Εκτίμηση παλιών ακουστικών από κάποιον έμπειρο!

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
myrsine

Δημοσίευση από myrsine » 22 Απρ 2013 19:13

Γεια σας! Ο πατέρας μου τη δεκαετία του 80 αγόρασε από την Ιαπωνία δυο ακουστικά μάλλον DJ (ο ίδιος λέει ότι είναι επαγγελματικά για ασύρματο) και από τότε κανείς δεν τα χρησιμοποίησε. Θα ήθελα να μου πείτε αν εχουν κάποια συλλεκτική αξία και πόσο εκτιμώνται. Ευχαριστώ!

Το πρώτο :

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

και το δεύτερο :

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ΥΓ : Στο πρώτο , το βύσμα είναι πολύ περίεργο. Υπάρχει κάποιος αντάπτορας που να καταλήγει στο γνωστό καρφί;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Ιουν 2013 18:04

Και τα 2 βύσματα το ίδιο μου φαίνονται.
Σαν μονοφωνικό καρφί.

Δεν ξέρω αν είναι πράγματι stereo τα ακουστικά με τέτοιο βύσμα.

Σχετικά με την εκτίμηση αν πιάσουν κάτι θα είναι καθαρά λόγω συλλεκτικής αξίας πιστεύω γιατί από την δεκαετία του 80 μέχρι σήμερα η τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ. Δεν νομίζω να έχουν δηλαδή κάτι το ιδιαίτερο αυτά τα ακουστικά σε σύγκριση με τα επαγγελματικά ακουστικά που κυκλοφορούν σήμερα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Ιουν 2013 22:21

Το δεύτερο βύσμα είναι κλασσικό jack με την κωνική μυτούλα (tip) το οποίο κανονικά λέγεται TPS connector, αν θυμάμαι καλά.

Το πρώτο βύσμα όντως είναι παλιό και νομίζω ότι λεγόταν "βύσμα ασυρμάτου". Πρέπει να είχε κάπου ο παππούς μου (έχει πεθάνει) στα πράγματά του όταν είχε σινεμά. Δεν νομίζω να βρεις συσκευή που να τα δέχεται, εκτός από κανένα πολύ παλιό ραδιόφωνο με λυχνίες ίσως.

Και τα δύο στις μέρες μας μόνο "επαγγελματικά" δεν είναι. Η αξία μάλλον είναι συναισθηματική κι όχι συλλεκτική.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης