Ένα ωραίο γράφημα που εξηγεί πως δουλεύει το Google Page Rank

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 21 Οκτ 2013 14:26

Καλησπέρα, εδώ βλέπετε ένα ωραίο γράφημα για το πως δουλεύουν τα "σκαλοπάτια" της κάθε μονάδας από 1 εως το 10 του Page Rank της google. Βλέπετε ότι από το ένα εως το 5 η αποστάσεις δεν είναι τραγικές, από κει και πέρα οι αποστάσεις είναι τεράστιες.

Εικόνα

Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι η ανανέωση του Page Rank για το 2013 έχει γίνει μόνο μία φορά (Φεβρουάριος 2013), ενώ ως είθισται γίνεται 3-4 φορές τον χρόνο.

Ας δούμε εδώ τις ανανεώσεις του PR μέχρι τώρα:

2007
26 October 2007
28 April 2007

2008
30-31 December 2008
27 September 2008
26 July 2008
29 April 2008
9 January 2008

2009
Dec 31, 2009
30 October 2009
27/28 May 2009
June 2009
1 / 2 April 2009

2010
April 2010

2011
7 November 2011
1st Week August 2011
JULY 2011
JUNE 2011
JANUARY 2011

2012
7 November 2012
2 August 2012
2 May 2012
7 February 2012

2013
4 February 2013

Όπως θα διπιστώσετε η μοναδική φορά που έχει γίνει μόνο μία ανανέωση σε ένα έτος είναι το 2010. Όπως φαίνεται θα είναι και αυτή τη χρονιά.
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 21 Οκτ 2013 14:36

Δεν είναι κάπως ξεπερασμένο το pagerank?

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 21 Οκτ 2013 14:41

andreaslll έγραψε:Δεν είναι κάπως ξεπερασμένο το pagerank?
Ξεπερασμένο; Δεν θα το έλεγα, Υπάρχουν εταιρίες που πληρώνουν πολλά για ένα καλό Page Rank
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 22 Οκτ 2013 15:09

kiriakosGR έγραψε:
Ξεπερασμένο; Δεν θα το έλεγα, Υπάρχουν εταιρίες που πληρώνουν πολλά για ένα καλό Page Rank
Να ρωτήσω κι εγώ το εξής: Αν έχω σελίδα που βγαίνει σταθερά στην 1η σελίδα και στα πρώτα 3 αποτελέσματα σε γενικές λέξεις/φράσεις-κλειδιά (με ανταγωνισμό εννοείται) και το PageRank είναι -0- ή -1- τι παραπάνω έχει τελικά να μου προσφέρει το Pagerank?

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 22 Οκτ 2013 15:16

charavge έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
Να ρωτήσω κι εγώ το εξής: Αν έχω σελίδα που βγαίνει σταθερά στην 1η σελίδα και στα πρώτα 3 αποτελέσματα σε γενικές λέξεις/φράσεις-κλειδιά (με ανταγωνισμό εννοείται) και το PageRank είναι -0- ή -1- τι παραπάνω έχει τελικά να μου προσφέρει το Pagerank?
Είναι απλά τα πράγματα, σαν να μου λες, έχω ένα μαγαζί που βγάζει κερδος 1000 ευρώ μηνιαίος και είμαι ευχαριστημένος. Τι θα μου κάνει αν βγάζω 2000;;

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 22 Οκτ 2013 15:39

Κυριάκο δυστυχώς το pr έχει να ανανεωθεί τόσο καιρό που έιναι πλέον ότι πιο αναξιόπιστο υπάρχει *edit χεράκι-χεράκι με το alexa. Αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν αναξιόπιστο και ειδικά μεταξύ των ανανεώσεων.

Στην πραγματικότητα η πιο βασική παράμετρος μεταξύ πολλών που καθόριζε το google pagerank ήταν η ποιότητα των backlinks μιας σελίδας. Οι υπόλοιπες παράμετροι ήταν σάλτσες και μαρμελάδες. Το pagerank ουσιαστικά ήταν μια στιγμιαία απεικόνιση αυτης της ποιότητας των συνδέσμων που έδειχναν σε μια σελίδα.

Ομως έχουν περάσει σχεδόν 8 μήνες από τότε και διαφορα ζωάκια και πτηνά έκαναν την εμφάνιση ή την επανεμφάνισή τους και δημιούργησαν-διαμόρφωσαν μια καινούρια πραγματικότητα τόσο διαφορετική από αυτή που μας δείχνει η μπάρα με το pr.

Εν τέλει άποψή μου είναι και νομίζω πως θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι πως κάποιος πλέον αν θέλει να εξετάσει το "pagerank" μιας σελίδας είναι καλύτερα να εμπιστευτεί 1-2 εργαλεία όπως το ahrefs, spyglass, majestic, και να δει τι πραγματικά γίνεται τώρα και όχι τον περασμένο Φεβρουάριο.

Μετά από όλα αυτά λοιπόν θα συμφωνήσω κι εγώ με τον ανδρέαλλλ και θα πω πως το google pagerank αυτή τη στιγμή είναι ξεπερασμένο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Οκτ 2013 10:00

kiriakosGR έγραψε: Είναι απλά τα πράγματα, σαν να μου λες, έχω ένα μαγαζί που βγάζει κερδος 1000 ευρώ μηνιαίος και είμαι ευχαριστημένος. Τι θα μου κάνει αν βγάζω 2000;;
εγώ θα έλεγα ότι το ισοδύναμο σε αυτό που είπε ο charavge είναι:
Είναι απλά τα πράγματα, σαν να μου λες, έχω ένα μπλε μαγαζί που βγάζει κερδος 1000 ευρώ μηνιαίος και είμαι ευχαριστημένος. Τι θα μου κάνει αν είναι γαλάζιο;;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 08 Δεκ 2013 22:15

To Page Rank ανανεώθηκε στις 6 Δεκεμβρίου!

Paris Platanias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Paris Platanias » 09 Δεκ 2013 14:49

Το pagerank είναι ενας δείκτης. Ενας δείκτης σημαντικότητας κια τίποτε άλλο. γεννήθηκε κυρίως για να δείχνει ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας στις διαφημιστικές εταιρείες και σε πελάτες του οτι η ιστοσελίδα του είναι σημαντική.
Είναι καλό για εταιρείες που έχουν μοντέλο χρηματοποίησης τη διαφήμιση αλλά δεν είναι ο κύριος δείκτης.
Σε ενα E_SHOP το page rank δεν έχει σημασία. Γιατί το μοντέλο χρηματοποίησης είναι η τελική πώληση των προιόντν που πουλάει.. .
Για παράδειγμα έχω μια ιστοσελίδα με 10 000 unique Ip την ημέρα, pagerank 8, και πουλάω CD. Εαν δεν έχω πωλήσεις CD τότε τι καλό μου κάνει το υψηλο Page rank ή η τόσο μεγάλη επισκεψιμότητα.
Είναι απλά ενας δείκτης και σιγα σιγα αρχίζει να ξεθωριάζει και δεν κάνει για όλες τις περιπτώσεις.
Πολύ πιο σημαντικό για ενα ηλεκτρονικό κατάστημα είναι η μετατροπή του επισκέπτη σε Πελάτη (η για ενα E-shop)
Δείχνει όμως πολλά στοιχεία που μας βοηθούν να κρίνουμε μια ιστοσελίδα και τη σημαντικότητα της σαν authority page.
Paris Platanias
World Class Web Design
http://www.internetatmajor.com | Create miracles

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 09 Δεκ 2013 16:57

Δεν είπαμε πουθενά ότι σε ενα e-shop το pagerank θα βοηθήσει να πουλήσει τα CD. Ούτε οι ίδιοι το λένε, ούτε κανείς. Απλά σου δείχνει όπως είπες την σημαντικότητα ενός site, πόσο δουλεμένο είναι σε backlinks κτλ. Αυτό και μόνο κάνει ένα site όπως πάλι είπες να ανεβεί στον διαφημιστικό τομέα, πράγμα που αυτό αποσκοπεί ένας webmaster, ανεξάρτητα αν έχει e-shop ή όχι. Αν ένα e-shop είχε pagerank 8, θα προτιμούσα να διαφημιζόμουν σε αυτο παρά σε ένα site που δεν είναι e-shop και έχει page rank 4.
Άρα φίλε μου, σημαντικό είναι για μένα σε έναe-shop να έχει καλό page rank, δεν είναι απαραίτητο και μονόδρομος για ένα e-shop να έχει κέρδος μόνο από προϊόντα.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 09 Δεκ 2013 21:39

Πανμεγιτη παπαρια το pagerank για τα ελληνικα sites (και την ελληνικη γλωσσα βασικα)

Κατι alexa κατι page rank κλπ "κατι λενε" απλα μονο στο κουβεντα να γινεται η να σε κοιτανε με ανοικτο στομα ασχετοι με το ιντερνετ οταν τους μιλας

Τους το λες, δεν παιρνουν πρεφα αλλα μετα αναφωνουν....Πωωωω ποσα ξερει ειδες που δεν ξερουμε τιποτα εμεις

το Pr

Δεν φερνει πωλησεις
Δεν φερνει επισκεψεις
Δεν καβαλας για την ιδια λεξη κλειδι τον ανταγωνιστη σου

Ειναι απλα να συγκρινουμε τα νουμερα οπως καποτε παιδια παιζαμε με καρτες που ειχαν αεροπλανα, τρενα, αυτοκινητα και λεγαμε

Ανοιγμα φτερων 55,2 εγω 46,3 εσυ σε νικησα!

Του δε ποιντ pr δεν επηρεαζει τιποτα το σημαντικο στην παρουσια ελληνικου site στο ιντερνετ

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 09 Δεκ 2013 21:46

Κριτήριο για διαφήμιση είναι τα (πραγματικά) στατιστικά και όχι το PR. Το PR το χρειάζεται μια σελίδα για να ανέβει κατάταξη. Η διαφήμιση δεν βοηθά στην κατάταξη αλλά στην προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών.

Το PR είναι κριτήριο μόνο στην ανταλλαγή ή πώληση link.,. κι εφόσον η google αντιπαθεί τη πώληση link το PR τείνει προς εξαφάνιση, γι' αυτό και άργησε τόσο πολύ η ανανέωση του.

Τον τελευταίο χρόνο το PR χρησιμοποιείται ως συγκριτικό πλεονέκτημα μόνο απ' όσους έχουν ή ψάχνουν καταλόγους άρθρων για SEO

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 23 Οκτ 2014 16:04

το PageRank επηρεάζει τις συνδέσεις προς άλλες σελίδες. Πρακτικά δε σου παρέχει τίποτα αν έχεις ένα site. Αλλά αν έχεις 2, κι έχει λινκ προς το 2ο θα επηρεάσει την κατάταξη του 2ου.
Business: mdimitriou.com
Personal: dimitriou.sexy
Video CV: michail.dimitriou.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης