Ερώτηση για πώληση σελίδας .com (σε αγοραστή στο εξωτερικό)

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
7Thanos7

Δημοσίευση από 7Thanos7 » 11 Ιαν 2017 20:38

Χρόνια πολλά καλή χρονιά και καλή μου αρχή!(Ελπίζω να μην ειμαι πολύ off-topic στη κατηγορία)
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καποιο μέλος την εμπειρία ή τις γνώσεις να με κατατοπίσει.
Έχω σελίδα .com με αγγλικό περιεχόμενο (aff προιντα την ειχα) και με έχουν προσεγγίσει για να την αγοράσουν. Θα χρησιμοποιηθεί (αναγκαστικα) κάποια υπηρεσία escrow (το απαιτεί ο εν δυναμει αγοραστής). Δεν θα πολυ ασχολιόμουν αλλά μου προτείνουν περι τα 5.500 δολάρια οπότε δεν την κοστολόγησα ποτε τοσο πολύ και δεν αξιζει να αρνηθω.
Το θέμα μου... είμαι πρακτικά δημ.υπάλληλος (νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομειο). Μέσω του escrow τα λεφτά θα πάνε σε τραπεζικό λογαριασμό οπότε στην επομενη φορολογική δήλωση θα πρεπει να δικαιολογηθούν θαρρω.
Τι ακριβώς γίνεται ομως; πως δηλώνονται πρακτικά αυτα τα χρήματα απο τη στιγμή που πρακτικά μιλάμε για πώληση ενος .com domain name (στην godaddy αγορασμενο). Υπαρχει καποιο ευρωπαϊκο ή κοινοτικό νομοθετικό πλάισιο που να το ορίζει;
Πριν μου πείτε ρώτα κάποιο λογιστή, η αλήθεια είναι πως πήγα στον κοντινότερο στον Αγ.Δημήτριο (Αττικης) και του μίλησα, και μου είπε πως θα το ψάξει για να με ενημερώσει σύντομα(βέβαια η γκριμάτσα που του ξεφυγε οταν του ελεγα οτι πουλάω site domain name στο godaddy κτλ δεν μου άφησε πολλές ελπίδες). Είμαι εδώ και μερικές μέρες στην αναμονή. Οπότε (2ο σκέλος) αν δεν έχουμε καμια απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα μου έχετε να μου προτείνετε κάποιο λογ.γραφειο ή δικηγόρο ή οτι χρειάζεται για να ενημερωθώ; Σε μύνημα φυσικά για να μην γίνει και διαφημιση.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 11 Ιαν 2017 23:20

Σίγουρα θέλεις λογιστή που να γνωρίζει τον χώρο, αλλά δεν έχω κάποιον να σου συστήσω, καθώς σπανίζουν.

Αν χρησιμοποιείς το PayPal για αγορές και πληρωμές στο εξωτερικό πχ domains, server, κινητά τηλέφωνα, εξάρτημα υπολογιστών κλπ. τότε στείλε τα λεφτά κατευθείαν στο PayPal.

Ξέρω ότι δεν είναι και ο πλέον νόμιμος τρόπος κι επίσης το ποσό είναι σχετικά μεγάλο για να το φας με αυτόν το τρόπο, αλλά όταν ζεις σε κράτος εκβιαστή ίσως είναι μία κάποια λύση.

7Thanos7

Δημοσίευση από 7Thanos7 » 12 Ιαν 2017 00:25

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση. Στο paypal έχω προσωπικό λογαριασμό άρα θα πρέπει να έχει κάποια όρια στο πόσα μπορώ να εισπράξω. Είμαι βέβαιος ότι θα μου ζητησει να κάνω Merchant account ή κάτι άλλο για να μου ελευθερώσει τα χρήματα. Επίσης δεν νομίζω ότι δέχονται να κάνουν αγορά μέσω paypal απευθειας γιατί μου έθεσαν εξαρχής ότι θα χρησιμοποιηθεί escrow service.
Πρακτικά προσπαθώ να μάθω ποιος είναι ο νόμιμος τρόπος να τα δικαιολογήσω δεν ψάχνω να τα κρύψω ή κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Όπως έλεγα στο προηγούμενο ποστ στο λογιστή που απευθύνθηκα δεν ήξερε απόσο κατάλαβα τι είναι το godaddy αλλά δεν με ρώτησε κιολας. Τώρα τι να πω η θα το ψάξει καλά όντως η απλά θα "με ξεχάσει". Φυσικά σε αναζητήσεις στο google δεν βρήκα τίποτα (γιατί μιλάμε για .com σε πώληση στο εξωτερικό)

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 12 Ιαν 2017 04:15

Καλημέρα,

Απλά να αναφέρω να προσέχεις με το εν λόγω escrow, καθώς έχει βγει το εξής scam αυτή την περίοδο: Πλησιάζουν κόσμο για αγορά σελίδας ζητώντας είτε μία τρίτη εταιρία να τους κοστολογήσει το domain (οπότε πληρώνεις την τρίτη εταιρία ένα ποσό για την κοστολόγηση και μετά εξαφανίζονται) είτε να χρησιμοποιήσουν κάποιο escrow (και σου ζητάνε να προκαταβάλεις ένα μικρό ποσό για τη διαδικασία και μετά εξαφανίζονται).

Σχετικά με το λογιστικό κομμάτι δεν έχω να προσθέσω κάτι δυστυχώς.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 12 Ιαν 2017 09:55

Αν θέλεις να πουλήσεις μέσω τρίτου και θέλεις να εισπράξεις μέσω PayPal, τότε θα πας στο sedo και δεν μπορούν να σου πουν τίποτα περί ασφαλείας.

Κάνε upgrade τον personal σε premier και μετά verify τον λογαριασμό και είσαι οκ. Νομίζω ότι ζητάνε να στείλεις σκαναρισμένη ταυτότητα.

7Thanos7

Δημοσίευση από 7Thanos7 » 12 Ιαν 2017 11:30

@gvard
Το φοβομουν στην αρχη αλλα εχουν ήδη προφίλ σε μεγαλα φόρουμ με καλά reviews, ιστορικό αγορών σε flippa, με πήραμε τηλέφωνο και δεν απαιτούν από μένα χρήματα για κοστολόγηση η να τους στείλω κτλ. Γενικά είναι επαγγελματιες θέλουν να γίνουν με συμβόλαια όλα (τα έξοδα του escrow μισά μισά βέβαια) και τώρα διαπραγματεύομαστε μία "ρήτρα" πρακτικά (να μην φτιάξω ανταγωνιστικό σάιτ στο ίδιο niche για 1 χρόνο και να παραμείνω διαχειρστης για 3 μήνες μετά την αγορά)..
Γκουγκλαρα για λογιστικά γραφεία με εμπειρία σε διαδικτυακές πωλήσεις -ecommerce μήπως βρω κάτι αλλά δεν έιχα τύχη ακόμα.
Παραμένει και με το paypal ,το θέμα μου πρακτικά. Δεν έχω σκοπό να ξοδέψω 5000 σε paypal balance και η αλήθεια είναι ότι διαβάζω διάφορα θέματα που προέκυψαν όταν Καποιοι τράβηξαν τα λεφτά του paypal στο τραπέζ.λογιαριασμο τους.
Σίγουρα θα υπάρχει κάποια νομοθεσία κάτι. Ένα νομοθετικό πλαίσιο όπως όταν ποιυλας αυτοκίνητο ή σπίτι απλά θα ναι χωμένο σε τίποτα "Λοιπές κατηγορίες" και δεν ασχολήθηκε ποτέ κανείς μαζί του..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης