Ανώτατο Όριο σπουδών στα ΤΕΙ

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
geo87

Δημοσίευση από geo87 » 26 Δεκ 2010 21:46

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!!
Άσχετο αυτό π θέλω να ρωτήσω αλλά σαν μια μεγάλη διαδικτυακή κοινότητα θα ήθελα τη γνώμη σας!

Πέρασα στα Τει το εαρ του 2005 και σπούδαζα ως το 8 όπου ύστερα από κάποια προβλήματα που είχα υποχρεωτικά εγκατέλειψα την σχολή μ. Από την γραμματεία μου είχαν πει πως ο νόμος πλαίσιο δεν θα εφαρμοστεί στην σχολή και άρα απλά ανανέωνα τα εξάμηνα μ.

Ερχόμαστε στο 2010, είμαι έτοιμος να ξεκινήσω πάλι την σχολή. Πάω στην γραμματεία και με ενημερώνουν πως έχω 4 εξάμηνα (2012) ακόμη και μετά με διαγράφουν. Το θέμα είναι πως δεν προλαβαίνω σε 4 εξάμηνα με βάση την λογική να τελειώσω τα μαθήματα!!!

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι στο καλό συμβαίνει????????? Ισχύει ο νόμος πλαίσιο??

Άλλοι λένε πως έχω 4+4 χρόνια, άλλοι 4+5 χρόνια άλλοι 9+5 χρόνια μπορεί μήπως κάποιοε να με βοηθήσει? Από την γραμματεία π τους ρωτάω δεν ξέρουν να πάω στο Υπ. Παιδείας;

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 26 Δεκ 2010 23:52

geo87 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!!
Άσχετο αυτό π θέλω να ρωτήσω αλλά σαν μια μεγάλη διαδικτυακή κοινότητα θα ήθελα τη γνώμη σας!

Πέρασα στα Τει το εαρ του 2005 και σπούδαζα ως το 8 όπου ύστερα από κάποια προβλήματα που είχα υποχρεωτικά εγκατέλειψα την σχολή μ. Από την γραμματεία μου είχαν πει πως ο νόμος πλαίσιο δεν θα εφαρμοστεί στην σχολή και άρα απλά ανανέωνα τα εξάμηνα μ.

Ερχόμαστε στο 2010, είμαι έτοιμος να ξεκινήσω πάλι την σχολή. Πάω στην γραμματεία και με ενημερώνουν πως έχω 4 εξάμηνα (2012) ακόμη και μετά με διαγράφουν. Το θέμα είναι πως δεν προλαβαίνω σε 4 εξάμηνα με βάση την λογική να τελειώσω τα μαθήματα!!!

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι στο καλό συμβαίνει????????? Ισχύει ο νόμος πλαίσιο??

Άλλοι λένε πως έχω 4+4 χρόνια, άλλοι 4+5 χρόνια άλλοι 9+5 χρόνια μπορεί μήπως κάποιοε να με βοηθήσει? Από την γραμματεία π τους ρωτάω δεν ξέρουν να πάω στο Υπ. Παιδείας;
Ότι και να σου απαντήσουμε εδώ, μην καλυφτείς, ρώτα το Υπουργείο Παιδείας φυσικά για να είσαι 100 % σίγουρος!
Εικόνα

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 27 Δεκ 2010 00:18

Προς mods σορρυ για την αναστάτωση ευχαριστώ για την μεταφορά!! :)

Προς Spyrostagas αγαπητέ φίλε μ έχεις απόλυτο δίκιο αλλα αναρωτιέμαι πόσα κιλά άχρηστοι είναι σε αυτές τις γραμματείες. Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω πως σύμφωνα με τον νόμο που μ έλεγαν ακόμα και να διαγράφομαι αυτό θα γίνει το 2013!! όχι εκείνοι το 12!! Μα αφού 9 χρόνια λένε πως μου δίνουν όχι 8! Ναι μου έλεγαν 9 άρα το 12. Δεν ξέρω σε λίγο θα ξεχάσω και τα μαθηματικά μου! Και όχι τίποτα άλλο κατάφεραν να με αγχώσουν ακόμα περισσότερο.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 27 Δεκ 2010 00:41

geo87 έγραψε:Προς mods σορρυ για την αναστάτωση ευχαριστώ για την μεταφορά!! :)

Προς Spyrostagas αγαπητέ φίλε μ έχεις απόλυτο δίκιο αλλα αναρωτιέμαι πόσα κιλά άχρηστοι είναι σε αυτές τις γραμματείες. Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω πως σύμφωνα με τον νόμο που μ έλεγαν ακόμα και να διαγράφομαι αυτό θα γίνει το 2013!! όχι εκείνοι το 12!! Μα αφού 9 χρόνια λένε πως μου δίνουν όχι 8! Ναι μου έλεγαν 9 άρα το 12. Δεν ξέρω σε λίγο θα ξεχάσω και τα μαθηματικά μου! Και όχι τίποτα άλλο κατάφεραν να με αγχώσουν ακόμα περισσότερο.
Άσε σε καταλαβαίνω, γνωρίζω ότι δυστυχώς σε κάποιες γραμματείες δεν ξέρουν πραγματικά τι τους γίνεται... :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 27 Δεκ 2010 13:34

Ότι σου λέει η γραμματεία σου.

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 27 Δεκ 2010 16:46

adiaforosgr έγραψε:Ότι σου λέει η γραμματεία σου.
Δεν ξέρουν πως 9 χρόνια είναι 18 εξάμηνα πως να τους εμπιστευτώ? ΟΕΟ

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 27 Δεκ 2010 18:27

Οποιαδήποτε απάντηση κι αν πάρεις από οποιονδήποτε (γραμματεία, υπουργείο κλπ) ζήτα τη εγγράφως (με σφραγίδα κι υπογραφή).

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 27 Δεκ 2010 19:23

Η μέγιστη διάρκεια σπουδών σε ΑΕΙ είχε οριστεί στον νόμο "Γιαννάκου" 3549/2007, ο οποίος και ισχύει, αφού το ΠΑΣΟΚ ξέχασε να τον καταργήσει (όπως υποσχόταν προεκλογικά).

http://www.vis.auth.gr/index.php?option ... 66&lang=el
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης