pl/sql σε περιβάλλον oracle

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 21 Δεκ 2014 15:46

Καλησπέρα σε όλους,
Εχω λοιπόν και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση.
Εχω μια εργασία για τη σχόλη μου και θέλω να ρωτήσω 1. με pl/sql σε περιβάλλον oracle τι μπορώ να κάνω??
2.με την oracle και αυτή τη γλωσσά μόνο βάση δεδομένων μπορώ να κάνω?? κάποιο πρόγραμμα ή κάτι άλλο εντυπωσιακό που μπορώ να κάνω???
3.καποιο κομμάτι κώδικα θα ήταν πολυ επιθυμητο ή 4.μια γρήγορη εξήγηση στις εντολές της γλωσσάς που δεν υπάρχουν στην sql. είχα διαβάσει οτι η pl/sql διαφέρει πολύ λίγο απο την sql. sql ξέρω τα βασικα αλλα με την pl/sql και την oracle δεν εχω ασχοληθει ποτε και τωρα που ετυχε αυτη η εργασια.
βοηθεια παιδεια :o

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Δεκ 2014 19:39

1) Ότι και με την SQL με επιπλέον εντολές για αυτοματισμό λειτουργιών (procedures, functions, loops κ.α.) στην βάση δεδομένων σου.

2) Σαν τι άλλο θες να κάνεις; Δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού, είναι περιβάλλον διαχείρισης Oracle DB. Αν θες να φτιάξεις πρόγραμμα για αυτό το περιβάλλον η καλύτερη γλώσσα είναι η Java.

3-4) http://en.wikipedia.org/wiki/PL/SQL

Oracle λέγεται η εταιρία, τα προϊόντα έχουν άλλες ονομασίες. Solaris πχ είναι το λειτουργικό.

Έχεις μπερδέψει πολύ τις έννοιες γλώσσα προγραμματισμού, βάση δεδομένων, λειτουργικό σύστημα κ.α. Μάθημα δεν κάνατε πριν την εργασία;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 23 Δεκ 2014 17:28

γεια σου γιαννη ευχαριστω πολυ για την απαντηση :D
να χρησιμοποιησω java που?? pl/sql εχω.
εχω μπερδευτει με ολα αυτα γιατι το θεμα μου στην εργασια ειναι pl/sql σε περιβαλλον oracle.
οποτε δεν πρεπει να δουλεψω στην oracle database πχ. την 11g release 2 εχω κατεβασει.δεν πρεπει να ξεφυγω απο το θεμα μου γιατι θα μηδενιστω.
τα solaris τι ειναι??? :S με το θεμα που εχω αν δουλεψω σε solaris ξεφευγω?? τι κανουν αυτα δλδ ακριβως?? πφφφ βοηθεια γιαννη help me
αυτα που μου εστιλες ειναι στα αγγλικα δεν εχω πολυ καλη γνωση αγγλικων :/
οχι σε αυτο το μαθημα απλως μας ανεθεσε τις εργασιες.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Δεκ 2014 17:52

Θα απαντήσω ανάποδα από την σειρά των ερωτημάτων.

Αν απλώς σας ανέθεσε εργασίες πάει να πει πως η εργασία είναι ερευνητική και όχι πρακτική, θέλει δηλαδή μόνο μπλα μπλα δεν χρειάζεται να κατεβάσεις προγράμματα, να γράψεις κώδικα κλπ. Κάνε μετάφραση με το google την σελίδα που σου έδωσα από την wikipedia και γραψ' την με δικά σου λόγια.

Πληροφορική χωρίς καλά αγγλικά και μια στοιχειώδη αντίληψη μαθηματικών, δευτεροβάθμιες συναρτήσεις, σχεσιακή άλγεβρα και συστήματα μέτρησης πέραν του δεκαδικού (δυαδικό, οκταδικό, δεκαεξαδικό) δεν γίνεται. Αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις κλάδο σπουδών.

Solaris είναι το λειτουργικό σύστημα της Oracle, όλες οι πλατφόρμες της τρέχουν αποκλειστικά σε αυτό το λειτουργικό (συμπεριλαμβανομένης και της Oracle DB αλλά με εξαίρεση την Java που τρέχει παντού).

Ρώτησες αν μπορείς να γράψεις πρόγραμμα με την pl/sql και σου απάντησα πως όχι καθώς δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού, τουλάχιστον όχι με την έννοια του να φτιάχνεις προγράμματα, και πως αν ήθελες να γράψεις πρόγραμμα για την συγκεκριμένη πλατφόρμα η πιο εύκολη γλώσσα είναι η Java.

Τέλος αν έχεις απορίες για τις εργασίες σου η καλύτερη πηγή απαντήσεων είναι ο καθηγητής που τις ανέθεσε.

Καλά Χριστούγεννα.
– Milt Bryce

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 18:57

λοιπον το ερευνιτικο κομματι το εχω καλυψει αλλα μας ειπε οτι αν θελουμε μπορουμε να κανουμε και βιντεομαθηματα οποτε τι θα δειξω??? σκεφτικα να κανω ερωτηματα με sql στη oracle database 11g release 2. αυτο μπορω να το κανω??

καλε μονο τα αγγλικα εχω αφησει στην ακρη λογω οικονομικης δυσκολιας αλλα θα τα συνεχισω απο του χρονου λογικα. ολα τα αλλα που ειπες τα ξερω απλως pl/sql και με την oracle δεν εχω ασχοληθει ποτε και δεν θελω να βγω εκτος θεματος.

δηλαδη το solaris ειναι σαν τα windows αλλα ειναι της oracle?? και εγω για να μου τρεξει η database που ειπα πιο πανω πρεπει να εχω solaris??

ωραια καταλαβα. αλλα γινετε να συνδιασω pl/sql ή sql με java?? και να κανω κατι με αυτο?? οτιδηποτε και αν ειναι οχι αναγκαστηκα προγραμμα. και αν ναι σε ποιο περιβαλλον της oracle??? δεν θελω να χρησιμοποιησω μονο java γιατι βγαινω εκτος θεματος.

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 18:58

αααα αυτον τον καιρο δεν μπορω να βρω τον καθηγητη μου αφου εχει κλεισει το τει.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Δεκ 2014 19:35

Για να εγκαταστήσεις την Oracle DB χρειάζεσαι solaris λειτουργικό ναι. Μπορείς να το περάσεις σαν virtual machine πάνω από τα windows (http://www.oracle.com/technetwork/syste ... 08628.html)

Το πιο εύκολο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι δημιουργία πρωταθλήματος 5χ5. Φτιάχνεις πίνακες παίχτες, ομάδες, αγώνες και triggers που να καλούν procedures. Μια procedure μπορεί να είναι κάθε φορά που εισάγεται νέος παίχτης να τον βάζει σε μια ομάδα (μέχρι 5 ανά ομάδα), άλλη procedure μπορεί να είναι να δημιουργεί το επόμενο στάδιο του πρωταθλήματος με βάση το σκορ (trigger στο update score, έλεγχος ποιος κέρδισε και πρόκριση στον επόμενο αγώνα).

Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις αλλά ο σκοπός της pl/sql είναι τα procedures.
– Milt Bryce

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 23:09

μαλιστα εδω ειμαστε λοιπον τωρα αρχιζω και καταλαβαινω.
αλλα τι ειναι το procedures και τα triggers δεν εχω ιδεα. θα το googlaro και αν ειναι παλι ολα στα αγγλικα θα επικαλεσω τη βοηθεια σου γιαννη :)

παμε τωρα και στο δευτερο εγω την κατεβασα μια χαρα την oracle DB στα windows. αυτο σημεινει οτι περαστικε σαν virtual machine????

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 23:12

οχι ψεματα μονο download την εκανα δεν την εχω κανει install ακομα.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Δεκ 2014 23:13

όχι σου έχω δώσει link δες από πάνω μέσα στην παρένθεση.

triggers έχει και η απλή sql είναι τα on change, on delete
procedures είναι functions που δεν κάνουν return κάποια τιμή αλλά εκτελούν απλά κάποιες εντολές. δες το ink που σου ε΄χια δώσει στην αρχή από την wikipedia
– Milt Bryce

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 23:14

αλλά ο σκοπός της pl/sql είναι τα procedures. αυτη η σειρα με διαφωτησε τωρα ξερω που να δωσω περισοτερη σημασια. :D

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 23:18

το ειδα το λινκ αλλα το αφησα για πιο μετα γιατι ειναι στα αγγλικα και θελει δουλεια.
αααα δεν τα εχω κανει αυτα τα on change :( :/ :|
ωραια θα το δω και αυτο.
αυτο που ειπες για τα functions δηλαδη πχ : create table a; αυτο εκτελει μια εντολη αυτο ειναι τα functions kai procedures???

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 23:21

μαλλον το παραδειγματα σου θα ακολουθησω γιαννη μου ακουγετε καλο.

loupaki

Δημοσίευση από loupaki » 24 Δεκ 2014 23:43

βρε γιαννη πες μου και κατι αλλο. ποια η διαφορα των προγραμματων oracle database 11g release 2 και με oracle sql developer?????

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες