Πρόσθεση-Αφαίρεση-Υπόλοιπο Υλικων σε μια Αποθήκη

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
iliast

Πρόσθεση-Αφαίρεση-Υπόλοιπο Υλικων σε μια Αποθήκη

Δημοσίευση από iliast » 11 Νοέμ 2017 16:38

Αναλαμβανω μια αποθηκη και ειναι ολα λιγο "χυμα". Οποτε με τις λιγες γνωσεις που εχω, εκανα αυτη την απλη βαση δεδομενων Αποθηκης στην Access.

https://mega.nz/#!gAlggZiT!_a3XGsdPUyFv ... PRH-n1XEyk

Θέλω αν είναι δυνατόν:

1. Πρώτον, ποιο πεδίο μπορώ να χρησιμοποιήσω ή να δημιουργήσω, για να βάλω χειροκίνητα τις αρχικές ποσότητες των υλικών που παραλαμβανω, μετά την Απογραφή του προηγούμενου διαχειριστή αποθήκης.

2. Αν το πεδίο "Import/Export" στη φόρμα "Warehouse" είναι "Import", τότε το πεδίο "Balance" στη φόρμα "Materials" θα πρέπει να είναι το αθροισμα της ποσοτητας που είχα και της ποσοτητας που εισήγαγα από αυτό το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ στο πεδιο "Amount" της φόρμας "Warehouse".

3. Αν το πεδίο "Import/Export" στη φόρμα "Warehouse" είναι "Export", τότε το πεδίο "Balance" στη φόρμα "Materials" θα πρέπει να είναι η διαφορα της ποσοτητας που είχα μειον της ποσοτητας που εισήγαγα από αυτό το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ στο πεδιο "Amount" της φόρμας "Warehouse".

4. Τελος, πώς μπορώ να έχω ένα "Οριο Συναγερμου" κάθε υλικού, οπότε όταν φτάσω σε αυτό, ο αριθμός στο πεδίο "Balance" στη φόρμα "Materials", να είναι σε κόκκινο χρώμα, για να με προειδοποιήσει να προμηθευτω καινουργια υλικα (στο παράδειγμα, θέλω ένα όριο π.χ. 5 για αυτό το υλικό).

Σας ευχαριστω πολυ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης