Malware στον CHROME

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Malware στον CHROME

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Οκτ 2014 21:37

Καλησπέρα σας! :D
Προσπαθούσα χτες, ή προχτές, να μπω σε διάφορα Sites, όπως κι εδώ, με τον CHROME!
Μου έβγαζε σαν παρεμβολή μια κόκκινη σελίδα, στην οποία έγραφε ως μήνυμα, ότι υπάρχει κακόβουλο λογισμικό στο (οποιοδήποτε) Site, που προσπαθείτε να μπείτε... Επιστροφή στην Ασφάλεια (1η επιλογή), όπου απλώς με 'πέταγε' στην αγκαλιά τοτ Google Site, ....[Κάτι σαν συνεχίστε] (2η επιλογή). όπου έμπαινα στο Site που ήθελα.
Μετά από αυτή την υστερία σε πολλά Sites, όπου είχα εμπιστοσύνη, όπως εδώ, τελικά 'κόλλησα' κάποιο ηλίθιο-ενοχλητικό malware, το οποίο (για την ώρα τουλάχιστον) απλώς ανεβάζει -παράλληλα- και κάποια άθλια Sites παιχνιδιών με λέξεις, Ταρώ, διαφημίσεων κλπ.
Ο Firefox -ευτυχώς- δείχνει (για την ώρα τουλάχιστον) άτρωτος σ'αυτό το malware... Οπότε δουλεύω με αυτόν!
Δοκίμασα πλήρες Scan με το Malwarebytes Anti-Malware, αλλά δεν βρήκε τίποτα!!!
Ξέρει κανείς, παίδες, τι συμβαίνει;
Ευχαριστώ προκαταβολικά που με ανεχτήκατε και πάλι... :P

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Malware στον CHROME

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Οκτ 2014 00:47

Δοκιμασε να δεις και με το spybot αν θα βρει κατι
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Malware στον CHROME

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Οκτ 2014 10:08

Πολλή Καλημέρα σου Παναγιώτη! :D
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση... Για να πω την αλήθεια δεν είχα σκεφτεί το Spybot.
Ωστόσο δεν έκανε ούτε αυτό, απολύτως τίποτα!
Εξακολούθησε, κι εδώ, στο γραφείο να ανεβάζει 'τρελλά' ο Chrome. Να! Π.χ. τώρα που θα έγραφα σε 'σένα θα μπορούσε -άνετα- να ξεκινήσει το παιχνίδι των 14 λέξεων.)
Είδα κι αποείδα... Έκανα πλήρη απεγκατάσταση κι επανεγκατάσταση του CHROME, και το 'πράγμα' ήρθε κι ίσιωσε.
Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση.
Το γεγονός ότι το πρόβλημα λύθηκε με την πρωτόγονη χειρουργική μέθοδο, δεν μου λέει τίποτα, καθώς ανά πάσα στιγμή, μπορεί να ξαναεμφανιστεί.
Αν είναι BUG του CHROME, ή κάποιο MALWARE, που κυκλοφοράει, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω. Γι' αυτό και διατηρώ επιφυλάξεις ως προς την επίλυση του όλου Ζητήματος!

Άβαταρ μέλους
rman
Επικοινωνία:

Malware στον CHROME

Δημοσίευση από rman » 21 Οκτ 2014 11:12

...είναι από τη χρήση επεκτάσεων του chrome όπως το adblock κ.α.
Το έπαθε ο γιος μου :)
Βγαίνουν πάρα πολύ δύσκολα.
APN Ελληνικό Portal από το 1998 http://apn.gr
Ελληνικός Κατάλογος http://www.athensphotonews.gr
AUTO Photo News http://www.autophotonews.com

marten91

Malware στον CHROME

Δημοσίευση από marten91 » 23 Οκτ 2014 18:24

Είχα πάθει κι εγώ ακριβώς το ίδιο πριν λίγο καιρό! Εμφανίζονταν μεγάλες διαφημίσεις παιχνιδιών σε google search και facebook και τελικά κατάφερα να τα βγάλω απλά πηγαίνοντας στο control panel και κάνοντας uninstall διάφορα μικρά προγραμματάκια που είχαν κατέβει στον υπολογιστή ούτε κι εγώ ξέρω πώς! Βλέπετε το pc το χρησιμοποιεί κι η μάνα μου, η οποία κλικάρει όπου βρει! :/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες