Summer-greece.com

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

Summer-greece.com

Δημοσίευση από canopus » 10 Δεκ 2013 14:12

Θα ήθελα να σας ενημερώσω και να μου πέιτε την γνώμη σας για ένα καινούργιο Project το οποίο βρίσκετε online εδώ και κάποιες μέρες. Το project αφορά τον Ελληνικό τουρισμό και έχει γίνει με την πολύτιμη βοήθεια του Odyssey CMS και του korgr!! ( Ευχαριστώ φίλος ).

Το project αυτό έχει δύο κύριες λειτουργίες – κατηγορίες. Την αναζήτηση ξενοδοχείου και την αναζήτηση περιοχής ανά την Ελλάδα.

Το κομμάτι που αφορά την Αναζήτηση ξενοδοχείου γίνεται με τον γνωστό τρόπο. Επιλέγεις την περιοχή που θέλεις να μείνεις και σου δείχνει όλα τα ξενοδοχεία που έχουν περαστεί στο σύστημα. ή κάνεις αναζήτηση. Η εγγραφή ενός ξενοδοχείου στο σύστημα γίνεται από τον ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου και μόνο, καταβάλλοντας το χρηματικό ποσό που χρειάζεται, είτε μέσω paypal είτε μέσω τραπεζικής κατάθεσης.

Για την εγγραφή ενός μέλους ( ιδιοκτήτη ξενοδοχείου) ζητούνται όλα τα απαραίτητα στοιχεία ώστε να του παρέχουμε και το τιμολόγιο που απαιτείται. Οι δυνατότητες που έχει το μέλος κατά την καταχώρηση του ξενοδοχείου του είναι :

Πλήρης περιγραφή καταλύματος, εσωτερικών χώρων, εξωτερικών χώρων, δραστηριότητες στην περιοχή, Απεριόριστες φωτογραφίες, Απεριόριστα Βίντεο μέσω youtube, Δημιουργία προσφορών και με κουπόνι προσφοράς για αναγνώριση του πελάτη μέσω του project μας, Δημιουργία τιμοκαταλόγου με τιμές ανά περίοδο κλπ, σχόλια από τους επισκέπτες του ξενοδοχείου για αξιολόγηση. Προβολή του καταλύματος στον Χάρτη με οδηγίες άφιξης στο ξενοδοχείο από την περιοχή που βρίσκετε ο πελάτης του καταλύματος, και link προς την ιστοσελίδα του.

Το δεύτερο κομμάτι αφορά την αναζήτηση της περιοχής που θέλει να επισκεφτεί κάποιος δείχνοντάς του παράλληλα και τα καταλύματα στην ευρύτερη περιοχή. Διαβάζουμε, δημιουργούμε κείμενα για την κάθε περιοχή και πόλη της Ελλάδας. Η κάθε περιοχή έχει τρεις ενότητες οι οποίες αφορούν τις παραλίες, τα αξιοθέατα, και τις περιοχές που αξίζει να δει κάποιος. Όπως καταλαβαίνετε ο όγκος της πληροφορίας είναι τεράστιος και για αυτόν τον λόγο έχουμε προσθέσει link προς άλλους οδηγούς που περιέχουν πιο ολοκληρωμένες και αναλυτικές πληροφορίες για την κάθε περιοχή. Η καταχώρηση των οδηγών γίνεται εντελώς δωρεάν από εμάς.

Αν υπάρχει κάποιος, ο οποίος είναι κάτοχος ενός τουριστικού οδηγού μιας περιοχής και θέλει να μας στείλει κείμενα που να αφορούν τις παραπάνω ενότητες (περιοχές, αξιοθέατα, παραλίες ) πολύ ευχαρίστως να το κάνει. Σε κάθε κείμενο το οποίο δεν θα ξεπερνάει τις 200 λέξεις θα υπάρχει και link προς τον οδηγό του. Μπορούμε να κάνουμε και ανταλλαγή link για όσους θέλουν. |(προτάσεις με pm)

Καθημερινά περνάμε περιοχές και πόλεις της Ελλάδας, Μέχρι αυτή την στιγμή έχουμε περάσει μια με δύο πόλεις (περιοχές) από κάθε νομό και συνεχίζουμε..

Το project μας είναι το www.summer-greece.com

Κάθε σχόλιο, ιδέα, είναι δεκτή.

seeder

Summer-greece.com

Δημοσίευση από seeder » 10 Δεκ 2013 15:26

Εμένα μου άρεσε .. έδωσα και ένα Like για να ενθαρρύνω την προσπάθεια !!!

andreaslll

Summer-greece.com

Δημοσίευση από andreaslll » 10 Δεκ 2013 18:55

Η αναζήτηση περιοχής είναι πολύ fail. Αφού δεν βάζεις κείμενα, δεν βάζεις φωτος, τι ακριβώς πρωτότυπο έχει να επιδείξει και ποιον σκοπό εξυπηρετεί;

Όσον αφορά τα καταλύματα, ίσως έπρεπε να δώσετε τα πρώτα 1000 δωρεάν, ώστε να γεμίσετε με υλικό.

Κι άλλες μικρές λεπτομέρειες μου έκαναν αρνητική εντύπωση, όπως πχ το logo.

Έσταξα το φαρμάκι κι έφυγα :)

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Summer-greece.com

Δημοσίευση από webdevgr » 10 Δεκ 2013 19:14

Δυστυχώς πολύ δύσκολα θα βρεις ξενοδόχο που θα κάνει μόνος του την καταχώρηση και μάλιστα επί πληρωμή.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον andreaslll, λεπτομέρειες όπως το λογότυπο, χρώματα, γραφικά, αφαιρούν πόντους από το εγχείρημα σου.

Οπλίσου με υπομονή και μπόλικο κουράγιο!!!

Άβαταρ μέλους
canopus

Summer-greece.com

Δημοσίευση από canopus » 10 Δεκ 2013 19:53

Καλώς τα παιδιά!
Η αναζήτηση περιοχής είναι πολύ fail. Αφού δεν βάζεις κείμενα, δεν βάζεις φωτος, τι ακριβώς πρωτότυπο έχει να επιδείξει και ποιον σκοπό εξυπηρετεί;

Όσον αφορά τα καταλύματα, ίσως έπρεπε να δώσετε τα πρώτα 1000 δωρεάν, ώστε να γεμίσετε με υλικό.

Κι άλλες μικρές λεπτομέρειες μου έκαναν αρνητική εντύπωση, όπως πχ το logo.

Αυτό φίλε μου θα γίνει. Θα γεμίσει σίγα σιγά και με φωτογραφίες και με κείμενα. για αυτόν τον λόγο, αναφέρομε και στην ανταλλαγή link με άλλους μεμονωμένους οδηγούς. Ξέρω ότι υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που έχει τέτοιους οδηγούς που αναφέρονται μόνο στην Χίο για παράδειγμα. Είναι σαν να μας στέλνουν τα άρθρα τους για τον οδηγό τους και εμείς να τα δημοσιεύουμε.

Τώρα για το κομμάτι με τα ξενοδοχεία. Καλά τα λες. και γίνετε είδη αυτό με τα δωρεάν. Αν έχεις πελάτες ξενοδόχους ή με ενοικιαζόμενα δωμάτια ή παραδοσιακές κατοικίες ψήσου να μας τους γνωρίσεις.

Έσταξα το φαρμάκι κι έφυγα
.... Μα αυτο δεν ζήτισα;;;

gigenis
Δυστυχώς πολύ δύσκολα θα βρεις ξενοδόχο που θα κάνει μόνος του την καταχώρηση και μάλιστα επί πληρωμή.
αυτό το πρόβλημα πρέπει να αλλάξει. και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα γίνει :-)
όπως είπες και εσύ υπομονή και πάλι υπομονή...

Τώρα για το θέμα του Design... πάω πάσο και στο μέλλον θα γίνουν κάποιες αλαγές σίγουρα .

Περιμένω και άλλες :hammer: φαρμακερές :hammer: κριτικές. Ευχαριστώ μέχρι τώρα τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να ρίξουν μια ματιά!

andreaslll

Summer-greece.com

Δημοσίευση από andreaslll » 10 Δεκ 2013 21:53

canopus έγραψε:Καλώς τα παιδιά!
Τώρα για το κομμάτι με τα ξενοδοχεία. Καλά τα λες. και γίνετε είδη αυτό με τα δωρεάν. Αν έχεις πελάτες ξενοδόχους ή με ενοικιαζόμενα δωμάτια ή παραδοσιακές κατοικίες ψήσου να μας τους γνωρίσεις.
Δες το πρόβλημα: Έχω ένα φίλο ξενοδόχο. Θα μπορούσα να του προτείνω να κάνει τον κόπο να γραφτεί σε ένα site που προφανώς δεν λειτουργεί ακόμη και είναι άγνωστο πότε και αν θα λειτουργήσει κανονικά, αν μπορούσα να τον πείσω ότι θα κερδίσει κάτι. Πχ, ένα link για να αυξήσει το link diversity του site του.

Αυτή τη στιγμή δε βλέπω κάποιο άμεσο ή έμμεσο κέρδος από την καταχώρηση ενός ξενοδοχείου.

Άβαταρ μέλους
canopus

Summer-greece.com

Δημοσίευση από canopus » 10 Δεκ 2013 22:39

Φίλε μου andreaslll νομίζω ότι θέλεις να με κάνεις να αρχίσω τα ΘΑ... ΘΑ... ΘΑ......

Πες του φίλου σου να κάνει την καταχώριση. σίγουρα θα έχει κέρδος. Θα του εξηγήσουμε και τηλεφωνικά ποιο θα είναι το κέρδος του και νομίζω ότι θα καταλάβει. Α και να ξέρεις ότι αν θέλει, μπορούμε να του κάνουμε εμείς την καταχώρηση και να του στείλουμε τους κωδικούς του, για να προσθέσει η να αφαιρέσει, κάτι από την καταχώρηση του ( και να τους αλλάξει κιόλας αν θέλει)

Υπάρχει πλάνο για την ιστοσελίδα που είδες. δε την κάναμε για να βγει άλλος ένας οδηγός online... (σίγουρα υπάρχει και το ποσοστό αποτυχίας του project… αλίμονο, αλλά θα το παλέψουμε) ούτε καν την έχουμε προωθήσει ακόμα σε social media κλπ. Τα 6 like που έχουν γίνει είναι από εμάς και τον φίλο παραπάνω!

Μιλάμε με όσο περισσότερο κόσμο μπορούμε καθημερινά και όλοι είναι θετικοί . Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιαζόμαστε και να κάνουμε άσκοπες κινήσεις. Γιατί να προωθήσω ένα site που ακόμα δεν έχει το περιεχόμενο που χρειάζεται για να λειτουργήσει; θα το κάνω όμως, όταν έρθει η ώρα.

Ο τρόπος για να τραβήξουμε αρκετό κόσμο στην σελίδα, υπάρχει :-) ο κόσμος θα μπει και τότε σίγουρα θα έχει κάποιο κέρδος ο γνωστός σου.

Για την ώρα χρειαζόμαστε τουριστικούς οδηγούς που να αφορούν περιοχές της Ελλάδας. Και τους γνωστούς σας από καταλύματα !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης