Access Point για καφετέρια

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
charavge

Access Point για καφετέρια

Δημοσίευση από charavge » 11 Αύγ 2017 12:15

Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω τι λύσεις υπάρχουν για εγκατάσταση Access Point σε καφετέρια, ώστε να μπορούν να συνδεθούν 30-50 χρήστες απροβλημάτιστα;
Τι λύσεις προτείνετε; Αναζητάμε μία λύση που να είναι εύκολη η εγκατάσταση (χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις) και σχετικά οικονομική λύση, αλλά όχι σε κάτι TP-Link... Μου πρότειναν τα Ubiquiti και Mikrotik.
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάτι τέτοιο, ώστε να έχει εμπειρία τόσο λειτουργίας όσο και ευκολίας εγκατάστασης;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Re: Access Point για καφετέρια

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Αύγ 2017 18:07

Σωστά σου πρότειναν. MikroTik και Ubiquiti είναι το de facto standard για σοβαρό WiFi.

Έχω ελάχιστη εμπειρία με Ubiquiti οπότε δεν γνωρίζω να σου πω.

Για τα Routerboard/MikroTik έχουν πάρα πολλά μοντέλα από πολύ φθηνά έως πολύ ακριβά ανάλογα τις ανάγκες σου.
Το λειτουργικό (MikroTik) κάνει κυριολεκτικά παπάδες. Είναι ελάχιστοι οι routers εκεί έξω που έχουν τέτοιο πλήθος επιλογών και ελευθερία παραμετροποίησης όπως βολεύει εσένα.
Από πλευράς hardware (Routerboard) τρέχουν απροβλημάτιστα για χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν έχω ούτε ένα (και έχω πάρα πολλά) που να μου έχει χαλάσει λόγο αστοχίας υλικού. Έχω μερικά στην ταράτσα εδώ και χρόνια να τα χτυπάει ο ήλιος/βροχή χωρίς να κολλήσουν ούτε μία φορά.
Επίσης έχουν γελοία χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.
Από θέμα φυσικής εγκατάστασης είναι πάρα πολύ εύκολο και όλα (νομίζω) υποστηρίζουν POE. Οπότε θα χρειαστεί να τραβήξεις μόνο ένα ethernet για να τα τροφοδοτήσεις.

Ωστόσο αν δεν γνωρίζεις έστω τα βασικά από TCP/IP, Routing, κλπ θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ το Mikrotik στην παραμετροποίηση.
Δεν απευθύνεται σε χρήστες που δεν γνωρίζουν από δίκτυα.

Από εκεί και πέρα, άσχετα με το τι vendor θα επιλέξεις, αν θες να έχεις 50 άτομα ταυτόχρονα απροβλημάτιστα τότε θα πρέπει να βάλεις πολλαπλά access points να καλύπτουν τον χώρο σε μορφή κυψελών. Κάθε AP δηλαδή να καλύπτει ένα μικρό χώρο της καφετέριας και όλα μαζί να καλύπτουν όλο τον χώρο.

Κάθε AP θα έχει το ίδιο SSID αλλά θα παίζει σε διαφορετικό κανάλι/συχνότητα.
Επίσης κάθε AP (ανάλογα το AP και τον χώρο που είναι να καλύψεις) θα πρέπει να έχει μειωμένη ισχύ εκπομπής.
Η λογική είναι πως έχεις πχ ένα tablet του σερβιτόρου που κινείται σε όλο τον χώρο του καταστήματος και το tablet αυτόματα κάνει 'roam' από το ένα AP στο άλλο βάσει του σήματος που λαμβάνει. Έχοντας χαμηλή ισχύ εκπομπής θα κάνει πιο εύκολα roam στο πιο κοντινό/δυνατό AP. Αν έχεις υψηλή ισχύ θα έχεις αρκετό σήμα σε όλο τον χώρο ενδεχομένως και ο αλγόριθμος των wifi drivers του tablet δεν θα δει ποτέ αρκετά χαμηλό σήμα για να μπει καν στην διαδικασία να συνδεθεί σε καλύτερο/κοντινότερο AP.

Με αυτό τον τρόπο μοιράζονται οι χρήστες στα επιμέρους APs και δεν επιβαρύνεται ένα AP να προσπαθεί σε ένα κανάλι μόνο του να εξυπηρετήσει δεκάδες χρήστες.

Φυσικά όλα τα AP θα πρέπει να είναι συνδεδεμένα μόνο με ethernet για να βγουν internet.
Λύσεις τύπου repeaters/extenders τις ξεχνάς. Είναι απλά ότι χειρότερο παίζει στο wifi :P

Άβαταρ μέλους
charavge

Re: Access Point για καφετέρια

Δημοσίευση από charavge » 01 Οκτ 2017 02:36

Ευχαριστώ Chaos για την απάντησή σου.
Τελικά έβαλα ένα Mikrotik Router και ένα Ubiquiti AP και δουλεύουν μια χαρά. Τα λάβαμε παραμετροποιημένα (δίνουν μέχρι 2 Mbps στο χρήστη) και μοιράζουν το δίκτυο έως 100 χρήστες (δεν ήταν τόση η ανάγκη βέβαια) και απλώς το κουμπώσαμε στο ΡΟύτερ του ΟΤΕ. Το AP κούμπωσε με POE. Προς το παρόν δεν χρειάζεται άλλο AP γιατί ο χώρος είναι μικρός.
Κρατήσαμε παραγγελιοληψία / εκτυπωτές, κάμερες, POS τράπεζας και υπολογιστή κατευθείαν στο Ρούτερ του ΟΤΕ με switch.
Δουλεύουν απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης