εκεί οποτε μαζευτουν κάμποσα...
fefeli

Μέλος από: 26 Μαρ 2003
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2004 23:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ενδιαφέρουσα ειναι μια κίνηση της ΤΝΤ (εταιρία ταχυμεταφορών -κοινώς courier). Τα κέντρικά της εταιρίας νομίζω βρίσκονται στην Ολλανδία και έχουν κάνει μια συνεργασία με μια ανθρωπιστική οργάνωση.Η ΤΝΤ έχει χιλιάδες εργαζομενους παγκοσμίως και λόγω της φύσης της εργασίας παρέχει σε όλους κινητά τηλέφωνα τα οποία ανανεώνει ανα τακτά διαστήματα. Έτσι για κάθε παλιό κινητό τηλέφωνο που θα δώσει κάποιος εργαζόμενος στην ΤΝΤ αυτομάτως η εταιρία δίνει 15 ευρώ στην συγκεκριμένη οργάνωση που βοηθάει τα παιδιά του τρίτου κόσμου.Μια και εργάζετε συγγενικό μου πρόσωπο στην εταιρία ξέρω πως δεν είναι μπλόφα αφού στις γιορτές μας στέλνει ευχαριστήρια κάρτα η ανθρωπιστική αυτή οργάνωση που έχει έδρα την Ολλανδία όπως και η εταιρία. Φαντάζομαι πως μπορούν και μη εργαζόμενοι να συμμετέχουν σε αυτή την κίνηση που αν μη τι άλλο έχει και κάποιο σκοπό

Μέλος από: 08 Φεβ 2004
Περιοχή: www.liv.ac.uk
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Απρ 2004 00:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΗΣ VODAFONE ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ(2003)Κ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤΙΣ 5 ΙΟΥΝΗ-ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΤΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ..ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΝΗΤΑΚΙ(ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ+ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΘΗΜΑ)ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΚΠΤΩΤΙΚΟ ΚΟΥΠΟΝΙ, Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ, Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ....
ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ "ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ"-ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ..(ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ-ΠΙΣΤΕΥΩ- ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ..)
ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?
ΙΣΩΣ ΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ+ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ Κ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ..
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΟΛΥΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ..ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ..!!
Amethyst

Μέλος από: 12 Ιουν 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2004 23:26    Θέμα: Ανακύκλωσης προβλήματα... Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραία όλα τα παραπάνω & μπράβο σε όλους για την οικολογική συνείδηση που εφαρμόζεται μέσα από τον τρόπο ζωής - όχι μόνο στα λόγια!
Σημείωση: η ανακύκλωση στην Ελλάδα κοστίζει. Κάδοι, απορριματοφόρα, χώροι συλλογής, διαλογής & επεξεργασίας. Έχετε δεί εσείς πουθενά φθηνά προϊόντα από ανακυκλωμένο χαρτί; Να μου πείτε κι εμένα όταν & αν τα βρείτε!
Γι'αυτό δεν εφαρμόζεται το σύστημα της Ανακύκλωσης στην Ελλάδα σωστά, γι'αυτό εμείς οι "οικολόγοι" θεωρούμαστε γραφικοί, γι'αυτό έχουμε προβλήματα στις χωματερές. Γιατί οι αρμόδιοι δεν βάζουν το χέρι στην τσέπη, ξέροντας ότι δεν έχει κέρδος γι'αυτούς...
Όπως & να'χει εγώ επιμένω να ρίχνω χαρτιά στον κάδο ανακύκλωσης...
Όσο αναπνέω...ανακυκλώνω...
mariel19

Μέλος από: 08 Φεβ 2004
Περιοχή: www.liv.ac.uk
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2004 00:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

to programma ayto yparxei idi apo tin etairia vodafone kai metraei panw apo ena xrono zwis! (5ioynioy 2003) einai mia axiologi prospatheia apo tin etairia kai malista kapoy diavasa (tha to vrw poy tha moy paei...)oti olo ayto to "axristo" yliko tellika exei axiopoiithei mesw tis anakyklwsis...
Bravo sti voda ...
makari kai alles etairies i alloi organismoi na sinexisoyn etsi!!!!
To periballon einai zwi...kai prepei na to prostatepsoyme!!!!!
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 30 Μαρ 2017 02:45 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites