Aσφάλειες auto -moto κλπ : www.asfaleies-gr.com

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 05 Ιούλ 2009 13:33

Καλησπέρα..Εχω δημιουργησει αυτο το καινουριο site : www.asfaleies-gr.com ..θέλω τις απόψεις σας γύρω απο την σχεδίαση του..Διοτι εγινε κατω απο καποια πίεση χρόνου και οχι απο επαγγελματία του χώρου.Ευχαριστω..

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 10 Ιούλ 2009 21:12

δεν μου αρεσαν ολα αυτα τα banner μες την μεση
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 11 Ιούλ 2009 17:07

Λες για την μέση της σελιδας ή και για κάτω απο τον τίτλο στο πάνω μέρος? Ευχαριστω για την απάντησή σου..

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 01 Αύγ 2009 14:58

κάπως μάζεψα τα banners στην μέση..καμία άλλη απαραίτητη αλλαγή?

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 02 Αύγ 2009 15:57

Γενικά δείχνει πολύ ερασιτεχνική.
Το λογότυπο που είναι σαν banner είναι άσχημο και πρέπει αλλαχτεί και να ανέβει στην μπλε περιοχή επάνω.
Τα γράμματα στα κείμενα πρέπει να μικρύνουν λίγο και να περιοριστεί η ποικιλία.
Τα μπανερ μετά το φαξ είναι απλώς πεταμένα.
Οι διαφημίσεις προς τις άλλες σελίδες σου δεν έχουν θέσει σε site ασφαλειών ή θα πρέπει να γίνουν πιο διακριτικές.
Η σελίδα συνεργατών είναι πανηγύρι διαφιμίσεων. Δίνει την εντύπωση οτι έκανες το site για να προβάλεις διαφημίσεις και όχι για να πουλάς ασφάλειες.
Το guest book θα πρέπει να γίνει "η άποψη των πελατών"
Τέλος θα ήταν σωστό και χρήσιμο να αναφέρεται σε ποια ασφαλιστική γίνεται το συμβόλαιο. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν να ασφαλιστώ χωρίς να ξέρω σε ποια ασφαλιστική θα ασφαλιστώ. Υπάρχουν και πολλές μαϊμούδες στο χώρο. Όταν ζητάς να σε εμπιστευτούν χρήματα πρέπει να είσαι πιο σαφής.

Ξέρω οτι η αυστηρή κριτική στεναχωρεί αλλά δεν είναι αυτή η πρόσθεσή μου
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 02 Αύγ 2009 18:14

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου..Δεν με ενοχλεί η κριτική οσο άσχημη και να είναι.Γι'αυτο και ρώτησα ..για να μάθω 2-3 πραγματάκια.Πράγματι η σελίδα ειναι ερασιτεχνική γιατί έγινε απο ερασιτέχνη !! :D ..Θα προσπαθήσω να αλλάξω κάποια πραγματάκια οσο μπορώ.Η σελίδα ''συνεργάτες'' μας χαιρέτισε ήδη..τα γράμματα τα μείωσα..θα προσπαθήσω να κόψω και καμία περριτή πρόταση..θα σβήσω σιγά σιγά όλα τα bannerakia..Oσο για το λογότυπο έχω ανοίξει σε αλλο μέρος του forum θέμα ,καθώς δεν ξέρω να το κάνω μόνος μου..Τέλος δεν γράφω σε ποια ασφαλιστική ασφαλίζουμε γιατί δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ,αλλα μπορούμε να ασφαλίσουμε σε όλες τις υγιείς ασφαλιστικές της χώρας μας.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 02 Αύγ 2009 23:54

Χαίρομαι που αντιμετωπίζεις την κριτική και τις συμβουλές με τόσο δεκτικό τρόπο. Οπότε συνεχίζω αφού δεν γράφω τόση ώρα άσκοπα.

Το πλάτος της σελίδας στα 800 px είναι πλέον ξεπερασμένο αφού οι entry level οθόνες είναι πλέον 22" !!!!! (για να πιάνεις βέβαια και τους παλιούς ένα πλάτος σελίδας στα 980px είναι καλό)

Για το κείμενο δεν σου είπα να αφαιρέσεις κατι αλλά να περιορίσεις την ποικιλία των γραμματοσειρών (bold, italic, arial, verdana κλπ) Χρησιμοποίησε μόνο μια γραμματοσειρά με συνετή χρήση των έντονων και πλαγίων μόνο εκεί που πραγματικά χρειάζεται.

Επι της ουσίας τώρα που είναι το περιεχόμενο. Από την στιγμή που απευθύνεσαι σε υποψήφιους πελάτες μέσω του site θα πρέπει να τους πείσεις σαν να ήταν μπροστά στο γραφείο σου. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται πολύ περισσότερο κείμενο ουσιαστικό και δομημένο κατάλληλα στις σελίδες. Φαντάζομαι οτι αν σου έπερνα τηλέφωνο δεν θα μου έλεγες απλά "είμαστε οι καλύτεροι και ασφαλίζουμε στις καλύτερες ασφαλιστικές εταιρίες" . Όποιος ψάχνει ασφάλεια μέσω web θέλει να αντλήσει περισσότερες πληροφορίες αντί να βρεί απλά το τηλέφωνό σου. (θα έψαχνε στο χρυσό οδηγό.)
Για παράδειγμα το " ΣΙΓΟΥΡΙΑ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ-ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ." καλό είναι αλλά θα πρέπει να το τεκμηριώσεις κατάλληλα. Θα μπορούσες δηλαδή να βάλεις τις λέξεις αυτές σε ένα tab menu (καρτέλες) που η κάθε μια να ανοίγει μια σελίδα οπου να εξηγείς πολύ καλά πως ο πελάτης απολαμβάνει αυτά τα πλεονεκτήματα.

Η αρχική σελίδα πρέπει να έχει λίγο από όλα (λόγω χώρου) ώστε ο επισκέπτης να βλέπει αυτό που ταιριάζει στην περίπτωσή του και να συνεχίζει την ανάγνωση σε σελίδα πιο μέσα. Οπότε η αρχική σελίδα μπορεί να εμπλουτιστεί με νέα σχετικά με τον τομέα, προσφορές, ενδεικτικές τιμές, σχετικά άρθρα και ανακοινώσεις-ειδήσεις του κλάδου, κλπ.
Τα κείμενα δεν είναι όμορφο να πιάνουν όλο το πλάτος αλλά να περιέχονται μέσα σε διάφορα block's ή στήλες, και ή στοίχιση ή αριστερή ή justify, αλλά όχι στο κέντρο. Τα κείμενα θα πρέπει να στολίζονται με σχετικές φωτογραφίες για να μην είναι μονότονα και να μην είναι μακροσκελή αλλά σπασμένα σε ενότητες με συνδέσμους που να σε οδηγεί η μια στην άλλη.

Αυτά προς το παρόν (κουράστηκα να γράφω) πιστεύω να βοηθηθείς.... 8)

Σου στέλνω και ένα banner αν δεν μπορείς να το ενσωματώσεις εδώ είμαστε...
Συνημμένα
asfaleies.jpg
Happy coding....
Μάρκος

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 04 Αύγ 2009 01:49

πολύ ωραίο είναι ..αλλα θέλω βοήθεια να το βάλω..σε ευχαριστώ πάντως και πάλι που ασχολήθηκες..να σαι καλα..

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 04 Αύγ 2009 10:05

Βάλε το αρχείο αυτό στο directory /theme/ και στο αρχείο main-style.css άλλαξε στη σειρά 101 (το BACKGROUND: url(theme/header.jpg?559127) σε .gif

Δεν είναι σίγουρο οτι θα είναι οκ. Αν δεν εμφανιστεί σωστά θα πρέπει να μου στείλει το header.jpg να στο αλλάξω.
Συνημμένα
header.gif
Happy coding....
Μάρκος

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 04 Αύγ 2009 11:19

ok τα κατάφερα!!! άλλαξε όλη η εικόνα του site !!!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 04 Αύγ 2009 11:41

για ξαναδοκίμασε με αυτό το αρχείο και επανέφερε το .jpg
Συνημμένα
header.jpg
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 04 Αύγ 2009 12:43

Καλησπέρα,

1) Σε επαγκελματικές ιστοσελίδες αποφεύγουμε τις διαφιμήσεις. Προσπαθείς να προωθήσεις την επιχείρηση σου, όχι να κερδίσεις 5 - 10e
2) http://www.asfaleies-gr.com/epiiotakapp ... alpha.html - Στο επικοινωνία, θα ήταν καλύτερα να έχεις μία διεύθυνση μαζί με το τηλέφωνο και ένα ονοματεπώνυμο.
3) το header έχει ένα κενό με το boby, τσέκαρε το
4) http://www.asfaleies-gr.com/epsilonnude ... igmaf.html - Οι ενδικτικές τιμές, χρειάζονται ένα καλύτερο τρόπο παρουσίασης. Τσέκαρε αυτή τη σελίδα http://css3.gr/articles/article/five-st ... -web-apps/ που δίχνει κάποια παραδείγματα απο ενδεικτικές σελίδες λίστας των προιόντων.
5) Παίξε λίγο με το footer σου γιατί χρειάζεται βελτίωση. Συνήθως πρέπει να ευχαριστούμε τον επισκέπτη μας που έφτασε στο footer. Βάλε κάποια τηλέφωνα και εκεί μαζί με την διεύθυνση.
6) Πρόσεξε λίγο την τυπογραφία σου. Στην κεντρική σελίδα, κάτω με το τηλέφωνο, το έχεις με έντονα μπλέ γράμματα και απο κάτω, έχεις ένα μικροσκοπικό κείμενο με το fax. Δείχνεις ίδια στοιχεία οπότε θα ήταν καλύτερα να προσαρμόσεις τα στοιχεία εκεί.

ΑΥτά απο εμένα. Υπάρχουν αρκετα περιθόρια βελτίωσεις, και ακόμη περισσότερο εάν ασχοληθεί ένας επαγκελματίας με τη σελίδα σου, πράγμα που θα την απωγειώσει και σίγουρα θα σου φέρει περισσότερους πελάτες απο αυτούς που θα σου φέρει εάν την τελειωποιήσεις μόνο σου :)

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 04 Αύγ 2009 16:45

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας!!.. Απο Σεπτέμβρη θα μεταφέρω το site σε ελληνικό host και βέβαια θα γίνουν πιο πολλές αλλαγές για να πάρει το site μια επαγγελματική μορφή ( απο επαγγελματία βέβαια ).. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους..

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Αύγ 2009 16:50

Τελικά βγήκε ωραίο το αποτέλεσμα. Δυστυχώς δεν έχουμε εικόνες για να βλέπουμε το πριν και το μετά :-)

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 04 Αύγ 2009 17:04

Άσε το πριν μην το κοιτάξουμε καλύτερα :D .. ας βλέπουμε μπροστά!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες