Τι κάρτα γραφικών να διαλέξω?

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
ABLADE
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ABLADE » 12 Νοέμ 2012 10:34

Καλημέρα παίδες,
στο γραφείο που δουλεύω θα κάνουμε μία μικρή ανακαίνιση τους υπολογιστές. Έχει αποφασιστεί να αγοράσουμε μία οικονομική κάρτα γραφικών 1Gb. Είναι προτιμότερο να προτείνω μία Quadro 256mb? Δουλεύουμε 3Δ σχεδιαστικά προγράμματα (κυρίως Solid Edge) αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλουμε και κάποιο 3D υπολογιστικό (για Πεπερασμένα στοιχεία, Ροή ρευστών και ίσως rendering). Τι κερδίζω και τι χάνω αν πάρω quadro? Πόσο ρόλο παίζει η μνήμη (256mb vs 1Gb) και σε πιο τομέα? Έχει καμία επίδραση στο multitasking (έχω πάντα ανοικτά 2-3 σχεδιαστικά + Word, Excell κλπ)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 18 Δεκ 2012 23:07

Κοίτα οι AMD RADEO είναι πολύ καλές για 3d αλλά το θέμα είναι ότι θέλεις κάπου στο 350€ και άνω για να πάρεις μία κάρτα πάνω απο 4gd για να μην έχεις πρόβλημα και φυσικά να κάνει το redering γρηγορότερα. Διαφορετικά μπορεις πάλι να πάρεις μία καρτα στα 2gb αλλά στο redering θα αργεί και φυσικά εάν έχει πολυ γεωμετρία θα έχει κάποιο lag.

Πάντως 1gb σίγουρα μην πάρεις είναι πολύ λιγο για 3d
Όλοι ζούμε κάτω από τον ίδιο ουρανό, αλλά δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ορίζοντα.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 20 Δεκ 2012 04:52

Για την ακρίβεια η κάρτα γραφικών δεν έχει κάποια σχέση με το rendering. Εκτός αν το πρόγραμμα μπορεί όντως να αφήσει την CPU και και να πιάσει την κάρτα γραφικών για rendering. Κάτι το οποίο είναι σχετικά advanced και προϋποθέτει ακριβές κάρτες γραφικών. Μπορείς να δώσεις και 3000€ για κάρτα γραφικών.

Οι κάρτες γραφικών βοηθάνε στην ομαλή αναπαράσταση του modeling και του animation. Όσο μεγαλύτερη μνήμη τόσο πιο βαριές σκηνές μπορείς να επεξεργαστείς.

Εγώ σαν ερασιτέχνης ποτέ δεν χρειάστηκα καλύτερη κάρτα γραφικών. Πρόσφατα όμως πήρα την "GeForce GT 630 Synergy Edition" με 4GB μνήμη με λιγότερα από 100€ και είμαι ευχαριστημένος.

Αν ψάχνεις για κάτι πιο σοβαρό θα συνιστούσα να ζητήσεις την γνώμη κάποιου που ειδικεύετε στο hardware και θα κοιτάξει να κάνει αυτό που θέλετε.

Τα office προγράμματα δεν θα βαρύνουν τον υπολογιστή. Ένα photoshop όμως με ένα βαρύ αρχείο ανοιχτό θα έτρωγε μνήμη.
Εξαρτάτε όμως με το τι κάνετε.
Ο υπολογιστής μου μιας και είναι προσωπικός έχει διάφορες βλακείες φορτωμένες, και όμως δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.

Για rendering χρειάζεσαι επεξεργαστή.
Και για βαριά simulations χρειάζεσαι ram.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 20 Δεκ 2012 10:06

Zizo έγραψε:Για την ακρίβεια η κάρτα γραφικών δεν έχει κάποια σχέση με το rendering. Εκτός αν το πρόγραμμα μπορεί όντως να αφήσει την CPU και και να πιάσει την κάρτα γραφικών για rendering. Κάτι το οποίο είναι σχετικά advanced και προϋποθέτει ακριβές κάρτες γραφικών. Μπορείς να δώσεις και 3000€ για κάρτα γραφικών.

Οι κάρτες γραφικών βοηθάνε στην ομαλή αναπαράσταση του modeling και του animation. Όσο μεγαλύτερη μνήμη τόσο πιο βαριές σκηνές μπορείς να επεξεργαστείς.

Εγώ σαν ερασιτέχνης ποτέ δεν χρειάστηκα καλύτερη κάρτα γραφικών. Πρόσφατα όμως πήρα την "GeForce GT 630 Synergy Edition" με 4GB μνήμη με λιγότερα από 100€ και είμαι ευχαριστημένος.

Αν ψάχνεις για κάτι πιο σοβαρό θα συνιστούσα να ζητήσεις την γνώμη κάποιου που ειδικεύετε στο hardware και θα κοιτάξει να κάνει αυτό που θέλετε.

Τα office προγράμματα δεν θα βαρύνουν τον υπολογιστή. Ένα photoshop όμως με ένα βαρύ αρχείο ανοιχτό θα έτρωγε μνήμη.
Εξαρτάτε όμως με το τι κάνετε.
Ο υπολογιστής μου μιας και είναι προσωπικός έχει διάφορες βλακείες φορτωμένες, και όμως δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.

Για rendering χρειάζεσαι επεξεργαστή.
Και για βαριά simulations χρειάζεσαι ram.
Συμφωνω! Επεξεργαστη και Ram χρειαζεται το Rendering.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 23 Δεκ 2012 23:51

υπομονή θέλει το rendering.

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης