Ιεκ και αποριες web development

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos.antwniou

Ιεκ και αποριες web development

Δημοσίευση από nikos.antwniou » 21 Νοέμ 2017 00:28

Καλησπερα.Εχουν ξανα γινει παρομοια ποστ αλλα επειδη ζουμε σε περιεργες εποχες που τα πραγματα αλλαζουν συνεχως θα ηθελα τωρινες απαντησεις στις αποριες μου.Μου αρεσει το web development και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτο διοτι πιστευω πως αν εργαζομουν ποτε στο αντικειμενο θα πηγαινα στη δουλεια με χαρα.Δεν εδωσα πανελληνιες και τωρα δε γινεται να κατσω να διαβασω να δωσω και σκεφτομουν να παω σε καποιο ιδιωτικο Ιεκ.Εχω παρει καποιες γνωμες οτι δε θα μαθω κατι εκει περα απο τα βασικα και ετσι εχω αρχισει να διαβαζω μονος μου απο τωρα περιπου 11 μηνες πριν παω.Εμαθα html/css πηγα λιγο js και αρχισα php επειδη το κεφαλι μου ηταν γεματο αποριες που μονο αυτη θα μου τις ελυνε.Δε περιμενω απ το ιεκ να με φτασει σε υψηλο επιπεδο σκοπευω να δουλεψω στο σπιτι αλλα παρολα αυτα πιστευω πως κατι θα παρω απο κει εκτος του χαρτιου.Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

Ποιο Ιεκ προτεινεται που θα με βοηθησει καπως εστω και λιγο?

Λενε οτι ναι μεν το χαρτι μετραει αλλα υπαρχουν κιαλα που μετραν περισσοτερο οπως portofolio κτλ.Ας πουμε οτι εγω που εχω ξεκινησει απο τωρα το διαβασμα παω και στο ιεκ τελειωνω παιρνω το χαρτι.Υπαρχει προοπτικη ευρεσης εργασιας ευκολα?? Γιατι ναι μεν βλεπω συνεχως αγγελιες αλλα σε μικρο χρονικο διαστημα εχουν υπερβολικες επισκεψεις.

Σιγουρα ο προγραμματισμος δεν ειναι ευκολη υποθεση ουτε γω καμια διανοια.Ομως αν και δυσκολευομαι αρκετα μερικες φορες υπαρχει κατι που με τραβαει ξανα και ξανα να ανοιξω το βιβλιο.Αλλοι λενε οτι χρειαζονται μαθηματικα αλλοι οχι.Εχω δεν εχω συναντησει ως ωρας περαν βασικων πραξεων και προσωπικα τα απεχθανομαι.Τι ισχυει τελικα?Γιατι αν υπαρχουν σιγουρα θα ηταν μεγαλο προβλημα για μενα.

Προκειται να αλλαξω πολη ωστε να παω σε ιεκ γιατι εδω δεν εχουμε και ειναι αρκετα μεγαλη αποφαση αλλα ομως θα θελα να το ρισκαρω γιατι ειμαι μονο 22 και θα ηθελα να πηγαινω για δουλεια και να γραφω αυτα που οι αλλοι βλεπουν σαν ιερογλυφικα εκτος κι αν εχει μαθηματικα που εκει θα ειναι προβλημα για μενα.Ως ωρας ομως με την php καλα τα παω βεβαια ειμαι ακομη στην 180 σελιδα του βιβλιου απο τις 900

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Re: Ιεκ και αποριες web development

Δημοσίευση από webdevgr » 21 Νοέμ 2017 11:11

Προσωπικά το ιδιωτικό το θεωρώ εντελώς χάσιμο χρημάτων, πέρα από το χάσιμο χρόνου, που είναι ούτως ή άλλως τα ΙΕΚ.

Θα σου πρότεινα να κάτσεις μπροστά σε μια οθόνη και να κάνεις Online courses. Έχει αρκετά δωρεάν και σίγουρα θα βρεις και πολλά επί πληρωμή που όμως αξίζουν τα λεφτά τους σε αντίθεση με κάποιο ΙΕΚ.

Αν στη πορεία δεις ότι το έχεις, σου αρέσει πολύ και θέλεις κάποιο χαρτί τότε κάνε τα χαρτιά σου για ανοιχτό πανεπιστήμιο.

Άβαταρ μέλους
nikos.antwniou1

Re: Ιεκ και αποριες web development

Δημοσίευση από nikos.antwniou1 » 21 Νοέμ 2017 11:34

Δεν ειχα σκεφτεί το ανοιχτο Πανεπιστήμιο πολυ καλη ιδεα θα το ψαξω σε ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης