Σχετιμά με Sitemaps submitted to Google

τι θες να μάθεις για τα sitemaps;

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 31 Ιαν 2009 23:15

Γειά σας παιδιά.

Πρόσφατα έβαλα ενα 3rd party component που φαίνεται αρκετά καλό, για να δημιουργεί XML Sitemap και να τα στέλνει στο Google.

Είχε και επιλογές Priority και Change frequency. Τα frequency τα βαλα όπως νόμιζα και το Priority όλα στο 1 (default ήταν το 0.5). Μετά πήρα Warning στο Webmaster Tools ότι
All the URLs in your Sitemap have the same priority.
All the URLs in your Sitemap are set to the same priority (not the default priority). Priority indicates the importance of a particular URL relative to other URLs on your site, and doesn't impact your site's performance in search results. If all URLs have the same priority, Google can't tell which are more important
Πως λοιπόν υποτίθεται ότι πρέπει να επιλέγεις το priority; Όλες οι σελίδες του site μου νομίζω είναι εξίσου σημαντικές γιατί όλες έχουν content που μπορεί να βρεί κάποιος χρήσιμο. Μήπως τα links όπως όροι χρήσης,διαφημιστείτε,προστασία πνευματικών δικαιωμάτων κλπ να είναι λιγότερο σημαντικά και να θέλουν μικρότερο priority;

H π.χ. εγω έχω εκτός απο τα άρθρα, και λίστες με τα άρθρα, δηλαδή archives, τα οποία δεν έχουν άμεσα content στην σελίδα τους (εκτός των τίτλων των αρθρών) αλλά λινκάρουν προς άρθρα της σελίδας μου. Αυτά είναι για μικρότερο priority;

Και αυτό το Priority η Google πως ακριβώς το χρησιμοποιεί;

Ά και κάτι άλλο...το XML sitemap βοηθά στο SEO;

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 01 Φεβ 2009 14:38

Αστο να βαλει μονο του τα Priority το προγραμμα,συνηθως οσο πιο deep απο την homepage ειναι τα links τοσο μικροτερη προτεραιοτητα παιρνουν.Με λιγα λογια βαλε π.χ. 1 για την homepage και 0.2 για την πιο βαθια σελιδα σου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Φεβ 2009 15:42

το sitemap βοηθάει στο γρήγορο indexing των σελίδων σου και είναι πολύ σημαντικό για την σελίδα σου, ειδικά όταν έχει μεγάλο 'βάθος'
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 10 Φεβ 2009 16:28

Το priority δηλώνει πόσο σημαντική είναι μια σελίδα σε σχέση με μια άλλη. Πχ η homepage σου μπορεί να είναι πιο σημαντική από τη σελίδα με τα σχόλια που άφησε κάποιος χρήστης. Ή η σελίδα με τα τελευταία νέα μπορεί να είναι πιο σημαντική από τη σελίδα με τα παλιά νέα που είχες πχ ένα ορθογραφικό λάθος και το διόρθωσες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Sitemaps”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες