Πόσο να κοστολογήσω την προβολή στη σελίδα μου πρώην affiliate διαφημιζόμενου;

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 13 Φεβ 2017 17:27

Καλησπέρα!
Επανέρχομαι με περισσότερα στοιχεία και θα διαβάσω τις απαντήσεις και τις σκέψεις σας με ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον...

1. Η σελίδα μου για την οποία μιλάμε είναι αυτή https://goo.gl/CuLQMU
Γνωρίζω ότι σχεδιαστικά και λειτουργικά είναι εντελώς παρωχημένη και δεν είναι και αρκετά friendly στις επισκέψεις από κινητές συσκευές.
Το θέλω εδώ και καιρό αλλά δυστυχώς δεν ξέρω αν και πότε θα βρω το χρόνο να ανανεώσω το template της κλπ.... Ελπίζω σύντομα!

2. Το άρθρο στου οποίου τα λινκς της λίστας ενδιαφέρεται να έχει ο διαφημιζόμενος με deeplinks στοχευμένα στα θεματικά πακέτα και τα επιμέρους θεματικά προϊόντα βάπτισης που εμπορεύεται είναι αυτό https://goo.gl/oGn9Ym (μέχρι πριν 10ημέρες κατείχε ήδη το 80% αυτών με aff deeplinks, που όμως σε εμένα δεν έφερναν αποτέλεσμα και πλέον έχω αφήσει τη λίστα προσωρινά χωρίς καθόλου παραπομπές)

3. Τα στοιχεία που έχω από το webmasters για το συγκεκριμένο άρθρο για τον μήνα που διανύουμε είναι στην εικόνα παρακάτω...
(να σημειώσω ότι η περίοδο αιχμής για το εν λόγω αντικείμενο δεν έχει ξεκινήσει ακόμα καλά - καλά)

4. Υπάρχουν επίσης και οι δυο λίστες με τα θέματα στη δεξιά πλαϊνή στήλη (επίσης με στοχευμένα λινκς) που είναι ορατές και διαθέσιμες από όλες τις σελίδες και τα άρθρα του ιστοτόπου.
(και εδώ είχα τα περισσότερα λινκς του που έβγαλα)

Να σας ρωτήσω τώρα......

Ποιά θέση θεωρείται καλύτερη και κοστολογείται ακριβότερα για διαφήμιση
- Τα στοχευμένα λινκς στο συγκεκριμένο άρθρο με την επισκεψημότητα που έχει από τα οργανικά (διαφορετικά δεν υπάρχουν εσωτερικοί σύνδεσμοι προς αυτό το άρθρο) ή
- Η κατάληψη των λινκς από τη λίστα στο right side bar που φαίνεται πάντα σε όλους;

Ως προς τα όσα συζητούσαμε παραπάνω ο ενδιαφερόμενος ενδιαφέρεται για μια στάνταρ παρουσία για περίοδο 7-8 μηνών με πληρωμή ανά μήνα
ή για ένα συνολικό πακέτο χρέωσης με σπάσιμο σε 3 τουλάχιστον δόσεις, ενώ θα κοπεί και παραστατικό πληρωμής σε ιδιώτη προς εμένα.

Κάθε πρόταση/παρατήρηση/συμβουλή σχετικά με όλα αυτά και σε συνδυασμό με τις δυο εικόνες στατιστικών που σας εχω παραθέσει... δεκτή!
Συνημμένα
themataorganic.png

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 13 Φεβ 2017 21:37

Αν τα λεφτά είναι καλά, link μέσα στο άρθρο, σχετικά κοντά στην αρχή του και με bold γράμματα. Αν είναι μέτρια, μπάνερ κάτω από το άρθρο. Αν είναι λίγα, δεξιά μπάρα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Φεβ 2017 14:02

Εγώ θα του ζητούσα ακόμα τα 2πλάσια και παραπάνω από αυτά που μου έκανε η σωστή σελίδα.

Ένα 700αρη μέσα στο νερό + 24%, δηλαδή να σου βγει με απόδειξη δαπάνης κοντά στα 700.

Είναι φανερό ότι "έκλεβε" όλο αυτό το διάστημα και γι' αυτό τον "πόνεσε" που άρχισες να τα βγάζεις.

Σίγουρα θα το βγάλει το 700αρη από την σελίδα σου χαλαρά.

είναι χαμηλή η επισκεψημότητα αλλά είναι targeted!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 14 Φεβ 2017 18:38

ailouros έγραψε: Και πώς θα μετρήσ
Πολλά δεν είναι γιατί αν πάει στην Google θα χρεωθεί τουλάχιστον €15/click και το traffic που θα πάρει θα είναι χειρότερο από αυτό που του στέλνεις εσύ.
Διόρθωση, εννοούσα €0,15/click.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 14 Φεβ 2017 18:46

Αυτό που λέει ο cordis. Επιπλέον το CTR είναι πάρα πολύ υψηλό. Εγώ θα χρέωνα τουλάχιστον €0,20 +ΦΠΑ ανά click για τέτοιο CTR.

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 15 Φεβ 2017 11:59

cordis έγραψε:Εγώ θα του ζητούσα ακόμα τα 2πλάσια και παραπάνω από αυτά που μου έκανε η σωστή σελίδα.

Ένα 700αρη μέσα στο νερό + 24%, δηλαδή να σου βγει με απόδειξη δαπάνης κοντά στα 700.

Είναι φανερό ότι "έκλεβε" όλο αυτό το διάστημα και γι' αυτό τον "πόνεσε" που άρχισες να τα βγάζεις.

Σίγουρα θα το βγάλει το 700αρη από την σελίδα σου χαλαρά.

είναι χαμηλή η επισκεψημότητα αλλά είναι targeted!
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
Και εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ στοχευμένο το κοινό που λαμβάνει...
Δεν είσαι και μακριά από το δικό μου σκεπτικό και υπολογισμό προς χρέωση,
αν και τελικά δε νομίζω να το φτάσω ως εκεί το νούμερο που θα ζητήσω.

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 15 Φεβ 2017 12:02

ailouros έγραψε:Αυτό που λέει ο cordis. Επιπλέον το CTR είναι πάρα πολύ υψηλό. Εγώ θα χρέωνα τουλάχιστον €0,20 +ΦΠΑ ανά click για τέτοιο CTR.
Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα να (συγ)κρίνω το ctr ως προς το πόσο καλό είναι, οπότε σε ευχαριστώ για την αναφορά - πληροφορία.

Όσο για τα 0,20+ΦΠΑ.... άστο, προτιμά να στοχεύει τα 0,02 που χρεώνει το facebook, γιατί πολύ απλά "είναι το F-A-C-E-B-O-O-K" !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dealwoman την 15 Φεβ 2017 12:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 15 Φεβ 2017 12:03

ailouros έγραψε:
ailouros έγραψε: Και πώς θα μετρήσ
Πολλά δεν είναι γιατί αν πάει στην Google θα χρεωθεί τουλάχιστον €15/click και το traffic που θα πάρει θα είναι χειρότερο από αυτό που του στέλνεις εσύ.
Διόρθωση, εννοούσα €0,15/click.
χαχαχαχα..... εννοείται, το κατάλαβο! :lol:

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 15 Φεβ 2017 12:23

Το θέμα είναι ότι εκτός από αυτά που θα ζητήσεις, πρέπει να ρεφάρεις κι αυτά που σου έκλεβε τόσο καιρό.

Όταν μέσα σε μόλις 15 μέρες του 'χεις στείλει 440 επισκέπτες, ένας στου δέκα να αγόρασε κάτι είναι 40 αγορές. Πες μέσο κόστος ανά αγορά 40 ευρώ (που για τα είδη βάφτισης είναι αστείο ποσό), είναι 1.600 ευρώ. Δηλαδή στο μήνα τρία χιλιάρικα, τουλάχιστον. Αν λοιπόν ζητήσεις ένα 10% προμήθεια βγαίνει τουλάχιστον τρία κατοστάρικα το μήνα. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα κι ένα καπέλο γι αυτά που σου έκλεβε. Κάντο ένα πεντακοσάρικο. Κι αν δεν θέλει άστον να πάει στο Facebook.

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 15 Φεβ 2017 12:59

H αλήθεια είναι πως μέσος όρος αγορών από κατάστημα βαπτιστικών θα είναι στα 100€ και όχι στα 40€.
Και οι ίδιοι μου είπαν ότι αγορές πάνω από 100€ δύσκολα ολοκληρώνει ο πελάτης ηλεκτρονικά αλλά προτιμά το τηλεφωνικά.

Το θέμα του aff mark το συζήτησα εκτενώς μαζί τους, αν και δεν είναι δική μου δουλειά!
Αν το είχαν πιστέψει και το στήριζαν γενικότερα, δε θα συζητούσαμε σήμερα για άλλου είδους προβολή που τελικά θα τους κοστίσει περισσότερο.

Το από τι μια να υποστηρίζουν ότι δεν τους ήταν/είναι αποδοτικός τρόπος προβολής και από την άλλη να τον αναζητούν μόλις τον χάνουν, είναι ψιλά γράμματα για κάποιους γενικότερα....

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 15 Φεβ 2017 14:12

Δεν είναι ψιλά γράμματα, απλά είναι απατεώνες. Σου έλεγαν ψέμματα ότι δεν αποδίδει για να μην σου πληρώνουν τα ποσοστά. Και μόλις κατάλαβαν ότι θα χάσουν τους πελάτες τρέχουν και δεν φτάνουν. Πρέπει να τους καταστήσεις σαφές ότι δεν είσαι χαζή.

Έχεις τα νούμερα, μπορείς με βάση αυτά να τεκμηριώσεις την αμοιβή που θα ζητήσεις. Κι άστους μετά να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

Εντωμεταξύ, με τέτοια νούμερα μπορείς να απευθυνθείς σε όλους τους ανταγωνιστές τους. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογικός άνθρωπος εκεί έξω που δεν θα ήθελε να παίρνει χίλιους επισκέπτες το μήνα στοχευμένους.

Για να πάρεις 1.000 επισκέπτες από το Google θα πληρώσεις τουλάχιστον 150 ευρώ και δεν θα είναι καν ποιοτικό traffic. Το δικό σου traffic είναι πολύ στοχευμένο, απόδειξη τα πολύ υψηλά CTR που έχεις. Ενδεικτικά το μέσο CTR είναι 1% και σε εξαιρετικές περιπτώσεις να φτάσει 3%-5%. Εσύ έχεις πολύ πάνω από αυτό. Που σημαίνει ότι το κοινό σου είναι πολύ δεκτικό σε συγκεκριμένες διαφημίσεις, άρα οι πιθανότητες να αγοράσει το προϊόν του διαφημιζόμενου αυξάνονται κατά πολύ. Άρα έχεις το έναυσμα να χρεώσεις κι αναλόγως.

Λες ότι δεν είναι δική σου δουλειά να ασχοληθείς με το affiliate. Διαφωνώ. Τα έσοδα του site θα έπρεπε να είναι η πρώτη σου προτεραιότητα, ακόμα κι αν έφτιαξες το site για χόμπι. Έχεις κάτι που οι περισσότεροι δεν το έχουν δει ούτε στον ύπνο τους (εξαιρετικά υψηλό CTR). Εκμεταλλεύσου το. Στη θέση σου θα έφτιαχνα ένα media kit και θα έπαιρνα σβάρνα όλη την αγορά, από ηλεκτρονικά καταστήματα μέχρι το τελευταίο κατάστημα με βαφτιστικά. Δεν έχει σημασία αν το site σου δείχνει απλό εικαστικά, και το craigslists είναι με design εικοσαετίας και δουλεύει άψογα.

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 15 Φεβ 2017 16:00

ailouros έγραψε:Λες ότι δεν είναι δική σου δουλειά να ασχοληθείς με το affiliate. Διαφωνώ. Τα έσοδα του site θα έπρεπε να είναι η πρώτη σου προτεραιότητα, ακόμα κι αν έφτιαξες το site για χόμπι. Έχεις κάτι που οι περισσότεροι δεν το έχουν δει ούτε στον ύπνο τους (εξαιρετικά υψηλό CTR). Εκμεταλλεύσου το. Στη θέση σου θα έφτιαχνα ένα media kit και θα έπαιρνα σβάρνα όλη την αγορά, από ηλεκτρονικά καταστήματα μέχρι το τελευταίο κατάστημα με βαφτιστικά. Δεν έχει σημασία αν το site σου δείχνει απλό εικαστικά, και το craigslists είναι με design εικοσαετίας και δουλεύει άψογα.
Εννοούσα ότι τη σωστή ενημέρωση και συστάσεις περί τήρησης των όρων (πχ εμφάνιση τηλεφώνου παραγγελιών κλπ) και της δεοντολογίας στις συνεργασίες εκδοτών/διαφημιζόμενων στο aff mark πρέπει να την αναλαμβάνει και να την κάνει το εκάστοτε δίκτυο και όχι εμείς!

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, ομολογώ ότι από εχτές έχω ήδη όντως αρχίσει και ψάχνομαι για να φτιάξω ένα σχετικό media kit, γιατί και άλλες σελίδες και άρθρα μου σε αυτό το site έχουν ανάλογα νούμερα.....

Γενικότερα σε ευχαριστώ πολύ για όλο το "ταρακούνημα"!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Φεβ 2017 18:01

Τελικά ίσως είναι η καλύτερη ιδέα να ψαχτείς για άλλους διαφημιζόμενους και να μη στείλεις το traffic σου σε αυτούς που σε είχαν κατακλέψει. Επειδή ήταν πολύ άκυρη η σύγκριση με το facebook, εγώ θα τους είχα κλείσει (ευγενικά) το τηλέφωνο και δεν θα συζητούσα άλλο, προφανώς σε περνούν για ηλίθια.

Το υψηλό ctr μπορεί να σημαίνει πολλά, δυνατό brand name, πιασάρικοι τίτλοι άρθρων, άκυρες ιστοσελίδες πάνω από σένα κλπ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Φεβ 2017 18:08

Συμφωνώ με το ailouros και στα 700 που σου είπα είχα βάλει μέσα και ποσοστό από τα διαφυγόντα του περασμένου έτους.

Μου θυμίζει αυτό που μου είχαν περιγράψει στο efood, ότι στο τέλος του μήνα κάποιοι φεύγουν για να μη πληρώσουν και μετά από μερικούς μήνες παρακαλάνε να ξαναμπούν γιατί έχει πέσει η κίνησή τους.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 15 Φεβ 2017 23:59

Cordis, ανοίγεις μεγάλη κουβέντα που μοιάζει βγαλμένη από τα παλιά... :D
Τότε που συζητούσαμε για τα μεγαλοdealάδικα και όχι μόνο που μπαινοβγαίνανε από τα δίκτυα κατά το δοκούν (βλ. groupon, myshoe, melinamay, brandsgalaxy κλπ κλπ κλπ)
Anyway...
Σας ευχαριστώ όλους. Με έχετε βάλει σε μελέτη :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης