Παράξενη υπόθεση αλλαγής dns

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 30 Ιαν 2009 18:54

2 παράξενες περιπτώσεις:

1) Domain που εκλεισα χτες και πριν λήξει ήταν στην φιλοξενία otenet δειχνει σε δίκτυο 6 υπολογιστών (με κοινό provider otenet) την παλιά υπό κατασκευή σελίδα της otenet σε 3 από αυτούς και στους άλλους 3 την δικιά μου υποκατασκευή. Καθάρισα cache, προσωρινα αρχεία κτλ δεν άλλαξε τίποτε (και τα email δεν μπαίζουν αφού βλέπουν παλιά dns)

2) Site που είχε φιλοξενία otenet και εδω και 8 μήνες το φιλοξενώ δείχνει σε δίκτυο εταιρίας 15 υπολογιστών , σε 2 την υποκατασκευή της otenet και σε 13 όλα ok.

Ήξερα ότι υπάρχει καθηστέρηση στην αλλαγή στα dns και ότι καθαρίζεις την cache του provider και του ΙΕ αλλά τα παραπάνω πρώτη φορά μου τυχαίνουν. Πως μπορεί εντός του ιδίου δικτύου κάποιοι υπολογιστές να βλέπουν άλλη dns (αφού δεν παίζουν ούτε τα email στο outlook) και άλλοι να τα βλέπουν κανονικά? Τι μπορεί να γίνει?

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 31 Ιαν 2009 00:19

Βασικά, το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν απο 2 βδομάδες. Έστησα δικό μου DNS server για να μην έχω εξάρτηση από άλλους dns servers, και δεν μπορούσα για κανα 2 μέρες να δώ domains που έστησα σε αυτό το server. Φυσικά όλοι οι υπόλοιποι εκτός απο μένα δεν είχαν πρόβλημα. Το πρόβλημα όμως τελικά λύθηκε και τελικά δεν ήταν δικό μου λάθος... Οπότε απλά περίμενε...

PS: τι εννοείς "καθάρισα την cache του provider"? Πώς το κατάφερες αυτό;;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 31 Ιαν 2009 00:43

Perneis tilefono kai tous zalizeis ta @@.

Den mporo na katalano pos apo tous 6 ipologistes sto LAN pou einai pano sto idio router oi misoi vlepoun ta palia dns. Den milame gia cache tou explorer apla afou kai to outlook den paizei :(

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 31 Ιαν 2009 00:47

Nomizw to vrika ... tha to dokimaso apo vdomada http://www.smoovenet.com/articles/clear ... in-windows

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 31 Ιαν 2009 01:04

χρησιμοποιείς κάποιο software για dns caching στα windows?

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 31 Ιαν 2009 01:10

oxi, ap' oti psachtika sto web ta windows kanun mona tous dns caching. Oloi oi ipologistes pou anaferome einai tipiki grafeiou pelatwn opou den eginan paremvaseis kai den echun paraxena programmata. Elpizo to ipconfig/flushdns na einai i lisi

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 31 Ιαν 2009 01:20

billt έγραψε: Elpizo to ipconfig/flushdns na einai i lisi
Σωστός!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Ιαν 2009 11:03

Εάν κάνεις επανεκκίνηση στους υπολογιστές και στο router (μερικά έχουν ενσωματομένο DNS server) τότε λογικά θα δεις κανονικά τα sites.

Εάν πάλι υπάρχει πρόβλημα τότε ίσως οι nameservers της OTEnet να μην έχουν τα ίδια Records μεταξύ τους.

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 29 Ιούλ 2012 11:27

Έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα domain. Έχω ήδη κάνει flushdns στα Windows, restart στο modem, αλλά από OTEnet δε φαίνεται το νέο site.

Καμιά άλλη ιδέα; Υπάρχει τρόπος να "αναγκάσεις" την OTEnet σε πιο γρήγορη ενημέρωση των νέων DNS;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Ιούλ 2012 12:07

Εννοείς το domain ήταν πρώτα στην otenet και το μετέφερες αλλού και ακόμα βλέπεις προς otenet αντί για τον νέο server;

Πότε έγινε η αλλαγή; Πρόσφατα χρειάστηκε κοντά 3 μέρες σε μία παρόμοια αλλαγή (που δεν ήταν και καν στην otenet) επειδή το domain είχε τεράστιο TTL και είχε γίνει cache από τους DNS servers της otenet οπότε άργησε να γίνει expire.

Προσωρινή λύση είναι να βάλεις καρφωτά το domain με την νέα ip στο hosts file των windows αν και αυτό δεν βολεύει αν πρόκειται για πολλά pc ή αν θες να βγει άμεσα online το site πέρα από τα pc σου.

Διαφορετικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους dns της google πχ (8.8.8.8 & 8.8.4.4) που παίζουν πάντα άψογα.
Προσωπικά με τους DNS της otenet είχα για μέρες packet loss και δεν τους ξαναχρησιμοποιώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης