Αλλαγή Template και μεταφορά άρθρων

Joomla! Templates

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Bizman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bizman » 26 Ιούλ 2014 15:00

Γεια χαρά σε όλους. Η σελίδα μου πλέον έκλεισε χρόνο και σκέφτομαι να αλλάξω template. Βρήκα κάτι λίγο πιο ελαφρύ και (αν και μου αρέσει αρκετά το τρέχων template) λίγο πιο ωραίο σχεδιαστικά. Το θέμα μου είναι το εξής: Έχω περίπου 300 άρθρα στην σελίδα πλέον και θέλω η μεταφορά να γίνει όσο το δυνατόν ευκολότερα. Μεταπηδώντας σε άλλο template αλλά στην joomla 2.5 (που είμαι και τώρα) από ότι ξέρω είναι μικρή διαδικασία, ανεβάζεις το template και κάνεις την αλλαγή μέσω template manager. Εάν όμως θέλω να πάω στην joomla 3.x ??? Υπάρχει τρόπος να περαστούν τα άρθρα στην νέα σελίδα ή θα πρέπει να γίνει χεράτα???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

η σελίδα είναι αυτή στην υπογραφή μου.
www.bizman.gr ένα site για την διοίκηση επιχειρήσεων και το μάρκετινγκ.

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 01 Αύγ 2014 20:12

εαν δεν αλλάξεις έκδοση κ παραμείνεις στην 2.5 δεν εχεις θεμα αλλα εαν πας στην 3 πρέπει να πας στην βαση σου και βρεις τον πίνακα που ονομάζεται content, προσεξε γιατι μπροστα απο αυτο θα εχει μερικα ακομα γραμματα. Μετα μπαινεις μεσα κ πατα εξωγωγη ολα σου τα αρθρα κ μετα αφου στησεις το καινουργιο σαιτ σου σε joomla 3 μπες μεσα στο phpadmin ψαξε να δεις που αποθηκευονται τα αρθρα κ αφου δεις οτι ολα ειναι οκ κανε ενα php script και κανε εισαγωγη στην καινουργια βαση σου. πριν κανεις οτιδηποτε κρατα backup
Εικόνα

Bizman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bizman » 08 Αύγ 2014 10:03

grigorakis4 έγραψε:εαν δεν αλλάξεις έκδοση κ παραμείνεις στην 2.5 δεν εχεις θεμα αλλα εαν πας στην 3 πρέπει να πας στην βαση σου και βρεις τον πίνακα που ονομάζεται content, προσεξε γιατι μπροστα απο αυτο θα εχει μερικα ακομα γραμματα. Μετα μπαινεις μεσα κ πατα εξωγωγη ολα σου τα αρθρα κ μετα αφου στησεις το καινουργιο σαιτ σου σε joomla 3 μπες μεσα στο phpadmin ψαξε να δεις που αποθηκευονται τα αρθρα κ αφου δεις οτι ολα ειναι οκ κανε ενα php script και κανε εισαγωγη στην καινουργια βαση σου. πριν κανεις οτιδηποτε κρατα backup
Φίλε grigorakis4 ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή βοήθειά σου αλλά αυτό μάλλον πρέπει να το κάνω με βοήθεια (την αλλαγή σε 3.x) ίσως παραμείνω στην 2.5 προς το παρόν και στήσω κάτι τοπικά για να δοκιμάσω την λύση σου και μόλις την καταφέρω σηκώσω την νέα πλέον σελίδα...
www.bizman.gr ένα site για την διοίκηση επιχειρήσεων και το μάρκετινγκ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! Templates”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης