Ποιό βιβλίο επιλέξατε να διαβάσετε για τις διακοπές;

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 14 Αύγ 2007 15:24

επί του θέματος πιό πάνω κάποιος ανέφερε τον "Κόσμο της Σοφίας" . Εκπληκτικό. ( Επίσης καλό είναι και ο κόσμος της Μαρίας, της Γεωργίας ,της Δέσποινας κλ :P )

Από τον κόσμο του φανταστικού εκπληκτικά βιβλία είναι οι Πύλες της Φωτιας και ο "Θεός Ποταμός". Επίσης υπέροχη είναι η σειρά βιβλίων (ή τόμων καλύτερα ) "Η αυτοκρατορία της Μαλαζάν". Το πρώτο βιβλίο "Ο κήπος των φεγγαριών" κυκλοφόρησε και στα ελληνικά, τα υπόλοιπα 8 μόνο στα Αγγλικά :P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 14 Αύγ 2007 18:20

Sheena28 έγραψε:Βρε, patriot, δεν μιλάω με θυμό. Μπορεί να τα λέω χύμα, απότομα, αλλά όχι με θυμό. Δεν αισθάνομαι θυμό. (Πάλι καλά για μένα. :wink: )
Όχι; Ευτυχώς! Και καλά κάνεις και δεν αισθάνεσαι θυμο γιατί αν θυμώναμε κάθε φορά που κάποιος έχει διαφορετική γνώμη απο μας δεν θα κάναμε τίποτα άλλο στην ζωή μας!! :o Συγνώμη που έτσι μου φάνηκε.
Χαίρομαι που συμφωνείς ότι διακόπτεις όταν παίρνεις άδεια. Άλλοι όμως ακόμη και τότε διαβάζουν βιβλία, περισσότερο λογοτεχνικά.
Μπορείς μήπως να μου αναφέρεις 2-3 από αυτά που λες καλλιτεχνικά; Γιατί τον παλιό καιρό εννοούσαν συνήθως την ποίηση. Η ποίηση δεν μου αρέσει άρα δεν θα διάβαζα έτσι και αλλιώς...
Μετράνε τα μεταπτυχιακά, αλλά προσπαθούσα να καταλάβω αν έχεις μπει στον στίβο της καριέρας ή είσαι ακόμη απ' έξω. Γιατί άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Α... μα έτσι και αλλιώς δεν σκοπεύω να μπω σε αυτόν τον τομέα. Καριέρες, δόξες και τιμές δεν μου άρεσαν ποτέ.
Επίσης μεταπτυχιακό μπορεί να κάνει κανείς ενώ δουλεύει, όπως έκανα εγώ.
Δηλ από ότι βλέπω βάζεις την δουλειά πάνω από όλα. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ αυτό. Δεν θα ήθελα να ξοδεύω δυνάμεις σε κάτι κατώτερο από την γνώση άμα έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο. Θεωρώ την δουλειά ως μέσον ζωής (γιατί πως θα ζήσεις αν δεν βγάλεις χρήματα?) όχι όμως σαν τρόπο. Η γνώση -κατά την γνώμη μου- είναι ανώτερη. Όσο ζει κανείς μαθαίνει. Κάθε στιγμή. Δεν δουλεύει όμως κάθε στιγμή.
Πάνω απ' όλα και γω βάζω την τιμιότητα. Έτσι φέρομαι ως άνθρωπος. Όλα αυτά που λες τα ξέρω από την δική μου βιωματική εμπειρία. Το θέμα είναι να είσαι ευέλικτος και διπλωματικός, για να μπορέσεις να επιβιώσεις, αλλιώς σε τρώνε οι λύκοι. Εύχομαι να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Καταλαβαίνω. Αλλά ξέρεις κάτι; Δεν μου αρέσει. Σήμερα μπορεί να είναι αλήθεια το "ευέλικτος και διπλωματικός" όμως σιγά-σιγά σου γίνεται δεύτερη φύση και στο τέλος δεν ξεχωρίζεις ποιο είναι αλήθεια και ποιο ψέμα.

Θα σου πω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις καλύτερα. Τα βιβλία σαν και αυτό που λες έχουνε μέσα όλα τους (και βάζω στοίχημα και αυτό) μια παράγραφο με ένα νόημα που λέει περίπου το εξής: Όταν σας κάνουν μια ερώτηση και ή δεν ξέρετε την απάντηση ή την ξέρετε αλλά δεν θέλετε να την πείτε, αλλάξτε θέμα με κάτι σχετικό. Αυτό το σχετικό αν και στην πραγματικότητα δεν καλύπτει την ερώτηση που σας έκαναν, το γεμίζετε με πολύ μπλα-μπλα με αποτέλεσμα αυτός που έκανε την ερώτηση να ακούσει τόσα πολλά ώστε ή να ξεχάσει την ακριβή ερώτηση ή αν ακόμα και δεν την ξεχάσει να έχει μάθει άλλα δέκα έτσι να νομίσει ότι δεν του χρειάζεται η πραγματική απάντηση.

Παράδειγμα: Αν μια μητέρα ρωτήσει το παιδί της "πήγες σχολείο σήμερα" και το παιδί δεν έχει πάει αλλά δεν θέλει να πει ψέμματα αλλά ούτε να βρει και τον μπελά του, αντί να απαντήσει καθαρά και ξάστερα "όχι" λέει: "μα τι ρωτάς βρε μαμά; Δεν με είδες που έφυγα το πρωί με την τσάντα μου;" Και όντως να έχει φύγει με την τσάντα του. Έτσι παρόλο που δεν της λέει ψέμματα δεν της λέει και αλήθεια.

Όταν λοιπόν εγώ έλεγα "τιμιότητα" εννοούσα το καθαρό και ξάστερο "όχι". Ενώ -όπως είπα βάζω στοίχημα- το βιβλίο λέει μια απάντηση σαν και αυτή του παιδιού. Πες μου τώρα. Λέει κάτι τέτοιο το βιβλίο ή όχι;

Αυτό εννοούσα όταν είπα "ότι σου γίνεται δεύτερη φύση" και ότι στο τέλος "δεν ξεχωρίζεις ποιο είναι αλήθεια και ποιο ψέμα".

Τέλος να σου πω ότι όλο αυτό το παράδειγμα δεν το είπα επειδή επιμένω σε κάτι. Απλά τις ίδιες ιδέες είχε και ένας φίλος μου που τον εξαπατούσαν για πολλά χρόνια μέχρι να το κατάλαβει. Φαντάσου τώρα εγώ να το ξέρω αυτό, να σε βλέπω να ακολουθείς τον ίδιο δρόμο και να... μην στο έλεγα!! Ξέρω ότι στεναχωρήκες -ευτυχώς δεν θύμωσες όπως είπες- αλλά θεώρησα σωστότερο να στο πω να το ξέρεις παρά να σε αφήσω να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου.

Αυτά τα φιλικά και ολίγα (Ε, καλά όχι και τόσο ολίγα! :lol: )
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 14 Αύγ 2007 18:22

ksarm έγραψε:επί του θέματος πιό πάνω κάποιος ανέφερε τον "Κόσμο της Σοφίας" . Εκπληκτικό. ( Επίσης καλό είναι και ο κόσμος της Μαρίας, της Γεωργίας ,της Δέσποινας κλ :P )
:P :lol: :lol:
Από τον κόσμο του φανταστικού εκπληκτικά βιβλία είναι οι Πύλες της Φωτιας
:think: :think: Που το έχω ακούσει αυτό; Για λέγε συγγραφέα.
τα υπόλοιπα 8 μόνο στα Αγγλικά :P
Ότι πρέπει για την Sheena28 :D :kaloe:
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Αύγ 2007 03:44

Γιατί δεν διαβάζετε τον Φαίδρο του Πλάτωνα ή τον Οιδίποδα του Σοφοκλή ή κάποιο άλλο έργο αρχαίας ελληνικής γραμματείας από μετάφραση; Πάρτε έναν Αριστοφάνη να διαβάσετε. Νομίζετε ότι κάπου αλλού θα βρείτε μεγαλύτερες αλήθειες ή ομορφότερα λογοτεχνήματα; Για κάντε μια προσπάθεια και πείτε μου.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 16 Αύγ 2007 11:46

δεν είναι μετάφραση. Είναι απόδοση στα νέα ελληνικά :kaloe:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 16 Αύγ 2007 12:48

cdhyper έγραψε:Πάρτε έναν Αριστοφάνη να διαβάσετε.
Τα έχουμε διαβάσει. Όλα αν θυμάμαι καλά. Και μου άρεσαν μπορώ να πω. Όμως δεν τα θεωρώ λογοτεχνικά αριστουργήματα αλλά δημιουργήματα κάποιου συγγραφέως από τους χιλιάδες που υπήρξαν από τότε έως σήμερα. Αυτό που προσωπικά θαυμάζω σαν έργο είναι η δουλειά του Παυσανία. Ο άνθρωπος γύρισε την μισή Ελλάδα για να γράψει ότι έγραψε. Ενώ ο Αριστοφάνης τι; Όπως είπα ένας συγγραφέας και τέρμα.
Νομίζετε ότι κάπου αλλού θα βρείτε μεγαλύτερες αλήθειες ή ομορφότερα λογοτεχνήματα; Για κάντε μια προσπάθεια και πείτε μου.
Μεγαλύτερες αλήθειες; Σου έχω πει μία την οποία δεν παραδέχεσαι. Πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχουν μεγαλύτερες ή μικρότερες αλήθειες αλλά μόνο αλήθειες που καταλαβαίνουμε, κατανοούμε και αποδεχόμαστε προσωπικά ως χαρακτήρες.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 16 Αύγ 2007 12:51

ksarm έγραψε:δεν είναι μετάφραση. Είναι απόδοση στα νέα ελληνικά :kaloe:
Κάτι που εμένα με κάνει να μην θέλω να τα διαβάσω. Θέλω να ξέρω την αλήθεια και να κρίνω με τις δικές μου γνώσεις όχι με αυτούς που κάνουν την απόδοση η οποία σφάζει το έργο!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 16 Αύγ 2007 19:58

patriot, δεν το έχω διαβάσει ακόμη όλο το βιβλίο. Μόλις το τελειώσω, θα σου πω το συμπέρασμά μου.

Δεύτερον, δεν λέω ψέμματα. Έχω μάθει να μιλάω με αλήθειες στην ζωή μου και μ' αρέσει η δικαιοσύνη. Γι' αυτό και το ψευδώνυμο μου εδώ είναι Sheena..... Μιλάω καθαρά και ξάστερα, χωρίς πλάγιες απαντήσεις. Αυτό που ομολογώ είναι πως δεν χρειάζεται να είμαστε αληθινοί με όλους και εξηγούμαι. Να είσαι αληθινός, αλλά δεν χρειάζεται να ξέρει τα πάντα για σένα ο άλλος. Αυτό εξρατάται κατα πόσον τον γνωρίζεις. Δεν θα του πεις και τα εσώψυχά σου, άμα τον γνωρίζεις λίγο. Εχεις και έναν εαυτό να προστατεύσεις. Αυτό θα γίνει σταδιακά, εφόσον η σχέση μαζί του προχωράει. (Η οποιαδήποτε μορφή σχέσης που μπορούμε να έχουμε με κάποιον.) Αυτό δεν σημαίνει όμως πως θα λέμε ψέμματα, απλά θα έχουμε ένα όριο.

Τρίτον, δεν μίλησα για καλλιτεχνικά, αλλά για λογοτεχνικά βιβλία. Αυτά διαβάζουν οι περισσότεροι. Εγώ διαβάζω βιβλία προσωπικότηττας (ψυχολογίας) κατα κόρον.

Τέταρτον, τι να την κάνεις την στείρα γνώση χωρίς την εμπειρία; Η εμπειρία μας κάνει και μπορούμε να γινόμαστε πιο σοφοί στις αποφάσεις που παίρνουμε στην ζωή και πράττουμε πιο ώριμα και ρεαλιστικά.

Πέμπτον, δεν έχω καμία έφεση να διαβάζω βιβλία στα Αγγλικά. Άσχετο, αν κάποια χρόνια πριν διάβασα λογοτεχνικά βιβλία και μέχρι σήμερα διαβάζω βιβλία του επαγγέλματος μου στα Αγγλικά. Τα αρχαία ελληνικά μου είναι καλά και μπορώ να διαβάσω τέτοια βιβλία, όπως άλλωστε το έχω κάνει στο παρελθόν. Περισσότερο διαβάζω βιβλία στα νέα ελληνικά.

Τέλος, επειδή κουράστηκα, να πω να περιορίσουμε κάπως το λέγειν, γιατί οι μακροσκελείς απαντήσεις θέλουν χρόνο και στο τέλος δεν ξέρουμε αν έχουμε απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις, ύστερα από τόσο γράψιμο τόσο από πλευράς να διαβάσουμε τι λέει ο άλλος όσο και από το να γράψουμε τις απαντήσεις. Μοιάζει με έκθεση ιδεών, που εδώ δεν υπάρχει τόσος χρόνος και χώρος για να αναπτύξουμε τα θέματα.

Φιλικά, Sheena.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 16 Αύγ 2007 20:02

Προτιμώ τον διάλογο από τον μονόλογο. Έτσι έχουμε αρχίσει να το κάνουμε εδώ. Λέει όλα τα θέματα ο ένας και ύστερα απαντάει σε όλα ο άλλος. Ούτε διάλογος γίνεται έτσι, αλλά και χάνουμε τον μπούσουλα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 16 Αύγ 2007 21:25

"Γι' αυτό και το ψευδώνυμο μου εδώ είναι Sheena..... "
εδώ δεν το έπιασα το υπονοούμενο :S
Sheena θυμάμαι ήταν ενα καρτούν για μια γυναίκα που ζούσε στην ζούγκλα (έπαιζε στο ΕΤ3 νομίζω!)

Ωραίο αυτό για τον διάλογο, συμφωνώ :D

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Αύγ 2007 21:35

Πρώτον σόρρυ που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά χάλασε το modem μου και δεν είχα σύνδεση.
Δεύτερον: Μάλιστα! Τώρα σε παραδέχομαι. Αυτό μπορώ να πω μου άρεσε σαν απάντηση. Και τιμιότητα και προφύλαξη και εμπιστοσύνη τελικά. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα άλλο!

ΥΓ: Αυτό για τα βιβλία (που είπα ποιο πάνω στον ksarm ότι αυτά τα βιβλία στα αγγλικά είναι ότι πρέπει για σένα) το είπα καλοπροαίρετα. Εξ' ου και το --> :D

ΥΓ2:
ksarm έγραψε:"Γι' αυτό και το ψευδώνυμο μου εδώ είναι Sheena..... "
εδώ δεν το έπιασα το υπονοούμενο :S
Sheena θυμάμαι ήταν ενα καρτούν για μια γυναίκα που ζούσε στην ζούγκλα (έπαιζε στο ΕΤ3 νομίζω!)
Ούτε εγώ το έπιασα! Εγώ την μοναδική Sheena που ξέρω είναι μια ταινία (όχι κινούμενα σχέδια... αυτά δεν τα ήξερα) για μια γυναίκα που ζούσε στην ζούγκλα όπως είπα και ο ksarm. Ήταν επιτυχία γύρω στο 80' ή και ποιο νωρίς! Την είχε δείξει άπειρες φορές ένα κανάλι που το έλεγαν ή tv plus ή κάτι άλλο plus γύρω στην εποχή που πρωτοδημιουργήθηκαν το mega (τέλη 1989) ο ΑΝΤ-1 (αρχάς 1990) και τα λοιπά κανάλια!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 20 Αύγ 2007 13:28

Και έπειτα παίδες έγινε σειρά. Την έδειχνε τα Σ/Κ το mega, αν δεν με απατάει η μνήμη μου. Μια γυναίκα που έβαζε δικαιοσύνη στην ζούγκλα. Γι' αυτό και το ψευδώνυμο μου εδώ. μου αρέσει να είμαι δίκαιη.

Δεν σε παερεξήγησα αυτό για τα βιβλία στα αγγλικά, patriot. Μην ανησυχείς. Επίσης χαίρομαι που συμφωνούμε. Όχι ότι δεν θα χαιρόμουν αν διαφωνούσαμε. Μ' αρέσει να τεκμηριώνουμε τα όσα λέμε. :wink: :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 10 Σεπ 2007 15:48

patriot, το βιβλίο καμία σχέση δεν έχει με αυτά που νόμιζες. Κοντεύω να το τελειώσω (καθυστέρησα λίγο με τις πυρκαγιές). Θα σας πω περισσότερα οσονούπω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 10 Σεπ 2007 16:48

..να απροσθέσω και έναν προβληματισμόνε by my side, επι του θέματος :think:

..κανένα βιβλίο και αυτό γιατί δεν βρήκα άτομο να μου το διαβάσει.. η αλήθεια είναι ολίγον κουραστικό το διάβασμα με 40+ κελσίου nowdays έστω και υπο σκιάν, γιαυτό ο μόνος τρόπος είναι η έρευσης ιδανικού συντρόφου -για να μας το διαβάσει- όπως άλλωστε αναφέρουν πάραυτα, τα πιο ευκολοχώνευτα βιβλιαράκια-έντυπα που συνήθως προσφέρουν οι εφημερίδες.

Η
έλλειψη χρόνου βέβαια δεν επιτρέπει μια τέτοιαν, συνέβρεση ατόμων (και μάλιστα κατά την διάρκειαν των καλοκαιρινών διακοπών) , δια να διαβάσει ο ένας στον άλλο κάποιο βιβλίο και έτσι το όλο εγχείρημα καταντάει πιο κουραστικό απ ότι εφάνταζεν αρχικός :oops:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 10 Σεπ 2007 16:59

αχ.... και με τη Ria τι θα κάνεις; Έτσι απλά το βάζεις κάτω; Τώρα που άνοιξε ο δρόμος...! ;)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης