στατικές vs δυναμικές ιστοσελίδες

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Ιουν 2013 23:55

alexisitsios έγραψε:όσες φορές δοκίμασα να κάνω κάτι με dreamweaver μου πήρε περισσότερο χρόνο :P τελικά κατέληξα πάλι στο notepad++
+1 κι από μένα!

Κι έλεγα πως μόνο εγώ είμαι ζαβός :kaloe:

Όσον αφορά το θέμα μας εδώ...εδώ και 2 χρόνια μισθώνω δικό μου πακέτο reseller το οποίο είναι υπεραρκετό για τη δουλειά που έχω και δεν κάθομαι να στήσω πια στατικές σελίδες. Όταν θέλει ο πελάτης κάτι απλό (και φτηνό) είναι πιο εύκολο σε μένα να πάρει ένα free template σε joomla ή wordpress (τελευταία το γύρισα πάλι σε wordpress, πιστεύω για blog και μικρά "στατικά" site είναι πιο ευέλικτο από το joomla) και τελείωσε η υπόθεση. Αν ποτέ χρειαστεί αναβάθμιση απλά του φορτώνω τα plugins που θα χρειαστούν και του δίνω κωδικούς διαχείρισης.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
nickal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickal » 02 Αύγ 2013 10:22

Ας μου επιτραπεί να συμπληρώσω στα παραπάνω πως δεν είναι δυνατόν να συζητάμε πια για την περίπτωση του να κατασκευάσει κανείς στατική ιστοσελίδα. Αν ο κατασκευαστής θέλει να βοηθήσει πραγματικά τον πελάτη του θα τον αποτρέψει από τη σκέψη της στατικής, φυσικά για όλους του παραπάνω λόγους που αναφέρατε. Το θέμα είναι η εκπαίδευση του πελάτη καταρχάς στην ιδέα του τι θα παραλάβει με μια δυναμική ιστοσελίδα και εν συνεχεία με την δυνατότητα να την ενημερώνει μόνος του. Το πάν είναι η εκπαίδευση. Ανεκπαίδευτος πελάτης συνεπάγεται με δυσαρεστημένο πελάτη, τις περισσότερες φορές.

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 02 Αύγ 2013 18:29

Σε ποιες παριπτώσεις φτιάχνουμε μια στατική σελίδα;
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν SEO εργαλεία | Δωρεάν Disavow File

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Αύγ 2013 18:46

changlee έγραψε:Σε ποιες παριπτώσεις φτιάχνουμε μια στατική σελίδα;
Σε καμία;

Ίσως μόνο στην περίπτωση που είσαι σε free hosting που δεν σου δίνει βάση δεδομένων, αλλά και πάλι υπάρχουν file based cms που δεν χρειάζονται βάσεις δεδομένων αν και δεν έχω δοκιμάσει κανένα για να φέρω γνώμη.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 02 Αύγ 2013 21:04

changlee έγραψε:Σε ποιες παριπτώσεις φτιάχνουμε μια στατική σελίδα;
Υπάρχουν static site generators όπως το jekyll.

Γενικά η plain html έχει και κάποια καλά, όπως ότι φορτώνει πιο γρήγορα από οτιδήποτε δυναμικό και ότι μπορείς να κάνεις host από παντού... από το να την πετάξεις στο github μέχρι στο dropbox, μέχρι στο heroku.

Αυτά φυσικά για να παίζεις ή για άτομα που ξέρουνε τι κάνουνε και για απλά σχετικά sites.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης