[Solved] Περίεργο "πρόβλημα" στην καρτέλα επιλογών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
xNikos

Δημοσίευση από xNikos » 15 Οκτ 2009 03:43

Γεια σας παιδια,

Εκανα μολις format το pc και εβαλα τα windows XP. Για καποιον περιεργο λογο οταν κανω δεξι κλικ σε καποιο φακελο/αρχειο της επιφανειας εργασιας, εμφανιζεται οπως βλεπετε στην εικονα. Στοιχίζονται όλα δηλαδή στα δεξιά και αφήνουν μεγάλο καινο στο καρτελάκι.

Οι μονες κινησεις που εκανα μετα το format ηταν:
- Εγκατασταση των service packs (2,3)
- Εγκατασταση drivers
- Απενεργοποιηση καποιων υπηρεσιων των windows (οχι τα Themes)

Σημείωση: Το καρτελάκι του δεξί κλικ λειτουργεί κανονικά παντού εκτος από την επιφανεια εργασίας.

Αν μπορεί καποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμον!
Συνημμένα
problem.JPG
problem.JPG (14.96 KiB) Προβλήθηκε 1435 φορές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xNikos την 16 Οκτ 2009 10:42, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2009 11:06

Πολύ καλή σου μέρα :D :D
Όπως το 'οσφραίνομαι' το πράμα, μοιάζει να θέλει ρυθμισούλα κάποια παράμετρος του Windows Explorer.
Ανοίγεις τον Windows Explorer! Tools-->Folder Options-->General-->"Restore Defaults". Ή
Ανοίγεις τον Windows Explorer! Tools-->Folder Options και 'παίζεις' με τα 'Classic Windows Appearances'
Αν δεν πιάσει ούτε αυτό, ίσως έφαγε πάλι 'φλασιά' ο Windows Explorer.
Εφόσον όμως προέρχεσαι από πολύ κοντινό-πρόσφατο format, και με δεδομένο το φοβερό εργαλείο των XP (που ακούει στ'όνομα "Επαναφορά Συστήματος", ή "System Restore"), θα πρότεινα:
1) Μια ωραιότατη επαναφορά συστήματος στην ημερομηνία που έγινε το format.
2) Κατόπιν αφού τσεκάρεις ότι λύθηκε όντως το πρόβλημά σου αρχίζεις μία-μία τις ενέργειες που σε οδήγησαν μέχρις εδώ.
3) Μετά από κάθε ενέργεια που κάνεις, ξαναελέγχεις αν όλα πάνε καλά. Μετά περνάς στην επόμενη, κλπ κλπ
Τότε: Είτε που μετά από την Χ-ενέργεια θα ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα--->Βρέθηκε ο ένοχος---->Undo Χ-ενέργεια :D , είτε που ο δίσκος έχει κάποια αστάθεια λειτουργίας και τη μετέφερε στον Windows Explorer ---->ετοιμασία για αντικατάσταση HDD, είτε που το PC έχει κάποια αστάθεια λειτουργίας και τη μετέφερε στον Windows Explorer ---->ετοιμασία για μάστορα-επισκευή-αντικατάσταση.
Αυτά μπορώ -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- να φανταστώ, και να σου προτείνω!
Ελπίζω για τα καλύτερα :pint: :pint: :pint: :pint:
και -φυσικά- περιμένουμε νέα σου :D :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

xNikos

Δημοσίευση από xNikos » 15 Οκτ 2009 17:10

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!

Αφενός να σου πω ότι μου έκανες την καρδιά περιβόλι όταν διάβασα για τους λόγους που μπορεί να συμβαίνει αυτό!

Αφετέρου να σου πω οτι το format το έκανα μόλις εχθές. Λίγο μετά εγκατέστησα τους drivers και τα service packs των XP. Στην συνέχεια έβαλα κάποια προγραμματάκια τύπου Messenger, antivirus και τέτοια. Κάπου λοιπόν στο ενδιάμεσο εμφανίστηκε και αυτό. Όλη αυτή η διαδικασία δεν κράτησε πάνω από ώρα μετά το format.

Επιπλέον, ίσως χρειάζεται να σου εξηγήσω για το "σκοτεινό" παρελθόν του PC! Ο λόγος που έκανα format ήταν διότι καποιος τρύπωσε στο PC μου -μάλλον με worm- και μου τα @#$#@ όλα! Δηλαδή για να καταλάβεις δεν μπορούσα να συνδεθώ ούτε με Linux live cd. Δεν ξέρω πως ακριβώς ενήργησε ο υποτιθέμενος hacker πάντως με το που άνοιξα το pc προχθές και μπήκα στον firefox ξαφνικά κόλλησαν όλα. Το θέμα είναι ότι το PC δεν είχε κολλήματα και προβλήματα, οπότε και δεν κατάλαβα τίποτα μέχρι την τελευταία στιγμή.

Παρόλα αυτά τον δίσκο τον φρόντιζα με defragment και scan disk μια φορά την εβδομάδα και μία φορά το δίμηνο αντίστοιχα. Και φυσικά δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αυτό το αναφέρω για την περίπτωση που είπες ότι μπορεί έχει κάτι ο δίσκος. Βέβαια, δεν ξέρω, αλλα μπορεί ο εισβολέας να δημιούργησε πρόβλημα (?).

Τώρα για το PC που λες μέχρι που έκανα το format τα πήγαινε καλά, όχι κολλήματα, γρήγορες ταχύτητες και τα σχετικά..

Δεν έχω βγάλει άκρη όπως κατάλαβες, οπότε και περιμένω την άποψή σου!

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2009 17:33

Για το Antivirus που αναφέρεις, πήρε το μάτι μου το AVG στην εικόνα που έδωσες. Δυστυχώς όμως θα χρειαστείς μάλλον-τουλάχιστον- ένα 'System Restore'.
Για Spies κλπ, γιατί δεν δοκιμάζεις το Spybot; Εμένα -τουλάχιστον μέχρι τώρα- δεν με hackεψαν. Όμως προσέχω και σε ποια sites μπαίνω! :wink:
Επίσης, θα πρότεινα, αφού προέρχεται από πρόσφατο format το PC σου, μετά το 'System Restore', δούλεψέ το μερικές μέρες εκτός Internet (Βγάλε και το καλώδιο σύνδεσης!!).
Αν το πρόβλημα εξακολουθήσει, δεν θα φταίει κανένας 'Hacker', καθώς με το καλώδιο OFF-Line μόνο ο Super-duper Υπερ Hacker θα μπορούσε ίσως κάτι να κάνει (πιθανόν με τηλεπάθεια) :D :D
Κάνε το 'System Restore', και τα λέμε!
PC-Ponemenos
Εικόνα

xNikos

Δημοσίευση από xNikos » 15 Οκτ 2009 17:46

Τώρα πρέπει να πω ότι μπερδεύτηκα λίγο. Επίσης πριν προχωρήσω να σε ενημερώσω ότι το sytstem restor ήταν από τις υπηρεσίες που απ ενεργοποίησα μετά το format, αλλά ακόμη και να μην το είχα κάνει αυτό, το format έγινε εχθές το βράδυ, οπότε δεν μπορεί να έχουν γίνει πολλά.

Το συγκεκριμένο AVG είναι η professional έκδοση που κάνει καλή δουλειά. Πριν το format είχα και το spybot το οποίο δεν είχε βρεί κάτι... δυστυχώς!

Απο εδώ και πέρα λοιπόν, έχεις να προτείνεις κάτι; Είναι πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα με τον δίσκο; Έκανα μόλις defragment και δεν είχε κανένα πρόβλημα, έγινε και πολύ γρήγορα λόγω ελάχιστων εγκατεστημένων αρχείων.

Μπορεί να παίζει ρόλο καμία κάρτα γραφικών ή οθόνης;

Πάντως το συγκεκριμένο πρόβλημα το βγάζει μόνο στην επιφάνεια εργασίας για συγκεκριμένα αντικείμενα. Πχ στον κάδο ανακύκλωσης ανοίγει η καρτέλα κανονικά...Όπως επίσης και σε εσωτερικά αρχεία σε φακέλους.

Καμιά ιδέα;;

:(

xNikos

Δημοσίευση από xNikos » 16 Οκτ 2009 03:30

:hammer:
Το πρόβλημα λύθηκε!

Έφταιγαν ούτε λίγο ούτε πολύ.....οι drivers της οθόνης! Τι τους έβαλα και εγω;

Ευχαριστω για την βοήθεια πάντως!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member