Εύκολος τρόπος χρήσης των xml feed

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό AffiliateMotion Affiliate Network. [παύση λειτουργίας]

Συντονιστής: Black_Elk

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 14 Ιαν 2011 21:21

Πολύ affiliates, δυσκολεύονται να χρησημοποιήσουν τα xml feeds στα sites τους λόγο της έλλειψης affiliate link. Το πρόβλημα αυτό λύνετε εύκολα με την χρήση της τεχνολογίας DirectLink που καθιστά μη αναγκαίο το affiliate link.

Directlinks είναι μία προηγμένη λειτουργία που σας επιτρέπει να συνδέσετε απευθείας στο site μας χωρίς πρόσθετες παραμέτρους στη διεύθυνση URL.
Έτσι, για παράδειγμα, αντί για: http://www.mysite.gr/?a_aid=12345&a_bid=67890 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο: http://mysite.gr

Πλεονεκτήματα DirectLink

Αυτό το είδος της σύνδεσης έχει πολλά πλεονεκτήματα:
Ο επισκέπτης δεν ξέρει ότι είναι κάνει κλικ σε Affiliate Link. Πολλοί χρήστες αποφεύγουν να πατάνε σε affiliate links. Αν χρησιμοποιήσετε affiliate links στο blog σας ή την ιστοσελίδα σας, οι επισκέπτες θα γνωρίζουν ότι κερδίζετε προμήθειες για τα προβαλλόμενα προϊόντα, και είναι λιγότερο πιθανό να κάνουν κλικ link.
Αν χρησιμοποιήσετε Directlinks κανείς δεν θα ξέρει ότι προωθείτε προϊόντα.
Ο επισκέπτης δεν μπορεί να διαγράψει το affiliate link, καθώς υπάρχουν χρήστες που δεν τους αρέσει να αγοράζουν μέσω affiliate links, ακόμη και αν δεν υπάρχει μειονέκτημα γι 'αυτούς. Τέτοιοι χρήστες αντιγραφούν τη διεύθυνση URL στο πρόγραμμα περιήγησής τους. Μπορείτε να προστατευθείτε από αυτό χρησιμοποιώντας link cloaker, αλλά αν θα χρησιμοποιήσετε Directlinks, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για τίποτα.

Πώς λειτουργεί

Επισκέπτης που παραπέμπεται μέσω DirectLink αναγνωρίζεται από τις πληροφορίες που HTTP_REFERER του browser. Είναι η διεύθυνση της σελίδας (αν υπάρχουν), η οποία αναφέρεται στο browser. Όταν θα επισκέπτης κάνει κλικ σε ένα σύνδεσμο στη σελίδα σας, το HTTP_REFERER θα είναι η διεύθυνση της σελίδας σας.
Το σύστημά μας θα ελέγξει τότε αυτή η σελίδα στη βάση δεδομένων μας, διαπιστώνει ότι η σελίδα ανήκει σε σας, και αποδίδει εσείς την παραπομπή (και κλικ).

Η μέθοδος αυτή εξαρτάται από τον browser, οπότε και είναι αξιόπιστη σε 90-99% των περιπτώσεων. Όλα οι σύγχρονοι browsers καταγράφουν τις πληροφορίες αυτές.

Πώς να το χρησιμοποιήσετε

Για να χρησιμοποιήσετε DirectLinking, θα πρέπει να δημιουργήσει DirectLink διευθύνσεις URL σας. Αυτές είναι οι διευθύνσεις URL των σελίδων. Μπορείτε να τις ορίσετε στο τμήμα Banners & Links.
Όλες οι διευθύνσεις URL, εξετάζονται και εγκρίνονται πριν χειροκίνητα.
Όταν η διεύθυνση URL έχει εγκριθεί, κάθε link του site σας (ακόμη και χωρίς affiliate link) συμπεριφέρονται ως affiliate links.

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 14 Ιαν 2011 22:42

Αν μπορείς να το εξηγήσεις λίγο με ένα παράδειγμα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα.

Έστω ότι το δικό μου site είναι το www.mysite.gr και θέλω να διαφημίσω το www.shop.gr
θέλω λοιπόν να πληρώνομαι για όσες αγορές γίνονται στο shop.gr από κλικ που γίνονται από το δικό μου το mysite. τι πρέπει να κάνω;

(και μία παρατήρηση με κάθε καλή διάθεση: τα πολλά ορθογραφικά λάθη στο παραπάνω post και στο newsletter δεν κάνουν καλή εντύπωση)
Πολύ affiliates, δυσκολεύονται να χρησημοποιήσουν τα xml feeds στα sites τους λόγο της έλλειψης affiliate link. Το πρόβλημα αυτό λύνετε εύκολα με την χρήση της τεχνολογίας DirectLink που καθιστά μη αναγκαίο το affiliate link.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 17 Ιαν 2011 08:27

Καλημέρα ckabi, για να χρησιμοποιήσεις τα DirectLinks πρέπει απλά να δηλώσεις το site σου στην σχετική ενότητα στην πλατφόρμα και να περιμένεις την έγκριση για την χρήση της υπηρεσίας. Η σωστή δήλωση του site γίνετε στην μορφή *mysite.gr* , όπου το * λειτουργεί ως wildcard για να είναι δυνατή η αναγνώριση όλων των πιθανών subdomains και directories.

Για τα ορθογραφικά λάθη έχεις απόλυτο δίκιο, θα έπρεπε να τα έχω προσέξει και στην θέση σου θα μου έκανα και εγώ την παρατήρηση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιαν 2011 13:10

Black_Elk έγραψε: Directlinks είναι μία προηγμένη λειτουργία που σας επιτρέπει να συνδέσετε απευθείας στο site μας χωρίς πρόσθετες παραμέτρους στη διεύθυνση URL.
Έτσι, για παράδειγμα, αντί για: http://www.mysite.gr/?a_aid=12345&a_bid=67890 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο: http://mysite.gr
απλά νομίζω, για να γίνει πιο κατανοητό, ότι εδώ πρέπει να βάλουμε:
Directlinks είναι μία προηγμένη λειτουργία που σας επιτρέπει να συνδέσετε απευθείας στο site μας χωρίς πρόσθετες παραμέτρους στη διεύθυνση URL.
Έτσι, για παράδειγμα, αντί για: http://www.ToSiteTouDiafimizomenou.gr/? ... _bid=67890 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο: http://ToSiteTouDiafimizomenou.gr/
μιας και mysite.gr συνήθως λέμε το δικό μας site, κι όπως λες πολύ σωστά παρακάτω πρέπει να το δηλώσουμε στο σύστημα ως *mysite.gr*
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 17 Ιαν 2011 14:46

Δηλαδή αφου γίνει approve ένα domain μου, μπορώ απο τα banner που παίρνω μέσα απο το panel για να βαλω στο συγκεκεριμένο domain μου, να διαγράφω τα υπόλοιπα στο url μετά το βασικό domain του διαφημιζομένου, και αυτό μπορώ να το κάνω για όλους τους διαφημιζόμενους του δυκτίου, τόσο απλά, σώστα κατάλαβα; Αυτό είναι καλό νομίζω!

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 18 Ιαν 2011 01:25

Λοιπόν αυτό πράγματι είναι πάρα πολύ χρήσιμο!

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Ιαν 2011 21:18

@cordis Ευχαριστώ, σωστή η διευκρίνηση
@michalis1984 σωστός είσαι αλλά όπως επισημάνεται και στην παρουσίαση το σύστημα αυτό στηρίζεται στην τεχνολογία του browser, "Η μέθοδος αυτή εξαρτάται από τον browser, οπότε και είναι αξιόπιστη σε 90-99% των περιπτώσεων. Όλα οι σύγχρονοι browsers καταγράφουν τις πληροφορίες αυτές." Οπότε το κλασσικό affiliate link είναι ποιο αξιόπιστο.
@ckabi ευχαριστό
Για όποιον επιθυμεί να χρησιμοποιήσει URL cloaking, οπότε και να διατηρήσει την αξιοπιστία affiliate link αλλά και να μην φαίνεται ότι το link είναι affiliate, μπορεί να το κάνει με το σχετικό εργαλείο AffLinkProtector
Έναρξη -> Προβολή -> Σύνθετα εργαλεία -> AffLinkProtector

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Ιαν 2011 21:32

Εντός των επομένων ημερών θα είναι διαθέσιμο και feed με ενσωματωμένο το affiliate ID

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιαν 2011 18:06

πάντως έχει ακόμα πρόβλημα και στην καμπάνια γράφει default όταν είναι από direct link, και στο banner κενό, οπότε δε μας βοηθάει καθόλου για να ξέρουμε πως πάει τι και που να δώσουμε βάση...

πότε θα το φτιάξουν αυτό;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 18 Απρ 2011 08:26

τί πρόβλημα ενοείς; χρησημοποίησε το feed με το affiliate link, είναι ποιο αξιόπιστο από το direct link

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2011 17:54

πραγματικά δε θυμάμαι σε τι αναφερόμουν στις 20 Ιανουαρίου, φαντάζομαι ότι θα έχει φτιαχτεί για να μη σε ξαναενοχλήσω. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Απρ 2011 00:38

Δεν πρόσεξα ότι ήταν τόσο παλιό. το έχω χάσει μου φαίνετε :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Απρ 2011 00:50

η πολύ δουλειά... :p
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “AffiliateMotion [παύση λειτουργίας]”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες