Microsoft Virtual PC - Απορίες όσον αφορά στη χρήση

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 24 Μαρ 2008 15:32

Έχω ορισμένες απορίες, όσον αφορά στο θέμα της λειτουργίας των εικονικών μηχανών της Microsoft. Προς το παρόν, θα σας διαθέσω την ποιό βασική και επείγουσα απορία μου, που σχετίζεται με την αναγνώριση υλικου:

"Κάθε φορά που τοποθετώ νέο υλικό (π.χ. Flash Memory / Modem etc.) το πρόγραμμα αναγνώρισης υλικού τρέχει από το λειτουργικό, ενώ αντίθετα το υλικό δεν αναγνωρίζεται από το "εικονικό λειτουργικό". Ελπίζω να είμαι αρκετά κατανοητός... Συνοπτικά, αντί να "τρέχουν" οι συσκευές και στα δύο λειτουργικά (εικονικό και μη), "τρέχουν" μονάχα στο βασικό του συστήματος κι όχι στο άλλο... Πώς λύνεται αυτό;" :question: :question: :question:

ΕΠΕΙΓΟΝ

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 29 Μαρ 2008 17:57

Δεν νομίζω ότι λύνεται... Τουλάχιστον δεν είχα βρει εγώ λύση...

Οι θύρες και γενικά το hardware δεσμεύεται από το πραγματικό λειτουργικό και δεν "δανείζεται" στο εικονικό...

Ο μόνος τρόπος επικοινωνίας των δύο είναι με τον φάκελο...

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Μαρ 2008 20:36

EneMe έγραψε:Ο μόνος τρόπος επικοινωνίας των δύο είναι με τον φάκελο...
:question: :question: Για διαφώτισέ με... :question: :question:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 30 Μαρ 2008 00:51

Από το VirtualPC 2004, είναι η επιλογή για shared folders..

Φτιάχνεις έναν φάκελο στο πραγματικό λειτουργικό και μέσω αυτής της επιλογής, το εικονικό λειτουργικό βλέπει αυτό τον φάκελο σαν εξωτερική μονάδα αποθήκευσης.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 30 Μαρ 2008 10:53

Ναι, αλλά αυτό απαιτεί εγκατάσταση κάποιων περαιτέρω προσθέτων, τα οποία με τη σειρά τους απαιτούν σύνδεση στο internet για να εγκατασταθούν, το οποίο τέλος απαιτεί (πολύ απαιτητικό το MS V-PC :lol: ) να ξέρεις κάποιο τρόπο με τον οποίο να μπορείς να εγκαταστήσεις το modem, ώστε να συνδεθείς... :-? :roll: :o

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 31 Μαρ 2008 00:55

Στην έκδοση 2004? Όχι, πατάς εγκατάσταση και τα βρίσκει από μόνο του στα υπάρχοντα αρχεία και το βάζει, χωρίς internet!
Δοκίμασε να κατεβάσεις το manual, εγώ από εκεί το είδα...

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 31 Μαρ 2008 15:30

Ok, θα ψάξω να βρω το manual ή στο Help του προγράμματος και θα σου πω τί κατάφερα, αλλά πες μου λίγο κάτι: "Μήπως ξέρεις εάν αυτό συμβαίνει με όλες τις εικονικές μηχανές; Δηλαδή, υπάρχει άλλο πρόγραμμα, εκτός του V-PC της MS, που να φέρει αυτή τη δυνατότητα;

Επίσης, λες να άξιζε να κάνω στο laptop ένα Secondary Partition και να το κάνω κανονικά format και νά 'χω εκεί τα XP, ή θα εχω προβληματάκια με το dual boot function; (γιατί έχω ακούσει ότι, XP με Vista στο ίδιο PC έχουν ψιλοεπιπτώσεις...). Διότι, το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ με κανένα τρόπο να βάλω το ίντερνετ στα Vista και απλά θέλω να δοκιμάσω αν θα γίνει με XP στο VAIO...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 31 Μαρ 2008 15:50

tasos-21 έγραψε:Διότι, το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ με κανένα τρόπο να βάλω το ίντερνετ στα Vista και απλά θέλω να δοκιμάσω αν θα γίνει με XP στο VAIO...
Ε? Άνοιξε ένα θεματάκι να δούμε τι γίνεται!!!
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 31 Μαρ 2008 16:31

GeoStuff έγραψε:
tasos-21 έγραψε:Διότι, το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ με κανένα τρόπο να βάλω το ίντερνετ στα Vista και απλά θέλω να δοκιμάσω αν θα γίνει με XP στο VAIO...
Ε? Άνοιξε ένα θεματάκι να δούμε τι γίνεται!!!
Υπάρχει ήδη από τις 10-02-2008, αλλά δεν καταφέραμε τίποτα απολύτως... (βλέπε: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=34426)

bobiras

Δημοσίευση από bobiras » 20 Απρ 2008 16:22

μιπως υπαρχει κανενα tutorial για το πως μπορουμε να κανουμε format στον virual pc γιατι θελω να βαλω αλλα windows και δν ξερω πως αν ξερει καποιος plz help :)
POULAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAA NA ISIXASOUME

G.13

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 20 Απρ 2008 16:29

Απλά βάζεις το CD και κάνεις boot (πρέπει να υπάρχει και ανάλογη επιλογή στο μενού)

Διαφορετικά; Πατάς ένα delete το παλιό Virtual Machine, κάνεις ένα καινούργιο και το φρομάρεις σε 1 ωρίτσα.

bobiras

Δημοσίευση από bobiras » 20 Απρ 2008 17:08

να σου πω μηπως μπορεις να μου στειλεις ενα pm με λιγο
πιο σαφες οδηγιες γιατι ειμαι και λιγο νεος σε αυτα και δν ξερω και πολλα αν σου ειναι ευκολο αν δεν μπορεις αστο :)
POULAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAA POULAAAAAAAAAAAAA NA ISIXASOUME

G.13

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Απρ 2008 22:52

και γιατί να μη το γράψει εδώ να μάθουμε όλοι; :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 20 Απρ 2008 23:45

Αντί να παιδεύεστε με το Virtual Pc δεν βάζετε κανένα Vmware να ξεμπερδεύετε?

bobiras

Δημοσίευση από bobiras » 21 Απρ 2008 21:06

ενταξει πες το εδω εγω δεν εχω προβλημα αρκει να μα8ω πως γινεται :) αυτο το Vmware τι ειναι αδερφε μπορεις να εξειγισεις γιατι δεν το ξερω

G.13

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες