πως να μαθω ευκολα μια γλωσσα προγραμματισμου

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
demoscy

Δημοσίευση από demoscy » 10 Ιαν 2013 14:51

καλησπερα σας και καλο νεο ετος ειμαι καινουργιος εδω. το προβλημα μου ειναι οτι θελω να μαθω και αλλες γλωσσες εκτος απο την visual basic 6 που μαθενουμε στο λυκειο. εψαξα στο google αλλα καθος ειμαι λιγο αρχαριος στο σερφαρισμα σκεφτικα να μπω εδω μιπος μπορειτε να με κατατοπισετε που να ψαξω για να μαθω πιο ευκολα.
ευχαριστω πολυ.
Η μαθηση δεν τελιωνει ποτε...

demoscy

Δημοσίευση από demoscy » 10 Ιαν 2013 15:55

επιδη ξεχασα να σας πω. στην pascal αν γινετε

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 10 Ιαν 2013 17:27

Κατ' αρχάς μπράβο σου.

Κατά δεύτερον, για μένα το καλύτερο είναι να πάρεις ένα βιβλίο με όσο το δυνατόν περισσότερα παραδείγματα/ασκήσεις, να στήσεις το περιβάλλον εργασίας στο pc σου και να αρχίσεις να κάνεις βήμα βήμα αυτά που λέει το βιβλίο.
Οταν φτάσεις στο σημείο να κάνεις τα βασικά εύκολα, γρήγορα, χωρίς πονοκέφαλο και χωρίς να ξεφυλίζεις πάλι όλο το βιβλίο, τότε μπορείς να ψάξεις για κάποιο βιβλίο που θα εμβαθύνει περισσότερο.
Η να χρησιμοποιήσεις τη δύναμη που προσφέρει το intenet.

Για αρχή πιστεύω πως δεν πρέπει να μπείς στον πειρασμό να ψάξεις για online βοηθήματα, tutorials κ.λ.π. γιατί αφενός μπορεί να χαθείς στο εύρος της πληροφορίας που υπάρχει και αφετέρου πολλές φορές τα γραφόμενα χρειάζονται "αποκωδικοποίηση" ώστε να κατανοήσεις τι κάνει τι και γιατί.
Κάτι που είναι επίπονο όταν βρίσκεσαι στην αρχή της εκμάθησης μιας γλώσσας.

demoscy

Δημοσίευση από demoscy » 11 Ιαν 2013 14:09

ευχαριστω παραπολυ, εχετε ομως να μου προτινετε καποιο βιβλιο?

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 14 Ιαν 2013 13:23

Για pascal συγκεκριμένα όχι.
Απλώς ψάξε για βιβλία που έχουν παραδείγματα με εφαρμογές που χρησιμοποιούνται στην "πραγματική ζωή".
π.χ. καλύτερα να σου δείχνει πως να φτιάξεις ενα απλό πρόγραμμα καταχώρησης και ανάκτησης τηλεφώνων παρά ένα που να στέλνει ένα ρομπότ να σου ψήσει καφέ...
Και πάνω απ' όλα το βιβλίο να είναι εύκολα κατανοητό. Αν θέλεις 10 λεπτά για να κατανοήσεις τρείς σειρές σε μια βδομάδα κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις αποθαρρυνθεί.

demoscy

Δημοσίευση από demoscy » 14 Ιαν 2013 15:50

οκ ευχαριστω!!

Cretan1986

Δημοσίευση από Cretan1986 » 15 Ιαν 2013 00:33

Γιατί θες να μάθεις pascal; Καλύτερα θα ήταν να ασχολήθεις με καμία C που υπάρχει και υπεράφθονο υλικό στο internet και σου δίνει πολύ καλές βάσεις.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 15 Ιαν 2013 15:45

εγω θυμάμαι τότε πολυυυ παλια, την είχα μάθει αρκετά εύκολα με
1. το user Reference manual του συγκεκριμένου προγραμματος pascal που είχα - απαραίτητο, γιατί κάθε διαφορετική εκδοχή/πρόγραμμα μπορεί να εχει μικροδιαφορές στη σύνταξη και σίγουρα στις περιεχόμενες βιβλιοθήκες [pascal, όχι βιβλίων]
και
2. κάποιες διδακτικές σημειώσεις φωτοτυπημενες που μου έδωσαν φίλοι πρωτοετείς τότε στο μαθηματικό [τότε δεν είχαμε πανεπιστημιακά βιβλία, ούτε διαδίκτυο.. αν έβρισκες καμιά φωτοτυπία με σημειώσεις κι αν ειχες κανενα χ286 με δυο δισκέτες - χωρίς δίσκο- ήτανε σαν ναχες κερδίσει το λότο..]

το αντίστοιχο του 'πρώτου σου βιβλίου pascal' θα το βρεις και δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή με λιγάκι ψάξιμο, κυκλοφορούν πολλά..
- αλλά και τυπωμένο θα βρεις φτηνα σε προσφορές, καλάθια και μεταχειρισμένα, δες για τιλους "εισαγωγή σε Pascal" ή "για αρχάριους" ή ακόμα "Pascal 1'
- και σε αυτή την φάση καθόλου δεν σε ενδιαφέρει πόσο παλιό μπορεί ναναι αυτό το βιβλίο
Το επόμενο που θα χρειαστείς αργότερα, πχ. advanced Pascal, καλύτερα να μην είναι πάνω απο 10 χρόνια παλιο.. ή και 5 αν βρεις..

αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω
"για online βοηθήματα, tutorials", νομίζω εννοεί α,. για να μην χαθείς/ζαλιστείς στην πληθώρα και 2. για να μην κολησεις περιοριστικά σε κανενα τυφλοσούρτη
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ΟΚ να βρεις online κάποιο δωρεάν πλήρες εισαγωγικό βιβλίο για να αρχίσεις την μελέτη σου - μόνο φέρσου του σαν νάναι βιβλίο, που το διαβάζεις απο την αρχή μέχρι το τέλος (ενώ παράλληλα εξασκείσαι σε όσα διαβάζεις)

Υπόψη οτι τον οδηγό αναφοράς είναι καλύτερα να τον τυπώσεις [στους πρώτους μήνες θα ανατρέχεις συχνά εκεί για λεπτομέρειες συνταξης εντολών που δεν χρησιμοποιείς πολύ τακτικά..]

τώρα μερικά βιβλία που μόλις είδα και θεωρώ ΟΚ..
(μην τα κατεβάσεις όλα, ή κι αν τα κατεβάσεις, μην προσπαθήσεις να τα διαβάσεις όλα .. δες λίγο τι σου δείχνει πιο ευανάγνωστο, και τα άλλα κρύψτα στο backup..)

http://www.ekoletsou.gr/pdfFiles/Notes_Pascal.pdf
- Μάθημα ΤΕΙ - μ'αυτό κάνεις δουλειά, και θα αργήσεις να χρειαστείς το επόμενο
αν δεις ότι σε βολεύει, κι αν σου είναι εύκολο κι όχι-πολύ -ακριβό, τύπωσέ το
- εναλακτικά μάθε να το έχεις 'δίπλα' σε ένα browser window, σα να ήτανε ένα βιβλίο στο τραπέζι, δίπλα στον υπολογιστή.

http://www.it.uom.gr/project/itweb21/periexomena.htm
- καλός συνοπτικός οδηγός, από το Παν/μιο Μακεδονίας, ΜΟΝΟ Turbo Pascal 5.5 ή 6.0.
(αν εχεις μια απο αυτές, τότε εννοείται ότι κατεβάζεις όλα τα σχετικά συμπιεσμένα πακέτα σε ένα φάκελο στο δίσκο σου,
ενώ αν έχεις άλλη έκδοση.. λίγο μπέρδεμα.. αλού λέει ότι εαι για turboPascal/Borland, αλλού ότι μόνο τα 2 τελευταία κεφάλαια..
θα το έβαζα στη βιβλιοθήκη μου-το έβαλα, αλλα θα διάβαζα πρώτα και κύρια το παραπάνω της Κολέτσου)

ενα καλουλι ακόμα ..
http://techpubs.sgi.com/library/manuals ... 40-030.pdf

Γιατί Pascal - μάλλον ξέρει καλύτερα ο φίλος που τη ζητάει .. είναι εξαιρετική εισαγωγή στο δομημένο προγραμματισμό [και στον αντικειμενοστραφή η turbo/borland], τη διδάσκουν και τη ζητάνε σε εισαγωγικές πολλά σοβαρά σχολειά,
κι ίσως ακόμα ο άνθρωπος να θέλει να μελετήσει/ή/δουλέψει τον κώδικα του λειτουργικού mac ..
κυρίως επειδή 'μιλάει' σχεδόν ανθρώπινα/αγλικά

Λογικά το επόμενο βήμα είναι η C, η υπερβολική της αφαιρετικότητα κάνει πιο μικρούς συμπτυγμένους κώδικες, αλλά δεν βοηθάει καθόλου τους αρχάριους του προγραμματισμού.

2 σεντς

demoscy

Δημοσίευση από demoscy » 24 Ιαν 2013 14:43

ευχαριστω πολυ θα τα κοιταξω και θα δω ποιο μου φαινεται περισσοτερο ευκολο στην αναγνωση. την pascal θα την κανω του χρονου στο σχολειο και θα ηθελα να την εχω γνωρισει τα βασικα σταδια μεχρι του χρονου. και παλι ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Vikernes

Δημοσίευση από Vikernes » 20 Ιουν 2013 14:02

Γεια σας παιδιά.Είμαι 17 χρονών και μόλις τελείωσα το λύκειο(ΕΠΑΛ).Στο ΕΠΑΛ μάθαμε Pascal- που είναι μάθημα για τις πανελλαδικές- και λίγο Visual Basic.Για την C++, έχω πάρει το βιβλίο "Η γλώσσα C++ σε βάθος" του Νίκου Μ. Χατζηγιαννάκη.Έχω τις κατάλληλες βάσεις για να ξεκινήσω να μαθαίνω C++; Ή μήπως πρέπει να μάθω άλλες γλώσσες,πιο εύκολες και κατανοητές(python),ώστε να προχωρήσω μετά στην C++;
Η γνώση αποχτιέται μόνο με τη μελέτη και η μελέτη πραγματοποιείται μόνο στη μοναξιά.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Ιουν 2013 14:34

Συνήθως μαθαίνουν πρώτα C και μετά C++, κυρίως επειδή το IDE, πολλές εντολές και βιβλιοθήκες είναι κοινές οπότε κάνει εύκολη τη μετάβαση.

Από και πέρα υπάρχουν 2 είδη προγραμματισμού: Ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός (C++, Java, Python, Ruby, .net κ.α.) και ο δομημένος προγραμματισμός (C, Basic, Pascal κ.α.).

Ουσιαστικά η διαδικασία που ακολουθείτε είναι να μαθαίνεις μια δομημένη γλώσσα και μετά να περνάς σε μια αντικειμενοστραφή.

Από εκεί και πέρα προσωπικά πιστεύω ότι επειδή ήδη έχεις επαφή με Basic και Pascal είτε θα πας σε C και έπειτα C++ είτε κατευθείαν σε Java ανάλογα με τι ακριβώς θες να κάνεις. Απλά η Java έχει πιο καλές προοπτικές και σε ανάπτυξη εφαρμογών για κινητά (πχ android) και έχει και πιο εύκολα SDK κατά τη γνώμη μου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Vikernes

Δημοσίευση από Vikernes » 20 Ιουν 2013 14:56

Πρώτα θέλω να μάθω C++...Ωραία,άρα μαθαίνω πρώτα C και μετά σε C++.Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό βιβλίο για την C που να απευθύνεται σε αρχάριους;
Για το Η γλώσσα C σε βάθος του Νίκου Μ. Χατζηγιαννάκη,τι λέτε;
Η γνώση αποχτιέται μόνο με τη μελέτη και η μελέτη πραγματοποιείται μόνο στη μοναξιά.

dimitristravopoulos

Δημοσίευση από dimitristravopoulos » 20 Ιουν 2013 22:06

Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ http://www.code.org/

Cretan1986

Δημοσίευση από Cretan1986 » 21 Ιουν 2013 14:49

Μια λίστα με βιβλία για C ανάλογα το επίπεδο: http://stackoverflow.com/questions/5623 ... e-and-list

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης