Ερωτημα ενημερωσης σε ACCESS

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
PANT

Δημοσίευση από PANT » 24 Οκτ 2009 10:21

Εχω σε ενα ΠΙΝΑΚΑ[ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ] το πεδιο ΠΟΣΟΤΗΤΑ πχ 10 τεμαχια. Μετα απο ημερες αφαιρω 3 τεμαχια . Επομενως ΠΟΣΟΤΗΤΑ 7 τεμαχια. Μετα απο ημερες προσθετω 5 τεμαχια . Επομενως ΠΟΣΟΤΗΤΑ 12 τεμαχια . Πως μπορω να εχω συνεχως ενημερωμενο το ΠΟΣΟΤΗΤΑ με το τελικο αποτελεσμα δηλ. 7 τεμαχια την πρωτη φορα , 12 τεμαχια την δευτερη φορα κ.ο.κ σε ΕΡΩΤΗΜΑ ή ΦΟΡΜΑ

leonidiofc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leonidiofc » 24 Οκτ 2009 13:18

Καλημέρα

Εχω φτιάξει στην access ενα πινακα και στις φόρμες εχω κάνει μια φόρμα web για να μου φερνει τα αποτελεσματα . Απλά πραγματάκια δλδ :D :D

Που ειναι το πρόβλημα μου....

Ανεβάζω στο server μου και την database access και την σελίδα web Που δημιούργησα , οταν ομως πατας μου εμφανιζει τα πεδία με στυλ ?ονομα και μου γράφει οτι δεν ειναι δυνατή η προελευση δεδομένων.

Ψάχνοντας στο Internet βρήκα οτι πρέπει να αλλαξω το data link απο την access γιατι παιρνει την τοπικη διαδρομή (πχ c:\τα εγγραφα μου\ κλπ κλπ ) ενώ για να μου φέρει σωστά τα αποτελεσματα επρεπε να εχει παρει το connection του server Μου (πχ www.mysite.com/data.mdb)

Βρήκα απο που αλλάζει αυτο το datalink αλλά δεν μπορεί με τίποτα να πάρει url web παιρνει μονο τοπικά .

Ενας φιλος μου ειπε οτι μπορω να το κανω και με excel .

Θέλω κατι απλο και οχι να μπλεξω με php mysql καθώς δεν γνωρίζω πολλά πραγματα .

Αυτο που θέλω να κάνω ειναι πολυ απλο (για καποιον που εχει ασχοληθει) θέλω απλα να πληκτρολογεί στην access τα πεδια που του εχω φτιαξει και οταν τα ανεβάζει με ftp στο server του απλά να ενημερωνεται αυτόματα η web page Που υπάρχει .

Ευχαριστώ , αν γνωρίζει καποιος πως λύνεται το προβλημα μου θα μεινω υποχρεωμενος :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης