Ερώτηση για theme hook σε custom module

Drupal forum. Drupal Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 20 Ιούλ 2012 08:53

Άσχετο: @cordis:
Drupal
Drupal forum. Joomla Questions and Answers.
Moderators: Super-Moderators WebDev Moderators
wtf? lol

Ερώτηση: Έχω φτιάξει ένα custom module (uc_extra_cart) για να προσθέσω κάποια fields στο cart (Ubercart 3), ένα από τα επιπλέον πεδία που καλώ είναι custom field προϊόντος.

Στο function uc_extra_cart_form_alter(&$table, $table_id) προσθέτω τη στήλη, όνομα weight και στο
function uc_extra_cart_tapir_table_alter φέρνω τις τιμές.

Οι τιμές έρχονται κάπως έτσι σε κάποιο custom product field:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$table[$key]['barcode'] = array(
          	'#markup' => theme('uc_product_body', array('body' => str_replace (' ', '', $node->field_barcode['und'][0]['value']))),
        		);
Όλα ΟΚ, λειτουργούν όσα θέλω σωστά όμως έχω μια απορία: στο theme χρησιμοποίησα uc_product_body γιατί είδα στο uc_product.theme.inc ότι δεν κάνει κάποια επεξεργασία στα δεδομένα που παίρνει και ήταν το πιο απλό (απλά το βάζει σε ένα div):

Κώδικας: Επιλογή όλων

function theme_uc_product_body($variables) {
  $output = '<div class="product-body">';
  $output .= $variables&#91;'body'&#93;;
  $output .='</div>';

return $output;
&#125;

Δοκίμασα να φτιάξω ένα custom theme για να χρησιμοποιώ σε τέτοιες περιπτώσεις (ή και κάποιο πιο πολύπλοκο που να κάνει συγκεκριμένη επεξεργασία στο array που δέχεται) και δεν λειτούργησε ποτέ (καλώντας το δηλαδή δεν είχα καμμία τιμή στην επιστροφή δεδομένων).

Επειδή ίσως δεν έχω καταλάβει καλά όλα τα conventions, αν σε οποιοδήποτε custom module δημιουργήσεις ένα theme function custom_module_theme_some_field($variables) δεν θα έπρεπε να καλείται? ή αν θες ένα hook σε κάποιο υπάρχον theme, δεν ισχύει το ίδιο;

Thanks.

pol2005

Δημοσίευση από pol2005 » 07 Αύγ 2012 12:02

Νομιζω.εαν δεν κανω λαθος,οτι ολα τα functions και τα override για τα theme τα δηλωνεις στο template.php

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 12 Νοέμ 2012 17:59

pol άμα σου πω πως τώρα πρόσεξα ότι κάποιος απάντησε...

Ναι, είχα λύσει την απορία με ένα override στο template, γενικά ήμουν (και θα είμαι μάλλον για καιρό) στη φάση του σκαλίσματος στα τερτίπια του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Drupal”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες