Ζητούνται βeta testers! Νέο Ελληνικό flash game - Παρουσίαση.

Φτιάξατε κάτι σε flash και θέλετε να μας το παρουσιάσετε; Θέλετε να ακούσετε γνώμες για την νέα σας δημιουργία; Αυτός ο χώρος είναι δικός σας!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
seeder

Δημοσίευση από seeder » 20 Ιούλ 2013 05:39

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω το Project που δουλεύω τον τελευταίο καιρό.

Πρόκειται για ένα Παιχνίδι σε flash Αctionscript 3.0 που θα σερβίρετε από το Django καθισμένο σε εικονικό Ubuntu server του Amazon (cloud Ec2 - πoυ είναι εντελώς δωρεάν για ένα χρόνο).

Γενικά όλα τα εργαλεία και frameworks που χρησιμοποίησα ήταν όλα open source και μέχρι τώρα δεν έδωσα ούτε ένα euro. Ακόμα και το SSL που απαιτείται απο το facebook το πηρα trial για ένα έτος, ενώ κοστίζει κανονικά απο εκατό έως πολλές χιλίαδες ευρώ το έτος.

Τα σημαντικότερα frameworks που χρησιμοποίησα σε Αctionscript είναι :

Starling
Citrus Engine
Box2D
AS3 Signals

και πολλά άλλα

Από Python στην οποία ακόμα εκπαιδεύομαι μέχρι στιγμής χρησιμοποίησα :

Django 1.5.1
Django Mezzanine CMS
Django facebook

Παραθέτω τo παρακάτω λινκ για να ακούσω εντυπώσεις κυρίως για το παιχνίδι που είναι στην έκδοση βετα 0.95 DEMO και έχει τις δεκαπέντε πρώτες πίστες τις οποίες θα ήθελα να τις δοκιμάσετε για Bugs. Το site θέλει αρκετή δουλίτσα ακόμα κυρίως σε επίπεδο css και javascipt.

LINK: jaz.gr - Angry Greeks

ευχαριστώ ;)

Εικόνα
Εικόνα

seeder

Δημοσίευση από seeder » 20 Ιούλ 2013 18:18

Να προσθέσω επίσης ότι η εφαρμογή υπάρχει στο facebook

https://www.facebook.com/appcenter/_angry_greeks_

και σύντομα θα κυκλοφορήσει σε android και ioS επίσης Δωρεάν !!

seeder

Δημοσίευση από seeder » 22 Ιούλ 2013 05:32

Τι έγινε ρε παιδιά μια γνώμη τουλάχιστον !!! ;)

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 22 Ιούλ 2013 09:17

Προσωπικά το βρήκα εξαιρετικά αδιάφορο...

Αν και το όνομα του παραπέμπει στα Angry Birds... παρόλα αυτά δεν έχει καμία σχέση.

Βρίσκεις μια σωστή γωνία και βαράς κατά ριπάς.. ούτε σκέψη, ούτε στρατηγική... λυπάμαι αλλά μόνο σε πολύ μικρές ηλικίες μπορεί να έχει απήχηση, αλλά εκεί είναι περιττή η χρήση των πολιτικών χαρακτήρων.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 22 Ιούλ 2013 18:53

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αν και είναι εξαιρετικά αρνητική.

Το όνομα σαφώς παραπέμπει στο Angry Birds καθώς ουσιαστικά είναι μια παρωδία του.
Αλλα δεν μπορείς να συγκρίνεις την Rovio που απαρτίζεται απο δεκάδες άτομα με την δουλεία ενός ατόμου, που στήνει απο το μηδέν τον σέρβερ , κάνει όλα τα γραφικά και τα λογότυπα και κυρίως προγραμματίζει σε μια γλώσσα που στην Ελλάδα δεν θα βρείς πολλούς την χρησιμοποιούν αρκετά καλύτερα.

Τώρα στο θέμα σκέψη και στρατηγική έχεις απόλυτο δίκιο , δεν το έχω δουλέψει ακόμα πολύ. Αυτό θα το δω άμεσα όμως μιας και το παιχνίδι φτάνει στο τελικό στάδιο και έχω αφήσει την δημιουργία των επιπέδων για το τέλος. Να σημειώσω πως τα επίπεδα μου παίρνουν περίπου 5 λεπτά το καθένα και είναι το εύκολο κομμάτι , το δύσκολο είναι η κυρίως μηχανή και η σωστή διαχείριση της μνήμης και των αντικειμένων.
Επίσης υπάρχουν 9 διαφορετικά είδη μπαλονιών που το κάθε ένα δίνει κάποια αβαντάζ. Για λόγους debug τα εχω βάλει σε κάθε πιστα για αυτο μπορείς και χτυπάς κατά ριπάς .

Το target group σίγουρα δεν θα είναι αφοσιωμένοι gamers καθώς όντως θα τους φανεί ανιαρό. Θα απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν παίζουν παιχνίδια για αυτό τον λόγο είναι αρκετά εύκολο. Ουσιαστικά δεν πρόκειται για ένα παιχνίδι μόνο αλλά για μια σάτυρα , σύγχρονη γελοιογραφία , διαμαρτυρία , τέχνη και υπάρχει ένα φιλοσοφικό υπόβαθρο από πίσω που σε κάποιους δυστυχώς δεν είναι ορατό.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 22 Ιούλ 2013 19:00

Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να έχεις ρίξει πολύ δουλειά... το αποτέλεσμα όμως είναι φτωχό.

Αυτή είναι η αλήθεια κι ας είναι σκληρή.

Τα διαμαρτυρία, τέχνη και φιλοσοφικό υπόβαθρό... ούτε χαμόγελο δεν μπορούν να βγάλουν στα χείλη.

Ας είμαστε λίγο σοβαροί!! Ένα χαμηλής αισθητικής, πρόχειρο flash game είναι και τίποτα παραπάνω!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιούλ 2013 00:52

ούτε σαν σάτιρα καταφέρνει κάτι, και αν υπάρχει τέχνη και φιλοσοφικό υπόβαθρο είναι πολύ πίσω και δε φαίνονται.

φαίνεται ότι έχεις όρεξη, πάρε τις κριτικές και δούλεψέ το ποιο πολύ. δεν έχει κανείς προηγούμενα μαζί σου για να σου λέει ψέματα. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 24 Ιούλ 2013 16:50

Το πιασάρικο όνομα υπάρχει, τα συμπαθητικά γραφικά επίσης.
Το ηχητικό μέρος μέτριο.
Στρατηγική και gameplay σε εμβρυικό στάδιο.
Οι πίστες είναι elements ατάκτως ερριμένα, προς το παρόν...

seeder

Δημοσίευση από seeder » 24 Ιούλ 2013 17:41

Ευχαριστώ για τον κόπο σου να απαντήσεις.
Επιτέλους άκουσα και κάνα δύο θετικά ή έστω μέτρια σχόλια.

Για τα τρία πρώτα συμφωνώ , έτσι ακριβώς είναι .
Στρατηγική και gameplay είναι αυτά που θα δουλέψω τώρα , δεν τα έχω δουλέψει καθόλου διότι βασίζονται πάνω στις αντικείμενα που υπάρχουν στο χώρο και στις ιδιότητες αυτών . Θέλω να πω δηλαδή πως αν δεν στήσω σωστά την διαχείριση τών αντικειμένων απο την 'μηχανή' και το τι θα κάνει το καθένα από αυτά δεν μπορώ να αναπτύξω την στρατηγική και το gameplay.

Το τελευταίο που μου είπες δεν το κατάλαβα ακριβώς. Αν θέλεις πες μου τι εννοείς και ακόμα καλύτερα αν έχεις να μου προτείνεις κάτι θα σου ήμουν ευγνώμων .

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 26 Ιούλ 2013 11:42

Μια χαρά ειναι το παιχνίδι και το έχεις συνδυάσει και με τεχνολογίες που είναι πιασάρικες στην αγορά εργασίας.

Μπορείς να το βάλεις στο βιογραφικό σου για να ξεχωρίσεις από τους υπόλοιπους...!

Όσο για την σάτιρα μου φαινεται αρκετά έξυπνος ο τρόπος που τα συνδύασες.

Για να γίνει ανταγωνιστικό χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμα.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 11 Σεπ 2013 20:18

Το παιχνίδι είναι στην έκδοση 1.0 δηλαδή επίσημα κυκλοφόρησε .

Όποιος θέλει να ανταμείψει τον developer για τον κόπο ας κανει ενα Like ή Share . θα του ήμουν ευγνώμων !

http://youtu.be/yMdKiSpUtSE

http://jaz.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash δημιουργίες & γνώμες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης