Αγοροπωλησίες Domain Names: θέλω, αλλά πρέπει, ...αξίζει?

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
migeou

Δημοσίευση από migeou » 22 Δεκ 2012 18:45

Πολλά και διάφορα έχω διαβάσει στο forum γύρω από τις αγοροπωλησίες domain names (.gr κύρια). Επειδή πραγματικά μου άρεσε και ο τρόπος, αλλά και το στυλ της ανταλλαγής απόψεων στο συγκεκριμένο χώρο, πήρα το θάρρος να γραφώ ως μέλος και να κάνω άμεσα την πρώτη μου ερώτηση:

Πέρα από το ηθικό του όλου θέματος, είναι εφικτό (νομικά κύρια), ασφαλές ή αποδοτικό το να μπει κανείς στη διαδικασία ανεύρεσης έξυπνων/πρωτότυπων/"πιασάρικων" και μεταπώλησης domain names?
Αναρωτιέμαι, γιατί έχω (από χόμπυ κύρια, ίσως και από το κατοχικό συνδρομο) αρκετά ονόματα(gr) κατωχυρωμένα στο όνομά μου και δοθείσης της κρίσης, γιατί να αρνηθώ κάποιο εισόδημα από αυτά?
Δε με τρελαίνει η ιδέα του sedo (μπήκα να δώ τι συμβαίνει –αλλά όχι πολύ εμπεριστατωμένα).

Τέλος πάντων μιας και σας εμπιστεύτηκα ως αναγνώστης,
γιατί να μην σας "εκμεταλλευτώ" και ως προς τις γνώσεις ή/και τις ιδέες σας!

Φωτίστε με λοιπόν...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Δεκ 2012 11:35

το domain σκετο δεν εχει αξια, οτι καλο ειναι ηδη πιασμενο

το μονο που εχει αξια ειναι να βρεις ενα καλο domain οπως το λες να το αναπτυξεις και μετα να πουλησεις την ιδεα και το περιεχωμενο

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 23 Δεκ 2012 15:49

fiskilis έγραψε:οτι καλο ειναι ηδη πιασμενο
...πλάκα κάνεις ε? :hammer:
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

migeou

Δημοσίευση από migeou » 23 Δεκ 2012 18:51

Αυτό νόμιζα ότι ισχύει για τις εύμορφες...

Έχω, αρκετά ελεύθερα υπόψη μου (ουκ ολίγα) και αρκετά (όχι πολλά αλήθεια) στην κατοχή μου. Τελευταία, μπήκα στη λογική του να βρω έναν ακόμα τρόπο να συμπληρώσω το εισόδημά μου (α, ρε άτιμη κρίση) κι "επένδυσα" σε κάποια.

Βλέπετε, λόγω δουλειάς (πρώην διαφημιστής) μου ήταν λιγουλάκι πιο εύκολο να ανακαλύψω κάποια. Μπορώ να φτιάξω κι αρκετά βέβαια...

Απλά, δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κινηθώ. Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν ήταν καν έξυπνη κίνηση.

Βοήθεια θέλω.
Από ανθρώπους που ασχολούνται, από ανθρώπους που μου έχουν δείξει ότι ξέρουν. Δεν "παίζει" ανταγωνισμός εδώ. Το "προϊόν" κάνει τη διαφορά, όχι το γωνιακό "μαγαζί". Και η αγορά (γιατί απ' ότι κατάλαβα, αρκετοί θέλουμε να υπάρχει) απ' όλους θα φτιαχτεί.

Ευχαριστώ ...και περιμένω

migeou

Δημοσίευση από migeou » 23 Δεκ 2012 18:57

Και κάτι ακόμα...

Πώς μπορώ να "μετρήσω" την αξία, τη δυναμική κάποιου ονόματος?
Μιλάμε πάντα για ονόματα που δεν σέρναν πληροφορία, site, επισκεψιμότητες κτλ.

Αν κι έχω κλείσει ένα τελευταία, που στα νιάτα του είχε αρκετή δυναμική στο χώρο του real estate.

Πως μπορώ να βγάλω μιαν άκρη με όλα αυτά?
Καταλαβαίνω, ότι αξία έχει από τη στιγμή που κάποιος θα του τη δώσει.
Αλλά ένας "μπούσουλας" πάντα υπάρχει....

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 23 Δεκ 2012 20:41

Απευθύνεσαι σε γενικές γραμμές σε μια αγορά περιορισμένη και μέσα στην κρίση. Με λίγα λόγια δύσκολα θα πουλήσεις κάτι άμεσα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου δίνεται η εντύπωση πως συνήθως για τα domains οι μόνοι που τα αγοράζουν είναι άλλοι domainers :P Ένα πράγμα σαν τα συλλεκτικά νομίσματα :D

migeou

Δημοσίευση από migeou » 23 Δεκ 2012 20:59

Έτσι δεν ξεκίνησαν κι οι πρώτοι χρυσοθήρες?
Κάποιοι ξεκινάνε πάντα και δίνουν αξία σε κάτι.... και μετά δημιουργείται η αγορά.
Κάποιοι αποφάσισαν να δώσουν "ευγένεια" στο μέταλλο, τότε που δεν υπήρχαν καν οι αλχημιστές.

Έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό που λές βέβαια.
Αυτό που με φοβίζει είναι ότι όχι μόνο πόνταρα σε "κουτσό άλογο"
αλλά θα πρέπει να το ταίζω για αρκετό καιρό αν θέλω να μου σύρει κάνα κάρο... κάποτε...

Αλλά με ένα κάρο, έβγαλα τα έξοδα, με το δεύτερο τα τσιγάρα μου, με το τρίτο...
Λάθος? Δεν ξέρω. Σίγουρα λίγο ρίσκο! Ασφαλώς τζόγος!

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 23 Δεκ 2012 21:17

δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να γίνει επικερδής, αλλά ο χρυσός μέχρι να αποκτήσει αξία, πήρε αιώνες. Στην κατοχή επίσης έδινες ένα τσουβάλι χρυσό για να πάρεις ένα καρβέλι ψωμί. Θέλω να σου πω πως προς κατοχή τείνουμε :D

Δεν λέω ότι η αγορά των domains, δεν θα μπορούσε να γίνει επικερδής κάποια στιγμή στο μέλλον, απλά αν ψάχνεις για κάτι που θα σου αποδώσει άμεσο κέρδος δεν πιστεύω ότι θα σου αποδώσει. Αν το βλέπεις σε βάθος 15ετίας και βάλε, τότε πολύ πιθανόν να κερδίσεις.

Δεν σου τα λέω αυτά για να απογοητευτείς ή το αντίθετο. Φιλικά σε ενημερώνω τι ενδεχομένως θα αντιμετωπίσεις :D Δεν πιστεύω επίσης ότι έχει να κάνει με τζόγο, αλλά με το τι πλάνο έχεις ετοιμάσει για να κερδίσεις και πότε πιστεύεις ότι θα σου αποδώσει αυτό, καθώς επίσης και πως μπορείς να τα πουλήσεις. Αν λύσεις αυτές τις παραμέτρους, τότε μπορείς να το κάνεις επικερδές.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Δεκ 2012 21:24

alexisitsios έγραψε:Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου δίνεται η εντύπωση πως συνήθως για τα domains οι μόνοι που τα αγοράζουν είναι άλλοι domainers :P Ένα πράγμα σαν τα συλλεκτικά νομίσματα :D
κάπως έτσι, μέχρι να δημιουργηθεί η ανάγκη σε κάποιον κολλοσό να φτιάξει ένα site και θέλει σώνει και καλά να έχει συγκεκριμένο όνομα το οποίο τυχαίνει να το έχεις εσύ.

πόσοι κολλοσοί υπάρχουν στην Ελλάδα και πόσοι θα θελήσουν το όνομα που έχεις πάρει εσύ;

εγώ πριν μερικά χρόνια είχα ζητήσει τιμή για κάποιο .gr που ήταν μια Αγγλική λέξη σχετική με την μόδα. μου ζήτησε πάτο για συζήτηση τα 50000 ευρώ. εάν είχα 50000 ευρώ θα έδινα τα 49980 σε δύο junior developers για 1 χρόνο και τα 20 για ένα άσχετο domain και θα έφτιαχνα μια σελίδα τούμπανο.

μερικοί πιάνουν domains στο .gr και νομίζουν ότι επενδύουν σε .com που η αγορά είναι παγκόσμια. εδώ ακόμα έχουμε 3 letter domains ελεύθερα! (τουλάχιστον πριν 6 μήνες είχα βρει 3-4 που θα μπορούσα και να τα πάρω.)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 23 Δεκ 2012 21:45

Αν και είμαι domainer, οφείλω να ομολογήσω ότι οι domainers στην Ελλάδα δεν έχουν καμία αίσθηση της πραγματικότητας...

Είναι όπως οι περισσότεροι επιχειρηματίες, θέλουν να γίνουν πλούσιοι σε 1-2 χρόνια μόνο με μια ιδέα...

Φυσικά σκέτο το domain δεν μπορεί να μοσχοπουληθεί, αλλά σε βάθος 5-7 ετών, ένα καλό keyword θα έχει καλή αξία. Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη φυσικά.

Έτσι κάνουμε επενδύσεις...με ορίζοντα χρόνου.
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

migeou

Δημοσίευση από migeou » 23 Δεκ 2012 21:59

Δεν ξέρω γιατί συμφωνώ τόσο μαζί σου Delimicic...

Ίσως γιατί θέλω, ίσως γιατί με βολεύει... Και αναγνωρίζω ότι η σωστή επιλογή δε φτάνει από μόνη της... Και το προωθητικό εργαλείο χρειάζεται (περαιτέρω ανάπτυξη δε με ενδιαφέρει να κάνω, τουλάχιστον στη συντριπτική τους πλειοψηφία), και το χρόνο/υπομονή τους θέλουν.

Είναι βλέπεις πεπερασμένα. Αρκεί να αντέξει η τσέπη μας και το ...κουράγιο μας.
Η αγορά όντως δεν είναι ούτε έτοιμη, ούτε ώριμη. Όταν θα γίνουν όμως και τα δυο, ονόματα θα υπάρχουν?

Στο κάτω-κάτω, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

ΥΓ
----------
Εκτός από sedo, υπάρχει κανένας τρόπος να μειώσεις τα έξοδα και τα ρίσκα?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης