Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 03 Μάιος 2012 17:05

Άρα για να βγάλεις Βουλγάρικη Ταυτότητα πρέπει να νοικιάζεις εκεί γραφείο ή υπάρχει κι άλλος τρόπος;
Γιατί αν πρέπει να νοικιάζεις, τότε η Κύπρος βγαίνει φτηνότερα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 03 Μάιος 2012 17:14

HostPlus έγραψε:
viktoras έγραψε:Η αναφορά στον ΦΠΑ δεν ξέρω κατά πόσο έχει αξία στην επιλογή καθώς π.χ παρέχοντας υπηρεσίες σε επιχειρήσεις ανά την Ευρώπη δεν υπάρχει θέμα ΦΠΑ. Εκτός αν ο κύριος όγκος εργασιών προέρχεται από το εσωτερικό της χώρας. ( π.χ. απ' την Βουλγαρία σε Βουλγαρική εταιρεία )
Είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο VAT εφόσον η εταιρεία κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
Δεν κοστίζει τίποτα ούτε επιβαρύνει την εταιρεία με κάποιο φόρο.

Προσθέστε και το φθηνό κόστος ζωής.
Αεροπορικώς πήγαινε-έλα 98€ το άτομο ( air malta ).
Ξενοδοχείο με full service ΑΡΙΣΤΟ ( Fashion Hotel ) με 35€ το δωμάτιο ( δωμάτιο ο τρόπος του λέγειν σουίτα θα το λέγαμε εδώ ) μέσω του booking.com 75€ τιμή καταλόγου.
Φαγητό, ενοίκια, εργατικό δυναμικό...
Δεν αναφερόμουν στο V.I.E.S. αλλά στο "υπέρ" που ανέφερε ο eimaiotinanai για την Βουλγαρία σχετικά με μη υποχρέωση ΦΠΑ σε τζίρους κάτω των 25.000€
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

tango

Δημοσίευση από tango » 07 Μάιος 2012 20:04

HostPlus:

Στο μέρισμα σε φορολογεί και η εδώ εφορία, ναι?

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 03 Ιουν 2012 00:50

Κυριοι διαβασα προσεκτικα τα post σας (οχι ολα μιας και μερικα παραηταν μεγαλα javascript:emoticon(':lol:') ). Εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι πιο απλο αν καποιος γνωριζει. Εστω οτι ως κατοικος ελλαδας δημιουργω ενα e-shop το οποιο πουλαει προϊοντα (tablets ή κινητά, ή παπουτσια ή οτι άλλο), οχι υπηρεσιες, τα οποια τα εισαγω απο την κινα*. Αν κανω μια εταιρια σε ευρωπαικη χωρα (μαλτα, κυπρο, βουλγαρια) φπα χρεωνω? Και αν ναι χρεωνω το 23% της ελλαδας ή χρεωνω τον εκαστοτε φπα των παραπανω χωρων?

*Τα προϊοντα θα εκτελωνιζονται στην χωρα που θα εχω την εταιρια (οχι στην ελλαδα), και μετα θα στελνονται απο την χωρα αυτην στους πελατες του e-shop στην ελλαδα (ιδιώτες).
Ευχαριστώ!

viper2005

Δημοσίευση από viper2005 » 19 Ιουν 2012 14:55

hello παιδες
ξεθαβω το θεμα και ερωτω :D

για καποιον που θελει να παρεχει υπηρεσιες ποια ειναι η καλυτερη χωρα για ιδρυση?

για καποιον που θελει να κανει εμποριο ποια ειναι η καλυτερη χωρα για ιδρυση?

thanks

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 19 Ιουν 2012 18:20

φιλε μου απο τα λιγα που εψαξα η καλυτερη ειναι αυτη που εχει το μικροτερο ΦΠΑ (αν θες να κοβεις τιμολογιο και σε ιδιωτες) αν δεν θες δεν σε νοιαζει ο ΦΠΑ. Οσον αφορά την φορολογια νομιζω οτι η Βουλγαρια εχει 10% (για την κυπρο δεν θα το συμβουλευα με αυτα που ακουω στις τηλεωρασεις για ΔΝΤ) και νομιζω οτι πολυ καλη φορολογια εχει και η μαλτα...

txc

Δημοσίευση από txc » 16 Ιούλ 2012 11:13

πάντως και εγώ παιδιά δεν ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος, αλλά με 14.000 εισόδημα από μισθωτή εργασία και άλλα 1800 ευρώ με αποδείξεις από μπλοκάκι ελεύθερου επαγγελματία που ξεκίνησα πέρσυ μου ήρθε 1500 ευρώ φόρος.

ουσιασικά τα 1800 ευρώ που δήλωσα από έξτρα εργασίες για κάποια website μου ανέβασαν περίπου 800 ευρώ φορολόγηση, δηλαδή σχεδόν τα μισά μου τα πήρε η εφορία.
δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ περαιτέρω ή να κόψω το μπλοκάκι.

γενικά πάντως το υπάρχον σύστημα σε αποθαρύνει για να κάνεις κάτι μόνος σου σαν έξτρα χαρτζιλίκι

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιούλ 2012 11:36

η απόδειξη δαπάνης είναι ότι χειρότερο μπορείς να βάλεις μέσα στην φορολογική σου δήλωση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

txc

Δημοσίευση από txc » 16 Ιούλ 2012 11:58

cordis έγραψε:η απόδειξη δαπάνης είναι ότι χειρότερο μπορείς να βάλεις μέσα στην φορολογική σου δήλωση.
και τι να κάνω? όταν θέλω να είμαι νόμιμος και κόβω αποδείξεις για 2-3 έξτρα που μου τυχαίνουν το χρόνο τότε την πατάω άσχημα

τσάμπα ο χρόνος που χαλάω

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Ιούλ 2012 12:18

Αν καθορίζεις πολύ "διαφορετικές" τιμές στο μπλοκάκι, όλοι θα θέλουν χωρίς μπλοκάκι :p

txc

Δημοσίευση από txc » 16 Ιούλ 2012 12:27

το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά με έφαγε η τυπικότητα και η βοήθεια προς το κράτος

αλλά το κράτος μας τα πέρνει άγρια και αλλού κλείνει τα μάτια

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιούλ 2012 12:28

μια φορά το είχα κάνει και την πάτησα. προτιμώ να μην αναλαμβάνω δουλειές παρά να δίνω πάνω από το 50% της εργασίας μου στην εφορία... γιατί κάνουν παρακράτηση και κατά την κοπή της απόδειξής την οποία αποδίδει η εταιρία που σου την έκοψε...

εκεί ήταν που την πάτησα... νόμιζα πως αφού έχει γίνει η απόδοση του φόρου δεν θα ξαναφορολογιθώ για το ποσό... αλλά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

txc

Δημοσίευση από txc » 16 Ιούλ 2012 12:49

τα ποσά που παίζω είναι μέχρι 300 ευρώ για να αποφύγω την επι τόπου παρακράτηση

αλλά και πάλι να δίνω τα μισά στην εφορία για τον κόπο που κάνω βγάζοντας τα μάτια μου στον υπολογιστή πάει πολύ

και εγώ θα το πάω για κόψιμο φέτος, το έκανα πέρσυ και είδα το αγγούρι στη φετινή φορολογική δήλωση , θα κάνω και του χρόνου για όσες αποδείξεις έχω κόψει μέχρι τώρα και μετά γεια σας και καλή καρδιά

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 16 Ιούλ 2012 17:32

Βουλγαρία. Οικονομική και αξιόπιστη λύση εντός ΕΕ

viper2005

Δημοσίευση από viper2005 » 25 Ιούλ 2012 17:36

okay okay αλλα λογιστη που βρισκουμε?
εκανα ενα προχειρο search και βρηκα εναν με το ονομα bgreece.com.
Τους εχει ακουστα κανεις?

thanks

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης