Πόσo να χρεώσω για διαφήμιση στην Facebook Fun Page μου;

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
historicalface

Δημοσίευση από historicalface » 02 Νοέμ 2014 04:21

Καλησπέρα στους Admins και τα μέλη του forum,

Μια ερώτηση παρακαλώ. Έχω μια Facebook Fun Page για το site μου που είναι σχετικά καινούργια. Το site όπως και η fan page έχουν θέμα περίεργα και αστεία άρθρα.

Η fan page έχει 10.500 χιλιάδες φίλους και μεγαλώνει κάθε μέρα κατά 100-150 άτομα (99% χρήστες από Ελλάδα και Κύπρο).

Μου στείλανε μήνυμα 2 άτομα για να προωθήσω την δουλειά τους μέσω της Fan Page.

Δεν έχω ιδέα πόσο να τους χρεώσω, για παράδειγμα ένα Highlighted Post ή μία φωτογραφία της δουλειάς τους με κείμενο και link προς την σελίδα τους.

Καμία ιδέα βρε τσακάλια; :roll:

formes

Δημοσίευση από formes » 02 Νοέμ 2014 11:27

Ελα ρε, 10.000 likes!!!!
Μισο ευρώ τα 10 ποστ και τους πιανεις και κότσο

Άβαταρ μέλους
historicalface

Δημοσίευση από historicalface » 02 Νοέμ 2014 11:39

Κάτι άλλο εκτός από το ειρωνικό σχόλιο του formes;

polteris

Δημοσίευση από polteris » 02 Νοέμ 2014 13:23

Οσο ειρωνικό κι αν φαινεται το σχολιο του formes δυστυχώς είναι η αλήθεια. Το Facebook έχει αλάξει εδώ και καιρό οπότε με 10000 fans το καθε ποστ θα εχει μικρό reach. Μπορείς να προωθείς τη δουλεια τους για ενα μηνα με 4-5 ποστ την ημερα και να παρεις maximum 10-15 ευρώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Νοέμ 2014 13:33

Μπορείς να τους χρεώσεις promoted post και να βαλεις 15% περίπου καπέλο για σένα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

formes

Δημοσίευση από formes » 02 Νοέμ 2014 18:38

historicalface έγραψε:Κάτι άλλο εκτός από το ειρωνικό σχόλιο του formes;
Το ειρωνικο σχολιο με αναγωγη σε σελίδα με 100.000 για 10 ποσς την ημερα ειναι 5 ευρω και σε μια 200.000 ειναι 10 ευρω ή 300 το μηνα

Και να μην ξεχνας οτι οσο και να θες οσο και να ποσταρεις η δεξαμενεη σου ειναι αυτα τα 10.000 ατομα

Ελεος πια με καποιους που με το παραμικρο προσφερουν υπηρεσιες διαφημισης και θελουν να κονομησουν και λεφτα!

Στην πιατσα σελιδες των 10.000 Likes απλα χαριζονται ουτε καν πωλουνται και εσυ θες τι; να σου πουμε οτι αξιζουν τα ποστ σε αυτη υπολογισιμα λεφτα;

Άβαταρ μέλους
historicalface

Δημοσίευση από historicalface » 02 Νοέμ 2014 20:15

polteris έγραψε:Οσο ειρωνικό κι αν φαινεται το σχολιο του formes δυστυχώς είναι η αλήθεια. Το Facebook έχει αλάξει εδώ και καιρό οπότε με 10000 fans το καθε ποστ θα εχει μικρό reach. Μπορείς να προωθείς τη δουλεια τους για ενα μηνα με 4-5 ποστ την ημερα και να παρεις maximum 10-15 ευρώ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση polteris, ήσουν αρκετά σαφής.

Άβαταρ μέλους
historicalface

Δημοσίευση από historicalface » 02 Νοέμ 2014 20:21

cordis έγραψε:Μπορείς να τους χρεώσεις promoted post και να βαλεις 15% περίπου καπέλο για σένα.
Σε ευχαριστώ cordis για την απάντηση, αρχικά αυτό είχα σκεφτεί. Αλλά τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάσει και απλά μας πάρει το Facebook τζαμπα τα λεφτά μας;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος historicalface την 02 Νοέμ 2014 21:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
historicalface

Δημοσίευση από historicalface » 02 Νοέμ 2014 20:56

formes έγραψε:
historicalface έγραψε:Κάτι άλλο εκτός από το ειρωνικό σχόλιο του formes;
Το ειρωνικο σχολιο με αναγωγη σε σελίδα με 100.000 για 10 ποσς την ημερα ειναι 5 ευρω και σε μια 200.000 ειναι 10 ευρω ή 300 το μηνα

Και να μην ξεχνας οτι οσο και να θες οσο και να ποσταρεις η δεξαμενεη σου ειναι αυτα τα 10.000 ατομα

Ελεος πια με καποιους που με το παραμικρο προσφερουν υπηρεσιες διαφημισης και θελουν να κονομησουν και λεφτα!

Στην πιατσα σελιδες των 10.000 Likes απλα χαριζονται ουτε καν πωλουνται και εσυ θες τι; να σου πουμε οτι αξιζουν τα ποστ σε αυτη υπολογισιμα λεφτα;
Δες τις απαντήσεις των άλλων φίλων και σύγκρινε με την δικιά σου, μπορείς να απαντήσεις χωρίς να ειρωνεύεσαι.

Στο θέμα τώρα:

Γνωρίζω πως οι 10.000 fans σήμερα δεν είναι τίποτα σπουδαίο, ΑΛΛΑ, αυτή η σελίδα πιστεύω πως αξίζει περισσότερο από κάτι άλλες με 100-300 χιλ. του τύπου, "ΕΛΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ", ή "ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ" που κάνουν ποστ άσχετα copy-paste θέματα.

Για τα 5000 άτομα περίπου έχω πληρώσει διαφήμιση στο FB, τα υπόλοιπα είναι organic. Δεν χρησιμοποιώ ανήθικους τρόπους όπως τα σκ@τ@ που βλέπω σε αρκετά άχρηστα blogs "ΚΑΝΕ SHARE ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΒΊΝΤΕΟ".

Επίσης το Engagement της σελίδας μου είναι 3.500 χιλ., θεωρείς πως είναι χάλια;

Όσο για αυτό που έγραψες για "κάποιους που προσφέρουν υπηρεσίες διαφημισης με το παραμικρό", δεν το έψαξα, με βρήκανε για να τους διαφημίσω. Και στην τελική γιατί όχι, ξοδεύω σε διαφημίσεις και κάπως θα πρέπει να βγάλω ένα μέρος από αυτά που ξοδεύω.
Συνημμένα
Untitled-1.jpg

formes

Δημοσίευση από formes » 02 Νοέμ 2014 22:24

Δεν είσαι μόνο ερασιτέχνης είσαι και ονειροπόλος. Να μην πω αυθάδης...
Και γω πληρώνω 1000 ευρώ και φτιάχνω website αλλά μπαίνουν συγγενείς φίλοι η γκομενα κανά δυο πρώην και 10 bots ποσά να ζητήσω για διαφήμιση;

Έχεις 10.000 αυτή είναι η δεξαμενή σου. Αν πλήρωσες αν στη χαρίσαμε αν την απέκτησες με υποκλοπή likes κανέναν δεν ενδιαφέρει εφόσον ελληνικά Μπότς και ψεύτικα likes γενικά είναι λίγα. Σε 100.000 με Έλληνες οι 99000 είναι κανονικοί .
χρηστες.

Τα νούμερα μετράνε μόνο φίλε. Έχεις 10.000 είναι απλά λίγοι,πολύ λίγοι τι να κάνουμε τώρα.

Το αν αξίζει πιο πολύ απο σελίδες 200κ 300κ ακόμα και 50κ απλά ασχολίαστο.

Χαλάρωσε, προσγειώσου και αν βρήκες θύματα να σου δώσουν πάνω απο 10 ευρώ απλά Πάτρα και μη το πεις ούτε του παπά

Αντιος

Άβαταρ μέλους
historicalface

Δημοσίευση από historicalface » 03 Νοέμ 2014 05:33

formes έγραψε:Δεν είσαι μόνο ερασιτέχνης είσαι και ονειροπόλος. Να μην πω αυθάδης...
Και γω πληρώνω 1000 ευρώ και φτιάχνω website αλλά μπαίνουν συγγενείς φίλοι η γκομενα κανά δυο πρώην και 10 bots ποσά να ζητήσω για διαφήμιση;

Έχεις 10.000 αυτή είναι η δεξαμενή σου. Αν πλήρωσες αν στη χαρίσαμε αν την απέκτησες με υποκλοπή likes κανέναν δεν ενδιαφέρει εφόσον ελληνικά Μπότς και ψεύτικα likes γενικά είναι λίγα. Σε 100.000 με Έλληνες οι 99000 είναι κανονικοί .
χρηστες.

Τα νούμερα μετράνε μόνο φίλε. Έχεις 10.000 είναι απλά λίγοι,πολύ λίγοι τι να κάνουμε τώρα.

Το αν αξίζει πιο πολύ απο σελίδες 200κ 300κ ακόμα και 50κ απλά ασχολίαστο.

Χαλάρωσε, προσγειώσου και αν βρήκες θύματα να σου δώσουν πάνω απο 10 ευρώ απλά Πάτρα και μη το πεις ούτε του παπά

Αντιος
Το ποιος είναι αυθάδης άσε να το κρίνουν οι υπόλοιποι που θα δουν το θέμα. Προφανώς είσαι ένα από αυτούς που χρησιμοποιούν αυτές τις γελοίες τακτικές για να τσιμπήσουν κάνα 100,000 likes σε 5-10 μέρες και για αυτό αρπάχτηκες.

Επίσης δεν νομίζω να πιστεύεις πως έχω 3,500 Engagement από συγγενείς, γκόμενες κλπ.

Θα διαφωνήσω στο
formes έγραψε:Τα νούμερα μετράνε μόνο φίλε. Έχεις 10.000 είναι απλά λίγοι,πολύ λίγοι τι να κάνουμε τώρα.
που είπες. Ξέρω κάτι σελιδούλες με 300.000 χιλ. likes που κάθε ποστ τους (link σε site) δεν κάνουν ούτε 10-20 κλικ. Η δικιά μου έχει 10.000 χιλιάδες ΠΟΙΟΤΙΚΟΥΣ followers και απευθύνετε σε ένα συγκεκριμένο κοινό και ευτυχώς έχω αρκετά κλικ για κάθε ποστ.

πχ. Ο καθένας μπορεί πολύ εύκολα να περιμένει να πεθάνει κάποιος διάσημος, να φτιάξει μια φαν page με το όνομα του και να πιάσει χιλιάδες like σε μια μέρα. Μετά όσα ποστ και να κάνει θα είναι άχρηστα, συν το κράξιμο που έχει να φάει.

Οπότε ΟΧΙ, δεν μετράνε μόνο οι αριθμοί.

Μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

Αντιος

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Νοέμ 2014 21:19

historicalface έγραψε:
cordis έγραψε:Μπορείς να τους χρεώσεις promoted post και να βαλεις 15% περίπου καπέλο για σένα.
Σε ευχαριστώ cordis για την απάντηση, αρχικά αυτό είχα σκεφτεί. Αλλά τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάσει και απλά μας πάρει το Facebook τζαμπα τα λεφτά μας;
μόνο αν δεν την σετάρεις σωστά δεν θα πιάσει.

είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις κάποια σεβαστά λεφτά από μια σελίδα των 10k.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
historicalface

Δημοσίευση από historicalface » 04 Νοέμ 2014 00:51

cordis έγραψε:
historicalface έγραψε:
μόνο αν δεν την σετάρεις σωστά δεν θα πιάσει.

είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις κάποια σεβαστά λεφτά από μια σελίδα των 10k.
Σε ευχαριστώ φίλε cordis, νομίζω ότι με κάλυψαν οι απαντήσεις. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης