Τι γνώμη σας για μια βάση full fast!!!

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
kostasmm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasmm » 24 Νοέμ 2015 12:49

Hello..

Παιδιά έχω ενα μαγαζί με 10.000 προιόντα και μπορεί να χρειαστώ μέχρι 200.000 στο μελλον, σκέφτομαι να προσλάβω έναν developer για να μου φτιάξει ενα custom project για να μπορώ να το διαχειριζομαι, βασικά τώρα έχω ένα εμπορικό πρόγραμμα που στηρίζεται σε myssql αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος με την ταχύτητα και θέλω να κάνω fast edit add delete τα προιόντα μου, ποιός είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να πω στον developer τι θέλω?
Σε τι format πρέπει να είναι η βάση για να είναι full fast??
Mysql ? msqql ? access ?

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 24 Νοέμ 2015 16:24

Έχεις μιλήσει για το πρόβλημα με την εταιρεία που έχει φτιάξει το εμπορικό πρόγραμμα; Ίσως να υπάρχει λύση, χωρίς να χρειαστεί να φτιάξεις κάτι από την αρχή. Μια custom εφαρμογή εκτός από το υψηλό κόστος θέλει προσοχή και στην επιλογή του developer. Η βάση, αν σχεδιαστεί σωστά μπορεί να είναι γρήγορη, αν όχι μπορεί να σέρνεται. Επίσης, ξεχνάς την access και πας σε κάτι άλλο, πχ PostgreSQL, MySQL, κλπ.

kostasmm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasmm » 24 Νοέμ 2015 20:00

Ρωτησα εναν Guru που ξερω οτι παιρνει μεγαλες δουλειες και μου ειπε οτι για τοσο λιγες εγγραφες δεν χρειαζετε να ειναι σε καμια βαση το προγραμμα αλλα να ειναι με custom made files στον σκληρο και ετσι θα μπορω να το κανω manage πολυ πιο ευκολα. Αληθευει αυτο? γινετε να υπαρχει εμπορικη διαχειρηση χωρις να χρειαζετε καποια "γνωστη" βαση δεδομενων απο πισω?

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 24 Νοέμ 2015 20:23

Άσε τους guru και πήγαινε σε κάτι που είναι δοκιμασμένο και συντηρείται, δηλαδή σε βάση δεδομένων. Επίσης, οι 200.000 εγγραφές δεν είναι πάρα πολλές, αλλά δεν τις λες και λίγες.

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 24 Νοέμ 2015 21:33

Σωστο index και server με ssd η δικη μου γνωμη

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Νοέμ 2015 00:42

Ο guru που ρώτησες λέει σαχλαμάρες. Δεν υπάρχει περίπτωση η πρόσβαση στο filesystem να είναι ταχύτερη από τη database. Πιθανότατα η database σου να μην είναι optimized, indexes κλπ. Δέκα χιλιάδες εγγραφές είναι πολύ λίγες για να έχεις προβλήματα σε χρόνους, να ήταν δέκα εκατομμύρια να το συζητήσουμε. Αλλά δεν μας είπες χρόνους. Πόσο κάνει δηλαδή για να εισάγεις έναν νέο προϊόν;

kostasmm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasmm » 25 Νοέμ 2015 12:31

ευχαριστω πολυ παιδια για την ενημερωση θα το συζητησω μαζι του και θα δω τι θα αποφασισω. και παλι ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες