Wine & Cheese

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ne3go

Wine & Cheese

Δημοσίευση από ne3go » 08 Σεπ 2008 01:03

Αflex, DeProfundis ευχαριστώ!

Οι αντανακλάσεις Aflex βγαίνουν απ'το πρόγραμμα.Eσύ βάζεις το υλικό (γυαλί), βάζεις το φως, κι από κει και πέρα ο renderer (o V-ray στη συγκεκριμένη περίπτωση) υπολογίζει τις ακτίνες φωτός και τις αντανακλάσεις τους, οπότε εγώ ουσιαστικά δεν τις ελέγχω.
Σε αρκετές περιπτώσεις (περισσότερες απ'ότι φανταζόμουνα) το αποτέλεσμα είναι περισσότερο αποτέλεσμα τύχης.Κάποια render βγαίνουν περισσότερο αληθοφανή από άλλα...Με την εμπειρία μαθαίνεις υποθέτω να τα ελέγχεις καλύτερα όλα αυτά, αλλά η εμπειρία απαιτεί και χρόνια εξάσκησης...δυστυχώς!

Άβαταρ μέλους
bestma

Wine & Cheese

Δημοσίευση από bestma » 23 Ιουν 2010 09:32

Καλήμέρα σε όλους σας! Έφτιαξα μια σκηνή με το 3ds max. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και να διορθώσω όσο μπορώ την σκήνή. Επίσης έχω πρόβλημα με την κάμερα δεν μου βγάζει σωστές όψεις.:( Ένα 2ο πρόβλημα είναί ότι θέλω να περάσω καινούρια υλικά απο jpeg, πόσο πρέπει να είναι το μέγεθός τους ώστε να έχω καλύτερο αποτέλεσμα? όσο αφορά την οροφή το έκανα στα γρήγορα έχω ακόμη πρόβλημα με τα φώτα οροφής. ευχαριστώ :)
Συνημμένα
bestma left view.jpg
bestma's office desk
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bestma

Wine & Cheese

Δημοσίευση από bestma » 23 Ιουν 2010 09:35

και η 1η σκηνή με την οροφή χάλια:(
Συνημμένα
bestma's office desk final.jpg
1st scene
Εικόνα

Frruger

Wine & Cheese

Δημοσίευση από Frruger » 23 Ιουν 2010 11:20

Χρειάζεσαι περίπου μιαμιση φορά( Ο Nyquist θα έλεγε δυο) τα pixels που πιάνει η εικόνα στον καρέ σου .
Πχ το καρέ σου είναι 1920x1080, το κάδρο πάνω από το γραφείο πιάνει 420x260 άρα το map του κάδρου θα πρέπει να είναι περίπου 630x390.

Mάλλον θα πρέπει να εξαιρέσεις το ταβάνι από τον φωτά της οροφής, και είτε ναν βάλεις ένα δεκάτου φως να το φωτίζει είτε να αφήσεις το GI να το φωτίσει. Θα παρακμάσεις έτσι και τα προβλήματα των σκιών και των γυαλάδων.
Στο πρώτο Καρέ τα φωτά σου πρέπει να είναι Area με Area σκιές διότι τέτοια φωτιστικά έβαλες.

Στο δεύτερο δεν έχεις φωτιστικά ακόμα που να βγαίνει άκρη αν είναι spot η area , αν ειναι spot συνήθως δεν φωτίζουν πανω από 60 μοίρες γωνία.

Στο δάπεδο τα σανίδια είναι τεραστία.

Καλά πας καλή συνεχεια.

Άβαταρ μέλους
bestma

Wine & Cheese

Δημοσίευση από bestma » 23 Ιουν 2010 13:29

καλησπέρα Frruger
σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου...
θα προσπαθήσω να τα διορθώσω
ίσως όμως σε κάτι άλλο.
απλά δεν προλάβαινα να φτιάξω την οροφή και το δάπεδο. :)
Εικόνα

pyro
Επικοινωνία:

Wine & Cheese

Δημοσίευση από pyro » 03 Ιούλ 2010 14:36

ne3go -nice start :) U gonna love vray if u start to understand how it works. Keep going.

bestma - for textures u must stick to 512/512 1024/1024 and so on for best results i always use 2048/2048 (watch out your pc memory).For the right angle on your camera apply a cam modifier for a normal cam or camera shift for v-ray camera.

Άβαταρ μέλους
bestma

Wine & Cheese

Δημοσίευση από bestma » 10 Ιουν 2012 17:41

καλησπέρα
αυτή είναι μια τελευταία δουλειά με mental ray.
μερικά απο τα objects είναι έτοιμα όπως θα δείτε. προσπάθησα να το κάνω όσο πιο ρεαλιστικό γίνεται. κάθε άποψη δεκτή!!!
σας ευχαριστώ!!!
Συνημμένα
kitchen_FINAL_2.jpg
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Wine & Cheese

Δημοσίευση από EneMe » 11 Ιουν 2012 11:43

Είναι πολύ όμορφο.

Λεπτομέρειες:
- Οι εστίες της κουζίνας δεν έπρεπε να γυαλίζουν τόσο πολύ.
- Το άσπρο πλαϊνό του ντουλαπιού επίσης.
- Οι διακόπτες είναι κάπως ψηλά. Ιδανικό ύψος είναι 1,20-1,50.
- Βάλε σοβατεπί στο τοίχο στο βάθος και στο κομμάτι δεξιά. Επίσης αν πχ το ύψος του είναι 3cm, κάν'το 5cm.

Άβαταρ μέλους
bestma

Wine & Cheese

Δημοσίευση από bestma » 11 Ιουν 2012 16:43

καλησπέρα
σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας και είναι όλες δεκτές. απλά στα πάνω ντουλάπια έπρεπε να δείξω με κάποιον τρόπο ότι είναι ακρυλικά ή αλλιώς high gloss. με τα σοβατεπί έχω ένα θέμα τα ξεχνάω συνήθως.... :lol:
τώρα για τους διακόπτες η οικία που θα γίνει η κουζίνα είναι παλαιά και ήδη οι διακόπτες είναι σε τόσο ύψος....
σε ευχαριστώ και πάλι θα προσπαθήσω για το καλύτερο!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Wine & Cheese

Δημοσίευση από EneMe » 11 Ιουν 2012 22:28

Να τους πεις ότι τέτοια ντουλάπια γεμίζουν δαχτυλιές, εφιάλτης για τη νοικοκυρά... :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης