στατικές vs δυναμικές ιστοσελίδες

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 29 Οκτ 2012 00:18

Από την εμπειρία σας με πελάτες τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; Προσωπικά απ' αυτά που έχω δει οι περισσότεροι πελάτες δεν ασχολούνται μετά την κατασκευή της ιστοσελίδα τους, οπότε ίσως οι δυναμικές σελίδες να είναι υπερβολή; Στην Αμερική έχω παρατηρήσει πως τα περισσότερα sites για μικροεπιχειρήσεις ή ιδιώτες είναι τύπου landing pages. τι πιστεύετε;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 29 Οκτ 2012 00:53

Ένα landing page δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάποιο σύστημα για να αλλαζει δυναμικά κείμενο και photos ο ιδιοκτήτης.

Έστω ένα μικρο cms τύπου pertch πρέπει να υπαρχει
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 29 Οκτ 2012 01:04

επειδή έχω φτιάξει καναδυό, ήταν απλή html. Επειδή ρώτησα αυτό που με ρώτησες και εσύ, η απάντηση ήταν ότι αν χρειαστούν αλλαγές, θα προσλάβουν κάποιον να τους το κάνει.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Οκτ 2012 11:39

Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο αλλά τι θέλει να κάνει ο πελάτης.
Αν είναι να φτιάξει μερικές σελίδες με απλό κείμενο (εταιρικό προφίλ, στοιχεία επικοινωνίας, καμμιά φωτογραφία κ.λ.π. ) που θα το αλλάζει κάθε 6-7 μήνες τι να τις κάνεις τις δυναμικές σελίδες;
Εκτός κι αν μετακομίζει κάθε βδομάδα και αλλάζει διεύθυνση...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Οκτ 2012 16:31

Ο πελάτης συνήθως δεν γνωρίζει την διαφορά μεταξύ στατικών και δυναμικών.
Προσωπικά πιστεύω πως κάθε site είναι ένας ζωντανός οργανισμός και οι ανάγκες του σήμερα δεν είναι σίγουρο πως θα είναι και ανάγκες του αύριο.

Το πιο πιθανό είναι αυτός ο πελάτης που του κάναμε στατικό site, να γνωρίσει κάποια στιγμή ένα φίλο ή συνάδελφο, που να του έχουν κάνει δυναμικό site, και τότε θα ζητήσει την δυνατότητα της αυτοδιαχείρισης.

Γενικά η οπτική "έλα μωρέ 4 σελίδες θέλει" πολλές φορές μας οδηγεί σε λάθος επιλογή γιατί οι 4 σελίδες γίνονται στην πορεία συχνά 44 :)

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 29 Οκτ 2012 16:41

Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το τι έχεις εξηγήσει στον πελάτη. Δλδ να του εξηγήσεις τι κερδίζει και τι χάνει με το κάθε ένα. Αν θέλει με λίγα λόγια μία εταιρική παρουσία ίσως να είναι υπερβολικό να καταλήξουμε σε ένα δυναμικό site.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Οκτ 2012 16:42

Οι οποίες όμως πληρώνονται εκ νέου. :wink:

Εντάξει, εξυπακούεται οτι έχουμε μιλήσει διεξοδικά με τον πελάτη και δεν έχουμε προτείνει άλλα αντί άλλων μόνο για να τα κονομήσουμε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Οκτ 2012 17:05

Πάντως ως συμβουλή έχω να δώσω σε όποιον καταλήγει σε στατικό, να παράγει το markup με php ή άλλη server side, ώστε να έχεις ένα δομημένο template με τα includes του. Έτσι έχεις σε ένα σημείο τον κώδικα του menu και όχι να χρειάζεσαι για την πιο απλή αλλαγή να ενημερώνεις όλες τις σελίδες.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 29 Οκτ 2012 17:28

Ένας πελάτης ήθελε στατική ιστοσελίδα. Την πλήρωσε και την πείρε… στις αρχές του καλοκαιριού μου λέει.. ξέρεις κάτι; Θέλω να κάνω αυτό και αυτό και αυτό και αυτό.. και του λέω.. θυμάσαι που στα έλεγα;… και μου έλεγες ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ εγώ κτλ κτλ..

Αυτός, απλώς δεν πίστεψε ποτέ ότι θα έχει κέρδη από την σελίδα του, μέχρι που το είδε... Αποτέλεσμα; τώρα απλά παραδέχτηκε την μ@λ@κι@ του και ξανά πληρώνει το ίδιο site (σχεδιασμό) απλός σε δυναμικό.

Επίσης πολλοί πελάτες επειδή φοβούνται ότι θα πληρώσουν πολλά, στην αρχή σου λένε ότι δεν θέλω τίποτα τρομερό.. 4-5 σελιδούλες.. για τα βασικά…

Για αυτό είναι πολύ καλύτερα να το στήσεις δυναμικό από την αρχή και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. Βεβαίως βλέπεις και τις προοπτικές τις εταιρίας/επιχείρησης που σου αναθέτει την δουλειά … αν όντος είναι μια πολύ μικρή επιχείρηση που όντος έχει να πει 4 πράγματα κάνεις στατικό… αλλιώς.. δυναμικό!!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Οκτ 2012 17:37

korgr έγραψε:ώστε να έχεις ένα δομημένο template με τα includes του. Έτσι έχεις σε ένα σημείο τον κώδικα του menu και όχι να χρειάζεσαι για την πιο απλή αλλαγή να ενημερώνεις όλες τις σελίδες.
Ενας από τους λόγους που θεωρώ το dreamweaver πολύ καλό για να γράφεις κώδικα.
Φτιάχνεις ένα template (σε απλή html) και ξενοιάζεις.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 29 Οκτ 2012 18:03

όσες φορές δοκίμασα να κάνω κάτι με dreamweaver μου πήρε περισσότερο χρόνο :P τελικά κατέληξα πάλι στο notepad++

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 14:43

alexisitsios έγραψε:όσες φορές δοκίμασα να κάνω κάτι με dreamweaver μου πήρε περισσότερο χρόνο :P τελικά κατέληξα πάλι στο notepad++
+1

Εγω παντα βλεπω τις αναγκες του πελατη. Κοβω και λιγο τον πελατη τι ειναι διατεθειμενος να πληρωσει. Τις περισσοτερες φορες οπως ειπες ο πελατης ικανοποιει τις αναγκες του με μια στατικη. Απο την αλλη εχω και πελατες που ολο θελουν να προσθετουν απο κατηγοριες μεχρι προϊοντα - υπηρεσιες. Εκει αν εχει παρει στατικη και εχει πολλες απαιτησεις μπορει να του βγει παραπανω αν εχει παρει δυναμικη εχει ξεμπερδεψει απο εμενα.
Εγω κατεληξα στο να φτιαξω δικο μου cms πονεμενη ιστορια.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 30 Οκτ 2012 14:51

Apostolis_38 έγραψε:
korgr έγραψε:ώστε να έχεις ένα δομημένο template με τα includes του. Έτσι έχεις σε ένα σημείο τον κώδικα του menu και όχι να χρειάζεσαι για την πιο απλή αλλαγή να ενημερώνεις όλες τις σελίδες.
Ενας από τους λόγους που θεωρώ το dreamweaver πολύ καλό για να γράφεις κώδικα.
Φτιάχνεις ένα template (σε απλή html) και ξενοιάζεις.
Το κακό με αυτό είναι οτι μόνο με dreamweaver μπορείς μετά να επεξεργαστείς το template και να το εφαρμόσεις σε όλες τις σελίδες, οπότε και εγώ συμφωνώ με αυτό που είπε ο korgr δλδ. χρήση includes.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Νοέμ 2012 21:31

Η δυναμική είναι ευκολότερο για τον developer καταρχάς. Η στατική είναι μπελάς. Δεν είναι τόσο θέμα πελάτη όσο ροής εργασιών.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
tzitziki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tzitziki » 12 Ιουν 2013 14:19

Δυστυχώς οι περισσότεροι πελάτες που θέλουν μια εταιρική παρουσία στο ιντερνετ, δεν γνωρίζουν καν τις ανάγκες τους! Μεγάλη τέχνη να ψυχολογίσεις τι θέλει ο καθείς.. για να μείνει και ευχαριστημένος, να χεις κάνει και καλά τη δουλειά σου! Άββυσος! :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης