Καλοί είμαστε τελικά στο web design...

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Σεπ 2011 04:54

Τις τελευταίες 2-3 μέρες είχα κάποιο ελεύθερο χρόνο και ήταν από τις σπάνιες φορές που έριξα μια ματιά στα portfolios εταιρειών και εδώ και έξω (κυρίως έξω) με έμφαση στο web design που με ενδιαφέρει άμεσα. Αντικειμενικά (όσο γίνεται) κρίνοντας, αν πάρεις τα designs καλών εταιρειών εδώ και τα συγκρίνεις με τα ανάλογα ανάλογων εταιρειών έξω, είμαστε σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Δηλαδή (όχι να το παινευτώ) συγκρίνοντας και τα δικά μου designs με εκείνα αναλόγου επιπέδου συναδέλφων έξω, νομίζω ότι σχεδιάζω πολύ καλύτερα. Βεβαίως συνάντησα και ορισμένα "θηρία" του είδους που έχουν ξεφύγει και σχεδιάζουν άφταστα, αλλά δεν είναι στα "δικά μας" κυβικά. Είναι άλλη κατηγορία και τα budgets στα οποία απευθύνονται. Αυτά τα "θηρία" θα παρατηρώ βέβαια στο εξής και θα προσπαθώ να βελτιώνομαι περισσότερο.

Αρκετές ελληνικές εταιρείες λοιπόν δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις ανάλογες εταιρείες του εξωτερικού από εικαστικής απόψεως, ίσα ίσα. Είναι κρίμα που η ελληνική οικονομία και το κράτος καταπνίγει τη δημιουργικότητα τη στιγμή που θα μπορούσε να δώσει συγκεκριμένη αβάντα στις εξαγωγικές δραστηριότητες ελληνικών εταιρειών πληροφορικής και να τους πάρουμε και τα σώβρακα. Με 40% φορολογία όμως και 60-65% συνολική επιβάρυνση του δημοσίου στις εταιρείες μας, πάλι καλά να λέμε που έχουμε φαγητό να φάμε.

Μπορεί οι νεοέλληνες να είναι τεμπελχανάδες και ρουσφετολάγνοι, αλλά οι ελάχιστοι που εργάζονται και παράγουν πραγματικά, είναι αρκετά ποιοτικές και αξιοζήλευτες μονάδες. Και αυτό είναι το τραγικό, αυτοί οι ελάχιστοι παραγωγικοί άνθρωποι στη χώρα μας να μην απολαμβάνουν τίποτα άλλο εκτός από τη χαρά της δημιουργίας. Όλα τα υλικά αγαθά τα παίρνουν τα κοπρόσκυλα και οι συμμορίες που μας ταλαιπωρούν τόσα χρόνια.

Επαναλαμβάνω: δεν το λέω για να "δειχτώ" το παραπάνω. Ανέφερα ότι υπάρχουν ελληνικές εταιρείες που παράγουν καλό προϊόν. Δεν διαφημίζω τον εαυτό μου. Μπορεί να υπάρχουν και πολλές εταιρείες για τα μπάζα, αλλά ευτυχώς, σε σύγκριση με τα περασμένα χρόνια, έχει βελτιωθεί η ποιότητα αρκετά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 12 Σεπ 2011 10:41

cdhyper έγραψε:Και αυτό είναι το τραγικό, αυτοί οι ελάχιστοι παραγωγικοί άνθρωποι στη χώρα μας να μην απολαμβάνουν τίποτα άλλο εκτός από τη χαρά της δημιουργίας. Όλα τα υλικά αγαθά τα παίρνουν τα κοπρόσκυλα και οι συμμορίες που μας ταλαιπωρούν τόσα χρόνια.
Επιτέλους με τα υλικά αγαθά! Πρέπει να φτάσουμε σε άλλο πνευματικό επίπεδο όπου τα γήινα χρήματα να μη μας λένε τίποτα! :P :kaloe:

Από όλα που είπες δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός "μονάδες". αλλά αν κρίνουμε ότι οι σκληρά εργαζόμενοι είναι μόνοι τους εναντίων όλων, ε μάλλον έχεις δίκιο. Σε site του εξωτερικού έχω δει πάντως πάρα πολύ φαντασία. Εκεί υστερούμε εμείς από τον πελάτη μέχρι τον designer. Γιατί και ο πελάτης ευθύνεται, αν από τη στιγμή που του δίνεις ένα mock-up (σχετικό με ότι σου ζητάει πάντα) μοντέρνο και πρωτότυπο στο φόβο μη του ζητήσεις παραπάνω χρήματα, σου το απορρίπτει για ένα κοινό layout

θα ήθελα να προσθέσω πως και στο development υπάρχουν αξιοζήλευτες δουλειές. Μόνο από τι έχει παρουσιαστεί στο Freestuff άμα κρίνουμε υπάρχουν άτομα με απίστευτες δυνατότητες. Και είναι και "μονάδες" παραγωγής. Σου κάνουν development, design, hosting, server administration (και καφέ :-)) με πολύ καλή ποιότητα υπηρεσιών.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Σεπ 2011 13:18

Ισως εταιρικές, μικρές σελίδες να είναι σε καλό επίπεδο .. αλλά συγκρίνοντας την Ελλάδα με τη χώρα που βρίσκομαι υπάρχει τεράστιο χάσμα.
Δεν υπάρχουν ούτε αξιόλογες υπηρεσίες που έμεσα να βοηθούν το ελληνικό web (πχ. traffic.ro ή sati.ro) ουτε agencies που να είναι διατεθημένες να δουλέψουν με μικρούς.

Πόσοι ιδιώτες στην Ελλάδα ρίχνουν 20-25Κ ευρω για να στήσουν μια σελίδα αγγελιών (auto/moto) ;
Πόσες ελληνικές σελίδες (καταξιωμένες) έχουν αγοραστεί απο όμιλους το εξωτερικού που θέλουν να μπούν στην ελληνική αγορά ;
later edit: ή όχι ξένους ομίλους ... αλλά τοπικούς που μπαίνουν στο web...../l.e....
Πόσες εταιρίες ελληνικές υπάρχουν που να "ζούνε" (εδώ βάλε μερικά μύρια το χρόνο) απο δικό τους content ;
Πόσοι σοβαροί publishers (εταιρίες) υπάρχουν με δικά τους networks ;

Στην Ελλάδα παίζουμε με affiliate links πεταμένα σε wordpress και joomla (clopy/paste content) και έξω μέχρι και one-man show σελίδες βγάζουν 1-2K/μήνα.

Δε ξέρω με ποιές χώρες σύγκρινες την Ελλάδα ... αλλά αν σε χώρες που ο κατώτερος μισθός είναι 200 euro το επίπεδο είναι 10 φορές πιο πάνω φαντάζομαι πώς κάπου έκανες κάτι λάθος στην έρευνα σου (χωρίς παρεξήγηση).

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Σεπ 2011 13:27

Figaro έγραψε:Δε ξέρω με ποιές χώρες σύγκρινες την Ελλάδα ... αλλά αν σε χώρες που ο κατώτερος μισθός είναι 200 euro το επίπεδο είναι 10 φορές πιο πάνω φαντάζομαι πώς κάπου έκανες κάτι λάθος στην έρευνα σου (χωρίς παρεξήγηση).
Σχεδιαστικά μίλησε, όχι πως στήνουν το Business Model τους

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Σεπ 2011 13:38

Το κατάλαβα αλλά απο τη στιγμή που δεν υπάρχει/κυκλοφορεί χρήμα στην αγορά για τι design να μιλήσουμε ;
Τις 5 εταιρίες στην Ελλάδα με τις 20-30 της κάθε χώρας εξώ ;
Δεν υπάρχει κάποια αλληλοεξάρτηση ανάμεσα σε αυτά τα 2 (πιάτσα και ποιοτικές δουλειές) ;

Αν νομίζεις πως δεν παίζει ρόλο .. τότε μπορούμε να κάνουμε ένα replace to "Ελλάδα" με οποιαδήποτε άλλη χώρα ... μιάς και σίγουρα σε όλες τις χώρες υπάρχουν 3-4 αξιόλογοι designers.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Σεπ 2011 16:22

+1 @cdhyper
-1 @figaro

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Σεπ 2011 16:29

Figaro έγραψε: Δεν υπάρχει κάποια αλληλοεξάρτηση ανάμεσα σε αυτά τα 2 (πιάτσα και ποιοτικές δουλειές) ;
Έχω φάει σε ταβέρνα και έχω πληρώσει 100ε
Έχω φάει σε ταβέρνα, με πολύ καλύτερο φαί, και πλήρωσα 60ε

Την ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ. Το δεύτερο είχε πολύ καλύτερη ποιότητα και εξυπηρέτηση.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Σεπ 2011 16:50

Βασίλη... bravo .. και ;
Για ποιότητα μιλάω και εγώ και για το οτι εξαρτάτε απο την αγορά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Σεπ 2011 16:57

Δεν κατάλαβες μάλλον...

Εάν εξαρτάς την ποιότητά σου από την αγορά, θα χάσεις

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Σεπ 2011 16:57

Ο καλός designer στους δύσκολους καιρούς θα κατεβάσει τις τιμές (αναγκαστικά) αλλά θα διατηρήσει την ποιότητα (απλά επειδή μόνο αυτή ξέρει να παράγει).

Α και καλοί designers δεν σημαίνει πως υπάρχουν στις 4-5 μεγάλες εταιρείες. Το αντίθετο, αυτές οι εταιρείες θα ήθελαν πολύ να είχαν κάποιους designers που στηρίζονται στα @@ τους και δεν μπαίνουν στο μαντρί!

ΥΓ Δεν είμαι designer

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 15 Σεπ 2011 17:20

korgr έγραψε:Ο καλός designer στους δύσκολους καιρούς θα κατεβάσει τις τιμές (αναγκαστικά) αλλά θα διατηρήσει την ποιότητα (απλά επειδή μόνο αυτή ξέρει να παράγει).

Α και καλοί designers δεν σημαίνει πως υπάρχουν στις 4-5 μεγάλες εταιρείες. Το αντίθετο, αυτές οι εταιρείες θα ήθελαν πολύ να είχαν κάποιους designers που στηρίζονται στα @@ τους και δεν μπαίνουν στο μαντρί!

ΥΓ Δεν είμαι designer
Συμφωνώ και να προσθέσω πως στην Ελλάδα τα περισσότερο ποιοτικά, εμπνευστηκά και designατα sites γίνονται από freelancers παρά από τις εταιρίες (άντε να εξαιρέσουμε το "υπερ-κέντρο" γιατί έχω δηλώσει θαυμαστής του cdhyper :-P)
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Σεπ 2011 17:41

Οκ .. μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα.
Σε όλες τις χώρες υπάρχουν αξιόλογοι designers ανεξαρτήτος για το αν μιλάμε για Αμερική, Γερμανία ή Ελλάδα και Τυνισία.

Το θέμα είναι πως στο αρχή του topic μιλάει για σύγκριση ανάμεσα σε ελληνικές και ξένες εταιρίες.
Τις τελευταίες 2-3 μέρες είχα κάποιο ελεύθερο χρόνο και ήταν από τις σπάνιες φορές που έριξα μια ματιά στα portfolios εταιρειών και εδώ και έξω (κυρίως έξω) με έμφαση στο web design που με ενδιαφέρει άμεσα.
Τωρα αν εσείς πιστεύετε πως μπορεί να γίνει μια τέτοια σύγκριση χωρίς να υπολογίσεις και το σημαντικότερο (δλδ. το πόσο αναπτηγμένη είναι η αγορά της κάθε χώρας) τότε ντάξει.. πάω πάσο.

Είναι σαν να λέμε .. η Ελλάδα έχει γαμάτους σχεδιαστές αυτοκινήτων ... τι κρίμα που δεν έχουμε αυτοκινητοβιομηχανίες .
Συγκρινα το Μήτσο με τον Hans και είμαστε στο ίδιο επίπεδο αν όχι καλύτεροι.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 15 Σεπ 2011 17:51

ρε συ Figaro κάπου χάθηκες νομίζω. το κακό που έχουμε είναι ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές μικρές εταιρίες που παράγουν αλλά δεν αμείβονται όσο πρέπει ή καταπνίγονται από τα χρέη, από τις φορολογίες που τους επιβάλει το κράτος. και όχι γιατί δεν έχουμε πολλές μεγάλες εταιρίες.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Σεπ 2011 18:07

Πάντως figaro, αν και συμφωνώ με αυτό που λες, βλέπω κι εγώ συνέχεια νέους πολύ καλούς designers, ειδικά στο graphic design, τα σπάμε.

Και ένας designer, ανεξάρτητα το τι αέρα αναπνέει, δεν περιορίζεται απαραίτητα από την τοπική αγορά.
Όταν προσφέρεις digital services, το local είναι oneway, αλλά υπάρχει και άλλος δρόμος.

Οπότε ναι, συμφωνώ. Ανάπτυξη δεν υπάρχει. Αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχει το design με αυτό.

Το Ελληνικό design δεν σημαίνει design Ελληνικών ιστοσελίδων αλλά design από Έλληνες.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Σεπ 2011 18:35

codepunk μήπως χαθήκαμε και οι δύο ;

Μέχρι τώρα λέγατε πως δεν συγκρίνετε αγορές, εταιρίες, φορολογίες, κτλ. και μου έλεγε ο Βασίλης πως δε καταλαβένω.

Αυτό με τη φορολογία δεν στέκει.
Και σε άλλες χώρες η φορολογία είναι μεγάλη αλλά η αγορά μπορεί να προσφέρει περισσότερα σε έναν σωστό επαγγελματία.

Και για να το πω πιο απλά.. λέω πως είναι δύσκολο να μιλάμε για σύγκριση ελλήνων με ξένων απο τη στιγμή που η αγορά στην Ελλάδα είναι κάτω του μετρίου.

ALR.. σωστός 100% αλλά το ίδιο μπορούμε να πούμε για όλες τις χώρες .. αν το ψάξουμε θα βρούμε μερικούς καλούς.

Δεν είπα πως δεν έχουμε αστέρια και στην Ελλάδα.. αλλά για σύγκριση χλώμό το βλέπω.
Δηλαδή (όχι να το παινευτώ) συγκρίνοντας και τα δικά μου designs με εκείνα αναλόγου επιπέδου συναδέλφων έξω, νομίζω ότι σχεδιάζω πολύ καλύτερα.
"αναλόγου επιπέδου έξω..." δηλαδή αυτό το "ανολογου επιπέδου" τι είναι ; (cdhyper δε το λέω αρνητικά οι τελευταίες δουλειές σου που έτυχε να δώ μου αρέσουν).

Πως βγαίνει το "επίπεδο" αν δεν συγκρίνουμε την αγορά ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης