Γίνετε να βγάλεις ένα ικανοποιητικό ποσό απο το affiliate marketing στην Ελλάδα;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Kousma1

Γίνετε να βγάλεις ένα ικανοποιητικό ποσό απο το affiliate marketing στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Kousma1 » 08 Νοέμ 2014 17:07

Καλησπέρα σας. Μετά απο πολύ καιρό που ασχολούμαι με το affiliate marketing στο εξωτερικό, είπα να προσπαθήσω να ασχοληθώ και στην Ελλάδα, χωρίς να ξέρω τι ακριβως παίζει εδώ.. Ξέρει κάποιος να μου πει εάν μπορείς να έχεις ένα ικανοποιητικό ποσό (ας πούμε 300 ευρώ/μήνα) και πόσο καιρό ασχολείται με το affiliate στην Ελλάδα; :)

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 08 Νοέμ 2014 17:44

Φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις και μόνος/η σου ότι το «ασχολούμαι με το affiliate marketing» είναι τόσο γενικό όσο το «έχω ένα site». Πες για αρχή με τι ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς και βλέπουμε...

Kousma1

Δημοσίευση από Kousma1 » 08 Νοέμ 2014 20:16

andreaslll έχω στο μυαλό μου να ασχοληθώ με προιόντα υγείας και ομορφιάς.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Νοέμ 2014 20:46

Ναι μπορείς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Kousma1

Δημοσίευση από Kousma1 » 08 Νοέμ 2014 23:31

Με μια πρώτη ματιά που έριξα, διαπίστωσα πως έχει παρεξηγηθεί αρκετά το affiliate στην Ελλάδα (δεν ξέρω βέβαι τι γίνεται εδώ για να πω και την αλήθεια). Οι προμήθειες πάντως με αυτές του εξωτερικού είναι πολύ μικρότερες. Έχει καταφέρει κάποιος να βγάζει το ποσό που ανέφερα πιό πάνω με αυτές τις προμήθειες; Έλεγα να ξεκινήσω με ένα site που να περιέχει προιόντα π.χ ομορφιάς ή υγείας και όχι να αρχίσω να φτιάχνω κατηγορίες για πολλά πράγματα μαζί. Εσείς τι πστεύετε;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Νοέμ 2014 23:52

είμαι αόρατος; :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Kousma1

Δημοσίευση από Kousma1 » 09 Νοέμ 2014 00:11

Το είδα το σχόλιό σου cordis απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος τι εμπειρία έχει απο το affiliate στην Ελλάδα. :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2014 00:34

δεν ρώτησες αυτό, ρώτησες εάν βγάζει κάποιος 300 ευρώ/μήνα για δεύτερη φορά. :)

για το τι Site θα ξεκινήσεις δε μπορεί κανείς να σου πει. Θα ξεκινήσεις αυτό που πιστεύεις ότι μπορείς να υποστηρίξεις τεχνικά και σαν περιεχόμενο.

Διάβασε το άρθρο "Fashion Insights για Affiliates: Η ελληνική αγορά online fashion & νούμερα από LinkWise", και θα δεις ποιοι τομείς φέρνουν τα περισσότερα σε αυτό το δίκτυο.
- follow me @twitter

Kousma1

Δημοσίευση από Kousma1 » 09 Νοέμ 2014 16:28

Σε ευχαριστώ για το άρθρο cordis! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει προσπάθεια και υπομονή το affiliate... καλή συνέχεια!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2014 17:33

αυτό είναι το μόνο σίγουρο. αν το παίξεις απλά, σαν μια κλασική διαφήμιση δε θα βγουν και πολλά, κάποιες φορές ακόμα και πιο λίγα από μια κλασική διαφήμιση.

υπομονή και έξυπνους τρόπους προώθησης θέλει.
- follow me @twitter

Kousma1

Δημοσίευση από Kousma1 » 09 Νοέμ 2014 17:40

cordis έγραψε:αυτό είναι το μόνο σίγουρο. αν το παίξεις απλά, σαν μια κλασική διαφήμιση δε θα βγουν και πολλά, κάποιες φορές ακόμα και πιο λίγα από μια κλασική διαφήμιση.

υπομονή και έξυπνους τρόπους προώθησης θέλει.
Δίκιο έχεις... είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με αυτό του εξωτερικού, με τη μόνη διαφορά ότι ο ανταγωνισμός έξω είναι τεράστιος! Νά'σαι καλά για το χρόνο που αφιέρωσες!

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 20 Νοέμ 2014 00:44

Αν έχεις ασχοληθεί στο εξωτερικό και το έχεις κάνει με επιτυχία, γιατί δεν ακολουθείς το ίδιο παράδειγμα εδώ. Είτε με τα ίδια προϊόντα και τα ίδια ξένα affiliate προγράμματα, αν αυτά διατίθενται στην Ελλάδα ή με αντίστοιχα ελληνικά προγράμματα.

Ένα από τα πολλά που ακούστηκαν στο fashion insights είναι πως η Ελλάδα είναι μια χώρα όπου οι καταναλωτές στρέφονται κατά πολύ σε eshops του εξωτερικού. Αυτό από μόνο του λέει πως ακόμα και ελληνικό site-περιεχόμενο να έχεις, αξίζει να κοιτάς προς τα έξω.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 20 Νοέμ 2014 10:53

Αυτή την στιγμή δουλέυω full time και έχω ως part time απασχόληση κάποια affiliate project στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Τα έσοδα μου απο το affiliate στην Ελλάδα τους τελευταίους 6 μήνες έχουν ξεπεράσει κατα πολύ τον μισθό μου.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν είναι σταθερά κάθε μήνα γιατί είναι απο 2 καμπάνιες μόνο οπότε προσπαθώ να διαφοροποιήσω τις πηγές εισοδήματος μου προσθέοντας και άλλες καμπάνιες.

Εαν δουλεύεις σωστά και μεθοδικά και χτίζεις ένα asset και όχι ένα thin affiliate site τότε ναι μπορείς να έχεις έσοδα και απο το affiliate.

My 2 cents...

Thanks.

Kousma1

Δημοσίευση από Kousma1 » 25 Νοέμ 2014 00:58

getpaidgr τα προιοντα που χρησιμοποιω για εξωτερικο δεν υπαρχουν στην Ελλαδα. Αυτο αρχιζω και βλεπω και εγω με τα fashion insights και τους καταναλωτες να δινουν μια μικρη ωθηση σε ξενα προιοντα.

Φιλε Geobak αυτο ακουγεται πολυ ενθαρυντικο, αλλα φανταζομαι φυσικα οτι ξοδεψες αρκετο χρονο για να εχεις αυτα τα αποτελεσματα. Για χρηματα δεν γνωριζω. Δηλαδη οι 2 καμπανιες που εχεις ειναι για το ενα site ή καθε μια ξεχωριστα;

giasemis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giasemis » 24 Φεβ 2015 18:59

καλησπέρα στο forum
παρακολουθησα πέρυσι το φθινόπώρο μια ημερίδα για το affiliate marketing και μπήκα στο tripaki να ασχοληθώ
Ετσι αρχισα να κτίζω το http://www.uprice.gr
To κτίσιμο ένος τετοιο site είναι ενδιαφέρον απλα πλέον αναρωτιέμαι αν το affiliate μπορεί να προσφέρεις κέρδη
η αν πρέπει να επενδύσεις αρκετό χρόνο για κάτι τέτοιο

Εχει κανεις εμπειρία επικερδους affiliate marketing ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης