Πρόβλημα με το pc μου help!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
nickspeedkills

Δημοσίευση από nickspeedkills » 08 Αύγ 2010 15:34

Καλησπέρα σε ολους!πήρα καινουργιο hardware (αναλυτικα εχω ποιο κατω).αυτα που πήρα μου τα εδεσαν οι τεχνικοι,και εγω συνδεσα τα υπολοιπα που ειχα τα οποια ειναι( 1-dvd, 1-cd,1-σκληρο δισκο, και τροφοδοτικο).Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να κανω φορματ να βαλω τα windows.μηπως θελει καποια ενημερωση στο bios και καποιες αλλαγες επειδη ειναι η πρωτη φορα που λειτουργει η μητρικη και ο επεξεργαστης.επισης μερικες φορες μου λεει ενα μυνημα (media task fulaire) και αλλες φορες βγαζει (check cable is disconect).και θελω να με βοηθησετε τι να φταιει? γιατι δεν περισευει κανενα καλωδιο που να μην εχω βαλει ειτε απο το τροφοδοτικο ειτε απο καλωδια συνδεσεις δεδομενων.εκτος αν θελει κατι extra? please help!!
ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΚΟΥΤΙΑ - CASES ASUS VENTO TA-K51 BLACK/SILVER (PER.911040) 27.90 €
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD PHENOM II X2 555 3.2GHZ DUAL CORE BLACK EDITION ΒΟΧ 110.80 €
ΜΝΗΜΗ RAM KINGSTON KVR667D2N5K2/2G VALUE RAM DDR2 2GB (2X1GB) PC5300 667MHZ DUAL CHANNEL KIT 43.89 €
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS M4A78-EM 70.00 €
ytytytytytcd

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 08 Αύγ 2010 16:17

Όταν ξεκινάει ο υ/η η (νέα) m/b ελέγχει όλο το υλικό σου.
Βλέπει σωστά τα πάντα; το dvd, το cd, τον δίσκο;...πρέπει να βεβαιωθείς ότι όλες οι συσκευές εμφανίζονται...

Υπάρχει πιθανότητα να μήν τα έχεις συνδέσει σωστά...
Από την πίσω πλευρά των dvd και cd ορίζεις πρωτεύον και δευτερεύον με jumpers...
Δοκίμασε μόνο με την μία συσκευή πρώτα....την βλέπει σωστά; και μετά και την άλλη..

Ο δίσκος πως συνδέεται; με καλωδιοταινία ; ή με sata cable;

nickspeedkills

Δημοσίευση από nickspeedkills » 08 Αύγ 2010 16:23

τα εχω συνδεσει ολα καλα.θα δοκιμασω αυτο που ειπες με το jumpers αλλα ολα τα αναγνωριζει μεσα αλλα θα κανω δοκιμες.ο σκληρος με sata τον εχω συνδεσει.
αλλα λογικα εφοσον μπορω να μπω στον σκληρο μονο σε safe mode επειδη αλλαξα μητρικη και επεξεργαστη και μνημη,τοτε γιατι δεν μπορω να κανω φορματ,και μου βγαζει μηνημα οτι καποιο καλωδιο ειναι αποσυνδεδεμενο? καμια ιδεα?
ytytytytytcd

nickspeedkills

Δημοσίευση από nickspeedkills » 08 Αύγ 2010 16:31

οχι!!! εχω δωσει εντολη να κανει boot απο to cd αλλα σαν να παει εκεινη την στιγμη να κανει αναγνωρισει το dvd rom και μενει ekei δεν κανει τιποτα μετα ουτε ανοιγει η οθονη να δειξει κατι τιποτα και μενει εκει κολημενο και αναβοσβηνουν τα dvd rom.και ουτε φορτωνει τον σκληρο.και για να ξαναμπω στο bios πρεπει να κανω επαννεκινηση.1 φορα βλεπω αυτα τα κουλα που μου κανει τι να πω!
ytytytytytcd

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 08 Αύγ 2010 16:34

εεε τοτε αυτό που είναι και ο φίλος πιο πάνω με τα jumperακια. όρισε master και slave άμα παίζουν από το ίδιο καλώδιο.γι αυτό βαράνε

nickspeedkills

Δημοσίευση από nickspeedkills » 08 Αύγ 2010 16:55

ποποποποοοοοοοο αυτο ητανε τελικα!!!!!!σας ευχαριστω παιδια δεν ξερετε τι χαρα μου δωσατε!χιλια ευχαριστω.μια χαρα ειναι τωρα παω να κανω φορματ!!!thankssssssssssssssssssssssssssssssss!ο θεος να σας εχει παντα καλα!!!!!!
ytytytytytcd

nickspeedkills

Δημοσίευση από nickspeedkills » 08 Αύγ 2010 19:04

παιδια μου παρουσιαστηκε ακομα ενα προβληματακι!εκανα φορματ περασα winxp prof. και εβαλα το cd της μιτρικης εκανα εγκατασταση ολα αυτα που ειχε.και εκανα επαννεκινιση.και τωρα μου βγαζει μαυρη οθονη και λεει:
welcome to asus mother board make disk for dos menu

a) make amd xp/xp64 bit ahci/raid driver disk
b)freedos command prompt
please choose a ; b:

επισης δεν εχω συνδεσει το floppy disk γιατι δεν εχει αλλη υποδοχη. 1 ειναι η οποια εχω βαλει τον σκληρο και το dvd rom.καλωδιοταιναι εχω για floppy alla.....τι να κανω καμια λυση?please!!!!
ytytytytytcd

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 08 Αύγ 2010 19:09

καταρχάς το καλώδιο της δισκέτας ειναι πιο λεπτό και διαφορετικό από το καλώδιο για IDE δισκο και DVD ROM. αλλά αυτό ειναι άσχετο

μπορείς να μας πεις τι προγράμματα εγκατέστησες από το cd της μητρικής?

nickspeedkills

Δημοσίευση από nickspeedkills » 08 Αύγ 2010 19:22

τα προγραμματα οδηγησης ειναι τα εξης:
norton internet security 2008,,,, amd chipset driver,,,, realtek audio driver,,, amd graphics driver,,, realtek rtl8111b/c 10/1000/1000m lan driver,,,, amd hdmi driver,,, amd cool'n quiet driver,,,, asus epu-4 engine.δεν εβαλα κατι αλλο
ytytytytytcd

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 08 Αύγ 2010 19:51

Εάν δεν χρειάζεται μήν κάνεις τίποτα από αυτά που σου προτείνει το μήνυμα. Απλώς exit...

Κάτι άλλο... αυτό το μήνυμα από πού προέρχεται;
Έχεις ακόμα το cd της m/b στο tray? Ή προέρχεται από τα windows, έχει γίνει δηλαδή εγκατάσταση στην εκκίνηση ή start μενού στα προγράμματα; Σε τέτοια περίπτωση, απλώς διαγραφή της συντόμευσης..

Δεν μπορείς να μπείς στα windows? Δεν ξεκίνησαν;

Για την καλωδιοταινία για floppy, άν η m/b δεν έχει κάτι ανάλογο, απλώς ατύχησες...

Δεν βλέπω κάτι ανάλογο στην m/b.
Δεν είμαι σίγουρος για αυτές τις υποδοχές κάτω ακριβώς από τις λευκές υποδοχές του τροφοδοτικού. Μοιάζουν για υποδοχές floppy αλλά δεν διακρίνω καθαρά....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Αύγ 2010 21:07

Από εδώ κατέβασα σε (pdf) το manual της κάρτας. Δυστυχώς πουθενά δεν αναφέρεται το παραμικρό για Floppy :(
hitca, αν θα το πάρεις κι εσύ, αυτές οι υποδοχές, κάτω από τη μοναδική IDE υποδοχή, είναι -ακριβώς κάτω (δίπλα) από την υποδοχή τροφοδοσίας- είναι υποδοχές LPT και COM1.... Καμμία σχέση με Floppy :D :D
Υποφιάζομαι ότι η M/B είναι από αυτές που άρχισαν να εφαρμόζουν την εγκατάλειψη των Floppy στην πράξη :-? Ίσως με εξωτερική USB_Ploppy συσκευή λυνόταν το πρόβλημα Floppy :-?
Αν έχεις ήδη εγκατεστημένα τα Windows στον δίσκο σου, υποψιάζομαι ότι το "b)freedos command prompt" θα σε στείλει σε έναρξη! Οπότε b! :D
[Edit:] Έσβησα λάθος πληροφορίες![/Edit]

carpenter340

Δημοσίευση από carpenter340 » 11 Αύγ 2010 02:06

το make disc for dos menu βγαινει μια φορα στο πρωτο booting, για να το εχεις καβατζα σε floppy σε περιπτωση που χρειαστεις να κανεις bios recovery αλλα και update αν δεν θες να εισαι στα windows και το internet αλλα σε περιβαλον ms-dos.Απλως και το bios πρεπει να το περασεις σε floppy.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Αύγ 2010 12:00

Το "a) make amd xp/xp64 bit ahci/raid driver disk" κατασκευάζει, από τη Motherboard, αντίγραφο (μάλλον σε δισκέττα) των ahci/raid drivers για Windows xp/xp64.
Το "b) freedos command prompt" σε στέλβει απλώς στο 'command prompt' του DOS.
Γι'αυτό και προτιμώ το b ώστε μέσω αυτού να ξεκινήσουν τα Windows, (αν είναι εγκατεστημένα).

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες