Το category view χαλάει σε μερικές κατηγορίες (wtf)

Joomla! και Virtuemart

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 03 Ιούλ 2013 18:13

Είπα να ξανα-ασχοληθώ λίγο με το site της δουλειάς και έχω κολλήσει κάπου.

Τρέχω joomla 2.5.8 και 2.0.12f . Δεν έχω φτιάξει κάποιο css override (πέρα από 2 για αλλαγή γραμματοσειράς όχι κάτι άλλο).

Ενώ στις περισσότερες κατηγορίες τα προϊόντα φαίνονται εντάξει, 3 ανά σειρά - διαχωριστικό και πάει λέγοντας, σε μερικές κατηγορίες (όπως στους επεξεργαστές laptop και τις οθόνες laptop) χαλάει τελείως το flypage και δεν κλείνει σωστά τα divs με αποτέλεσμα να φαίνονται όλα τα προϊόντα το ένα κάτω από το άλλο σαν εμφολευμένα.

Δεν έχω φτιάξει κάποιο flypage για το virtuemart, χρησιμοποιώ το default (σαν επιλογή μέσα στο virtuemart δείχνει να χρησιμοποιεί το template beez_20). Αν το εμφάνιζε σε όλες τις κατηγορίες θα ήξερα τι να κάνω...αλλά τώρα τι γίνεται;

Οι επιλογές των κατηγοριών (flypage override, products per row κλπ) είναι ίδιες σε όλες το έχω τσεκάρει.

Η ιστοσελίδα είναι η www.microservice.gr και οι κατηγορίες που με ενδιαφέρουν είναι από το top menu -> Ανταλλακτικά ->Ανταλλακτικά Φορητών Laptop.

Όποια ιδέα καλοδεχούμενη.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 03 Ιούλ 2013 23:12

το 2.0.12f για όσους αναρωτιούνται αναφέρεται στην έκδοση του virtuemart. Παρεπιπτώντος αναβαθμίζοντας στην 2.0.14 μπλοκάρει τελείως το vm και πρέπει να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω την 2.0.12f πάλι για να δουλέψει.
– Milt Bryce

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 04 Ιούλ 2013 15:31

Δεν φαντάζομαι πως υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση η έκδοση του VM, εφόσον χρησιμοποιείς flypages του template από όσο κατάλαβα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν κλείνει το div.product floatleft width33 vertical-separator σε κάθε προϊόν, όπως είπες και είναι όλα nested στο πρώτο.

Αλλά δεν γίνεται σε όλα, οπότε 2 σενάρια φαντάζομαι:
-διαφορετικά flypages
-κάποιο conditional μέσα στο flypage που κλείνει το div σε άλλες περιπτώσεις είναι true και σε άλλες false (έχω δει πολλές φορές κακογραμμένα tpl οπότε δε θα μου φανεί καθόλου περίεργο).

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 05 Ιούλ 2013 16:29

Βρήκα τελικά τι έφταιγε...έψαχνα τόσο καιρό το πρόβλημα στο template και το virtuemart και το λάθος βρισκόταν στα προϊόντα.

Επειδή τα περισσότερα ήταν copy-paste από άλλη πλατφόρμα που δεν υποστηρίζει short_description είχα αντιγράψει όλα τα full description στα short για να δουλεύει σωστά και η αναζήτηση. Στα προϊόντα όμως που είχαν html μέσα στο description (tables, divs κλπ) επειδή ακριβώς το είχα κάνει κατευθείαν στη βάση και όχι ένα ένα μέσα από το virtuemart (κανονικά κόβει το html στο short_description) είχανε γίνει μπάχαλο. :hammer:
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! και Virtuemart”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης