deals24.gr προσφορές

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
chrispen

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από chrispen » 21 Σεπ 2009 11:26

Άν και beta και με πολλές προσθήκες που έχω στο μυαλό μου, θέλω την γνώμη σας για την σελίδα μου www.deals24.gr , είναι μια σελίδα στην οποία οι χρήστες μπορούν να καταχωρήσουν προσφορές που συναντούν σε μαγαζιά ή στο διαδίκτυο.
Θα ήθελα αν έχετε κάποιες ιδέες να τις πείτε, εγώ προς το παρόν σκέφτομαι να προσθέσω:

-tag cloud
-top posters module
-google maps για τις προσφορές
-εικόνες προαιρετικά τον αντικειμένων
-rating
-posted by

οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι σε βρεφικό στάδιο η υλοποίηση ακόμα

Άβαταρ μέλους
pom
Επικοινωνία:

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από pom » 21 Σεπ 2009 12:59

Δεν μου αρέσει ο συνδυασμός χρωμάτων είμαι ενάντια στο τεράστιο banner για τέτοια σελίδα.
Επίσης οι κατηγορίες σου να είναι clickable , αυτή την στιγμή δεν νομίζω ότι χρειάζεται αλλά σκέψου να εχεις 150 η 1000 προσφορές δεν βγαίνει άκρη. Η αναζήτηση η οποία είναι του joomla δεν δουλεύει σωστά με τις καταχωρήσεις σου.

Αυτά :D

ptiper
Επικοινωνία:

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από ptiper » 21 Σεπ 2009 13:05

στην αναζήτηση έβαλα παπούτσια και δεν έβγαλε την προσφορά που βλέπω στην αρχική σελίδα..

Άβαταρ μέλους
pom
Επικοινωνία:

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από pom » 21 Σεπ 2009 13:18

ptiper έγραψε:στην αναζήτηση έβαλα παπούτσια και δεν έβγαλε την προσφορά που βλέπω στην αρχική σελίδα..
Γενικά δεν δουλεύει

chrispen

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από chrispen » 21 Σεπ 2009 13:40

η αναζήτηση του joomla δεν δουλεύει , έχει plugin το component με το οποίο λειτουργεί, είναι πολλά να αλλάξω σιγά σιγά.

pom nice tip, δεν είχα σκεφτεί να έχω κατηγορίες :P
Επίσης για τα χρώματα ήθελα να ξεφύγω λιγάκι απο τα τετριμένα.. μπλέ άσπρο μαύρο κλπ

Άβαταρ μέλους
pom
Επικοινωνία:

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από pom » 21 Σεπ 2009 13:57

chrispen έγραψε:η αναζήτηση του joomla δεν δουλεύει , έχει plugin το component με το οποίο λειτουργεί, είναι πολλά να αλλάξω σιγά σιγά.

pom nice tip, δεν είχα σκεφτεί να έχω κατηγορίες :P
Επίσης για τα χρώματα ήθελα να ξεφύγω λιγάκι απο τα τετριμένα.. μπλέ άσπρο μαύρο κλπ
Thanks :wink: η γνώμη μου για τα χρώματα παραμένει σε τέτοιες ιστοσελίδες πρέπει να είσαι λιτός και απλός...

chrispen

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από chrispen » 21 Σεπ 2009 16:54

δυστυχώς δεν με έπαιρνε το συγκεκριμένο template να κάνω αυτά που θέλω και διάλεξα άλλο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από dimsis » 21 Σεπ 2009 21:21

Το template και τα χρώματα είναι άθλια.
Τα αριστερά blocks βγαίνουν πάνω στο άσπρο άσχετο border, το header με το logo είναι επίσης άθλιο, το γκρι χρώμα γραμμών και πρώτης γραμμής του πίνακα δεν κολάει με τίποτε άλλο.
Με λίγα λόγια "πάρτο αλλιώς". Επέλεξε άλλο template.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από dimsis » 22 Σεπ 2009 09:15

Στο νέο template τουλάχιστον ταιριάζουν τα χρώματα του table. Αυτό το πράμα που έφτιαξες για λογότυπο εκτός του ότι δεν έχει σωστό transparency αλλά έχει κάτι pixel από εδώ και από εκεί στο σχέδιο του σαν να έχει γίνει κακό copy paste και κακό καθάρισμα, ΔΕΝ είναι λογότυπο.
Καλύτερα να βρεις κανένα έτοιμο έστω και από τίποτε τέτοια http://www.dlegend.com/html/free-logos.html sites που ταιριάζει και με τα χρώματα του template σου.
Στο μενού έχεις κολήσει τα εικονίδια με το κείμενο, η επιλεγμένη (πρώτη) επιλογή έχει μαύρο χρώμα πάνω σε σκούρο γκρι! , λείπουν φωτογραφίες και χτυπάει Javascript error.
Παρόλα αυτά δεν συγκρίνεται με το προηγούμενο που καλά έκανες και το ξήλωσες τελείως.

chrispen

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από chrispen » 01 Οκτ 2009 00:15

ακολουθώντας τις οδηγίες σας, έκανα κάποιες αλλαγές. Πείτε μου τώρα την γνώμη σας, σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον κόπο που κάνετε να δίνετε συμβουλές σε εμάς τους αρχάριους

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από dimsis » 01 Οκτ 2009 09:47

Καμία σχέση με το προηγούμενο χάλι, αλλά και πάλι αν εξαιρέσω το όμορφο header (βάλε πιο αχνή - προς το άσπρο σκιά στο "Γιατί να το πληρώσετε χρυσάφι";) το table με τη λίστα, πιο πολύ σε διαχειριστική εφαρμογή φέρνει.
Βγάλε τα borders κάνε πιο μοντέρνη τη λίστα σου.
Έχεις και κάτι προβλήματα στη σκιά στο header και στο footer, έχει ένα σημείο που κόβει και έπειτα ξανασυνεχίζει και κάπου στο footer τέρμα κάτω δεξιά έχει κάποιο λάθος μάλλον βγάζει μια έξτρα άσπρη περιοχή.
Κάνε το � © στο footer.
Με το υπάρχων περιεχόμενο δείχνει φτωχό. Έχεις δηλαδή ένα τεράστιο whitespace στην αριστερή στήλη που τζάμπα σου τρώει το χώρο αυτή η στήλη με τις ελάχιστες επιλογές που έχει.

chrispen

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από chrispen » 01 Οκτ 2009 13:38

dimsis έγραψε:Καμία σχέση με το προηγούμενο χάλι,
Thanks!
dimsis έγραψε:αλλά και πάλι αν εξαιρέσω το όμορφο header (βάλε πιο αχνή - προς το άσπρο σκιά στο "Γιατί να το πληρώσετε χρυσάφι";)
Αυτό είναι θέμα γούστου νομίζω, και εμένα μου αρέσει να είναι λίγο θολό.
dimsis έγραψε: το table με τη λίστα, πιο πολύ σε διαχειριστική εφαρμογή φέρνει.
εχμ, κάπως έτσι είναι, προσφορές διαχειρίζομαι.
dimsis έγραψε: Βγάλε τα borders κάνε πιο μοντέρνη τη λίστα σου.
Και πάλι θέμα γούστου, νομίζω με borders είναι πιο όμορφη.
dimsis έγραψε: Έχεις και κάτι προβλήματα στη σκιά στο header και στο footer, έχει ένα σημείο που κόβει και έπειτα ξανασυνεχίζει και κάπου στο footer τέρμα κάτω δεξιά έχει κάποιο λάθος μάλλον βγάζει μια έξτρα άσπρη περιοχή.
fixed!
dimsis έγραψε: Κάνε το � © στο footer.
fixed
dimsis έγραψε: Με το υπάρχων περιεχόμενο δείχνει φτωχό. Έχεις δηλαδή ένα τεράστιο whitespace στην αριστερή στήλη που τζάμπα σου τρώει το χώρο αυτή η στήλη με τις ελάχιστες επιλογές που έχει.
Κάποια στιγμή θα μπεί και tag cloud και top posters (όταν βρώ πως διάολο γίνεται) και φυσικά.. διαφημίσεις!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις σωστές παρατηρήσεις σου!

Άβαταρ μέλους
pom
Επικοινωνία:

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από pom » 01 Οκτ 2009 14:34

Έβαλες και τις κατηγορίες και γενικά είναι πιο λιτό και πιο όμορφο :wink:

chrispen

deals24.gr προσφορές

Δημοσίευση από chrispen » 01 Οκτ 2009 15:10

όχι μόνο, ο επισκέπτης έχει την δυνατότητα να ταξινομήσει τον πίνακα όπως θέλει, επιπλέον στις λεπτομέρειες του κάθε προιόντος υπάρχει αναλυτική περιγραφή, χάρτης τοποθεσίας μαγαζιού αν υπάρχει και τέλος πρόσθεσα την αξιολόγηση των προσφορών. Υπάρχει κάτι που να ξέχασα ; Μήπως κάποια κατηγορία που έχω παραλείψει ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες