BIOS " Παλαιου τυπου? "

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Jack4

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Jack4 » 25 Δεκ 2016 00:23

Χαιρετω την παρεα θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου δωσει περισοτερες πληροφοριες
σχετικα με το παρακατω θεμα και εαν ειναι προβλημα

Σχετικα με το pc μου:

Εικόνα

Και το προβλημα μου ειναι οτι σε ενα αρχειο nfo οταν το τρεχω οι πληροφοριες που περνω
ειναι οι εξης

Εικόνα

Οι μητρικη ειναι Dual Bios UEFI και οι ρυθμισεις μεσα στο BIOS στο Boot Mode ειναι
UEFI and Legacy

Σας ευχαριστω και παλι και καλες γιορτες σε ολο τον κοσμο

Άβαταρ μέλους
rc31
Επικοινωνία:

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από rc31 » 25 Δεκ 2016 01:48

Άμα παίζει χωρίς θέματα, δεν το πειράζεις και δεν ασχολείσαι.
http://www.motocikleta.gr
---------------------------------------------------
http://www.insurance4you.gr

Jack4

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Jack4 » 25 Δεκ 2016 02:29

O υπολογιστης δουλευει κανονικα απλα εχω ενα θεμα με την οθονη οταν παιζω games χανω το σημα της οθονης "no signal" αλλα μπορω να ακουω τα παντα απ το pc δουλευει κανονικα εχω δοκιμασει τα παντα απο reset bios μεχρι καινουργια καλωδια αγορασα η οθονη ειναι Acer 24" 1ms responce time 144hz προσφατα αγοραζμενη, το προβλημα εμφανιζεται σε απροσδιοριστο χρονο και οταν το παθαινει ο μονος τροπος να επαναφερω την οθονη ειναι να κανω reset to bios ενω στην αρχη με ενα απλο restart ειχα παλη οθονη, τωρα πλεον εχει περιπου 1,5 με 2 μηνες να εμφανιστει παλι αυτο το προβλημα αλλα δεν ξερω και αν εχει διορθωθει αφου πλεον δεν παιζω τοσο πολυ παιχνιδια

Εαν μπορεις να κανεις μια σωστη προβλεψει για αυτο το θεμα θα σε παραδεχτω και δεν ξερω εαν σχετιζεται με το post που εκανα.

Εχω δοκιμασει ολα τα video στο youtube

Μπορω να φανταστω 3 πραγματα μητρικη, τροφοδοτικο, καρτα γραφικων
Το τροφοδοτικο ειναι 600+

Και ευχαριστω για την ανταποκριση

Άβαταρ μέλους
rc31
Επικοινωνία:

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από rc31 » 27 Δεκ 2016 11:35

Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι bios.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε η κάρτα γραφικών. Από αυτά που λες το ίδιο πιστεύω οτι εχεις και εσυ ιδιαιτερα οταν μου αναφέρεις οτι στο έκανε μονο στα παιχνιδια που έχουν απαιτησεις και ανεβάζουν θερμοκρασίες.

Φυσικά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ εξ αποστασεως να ξέρω με σιγουριά.

Jack4

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Jack4 » 27 Δεκ 2016 13:28

Αν ειναι η καρτα εχω ακομη εγγυηση αλλα ποιος θα αναγνωρισει τωρα προβλημα στην καρτα απ' την στιγμη που δουλευει με λιγα λογια τον ηπια αντε να αγορασεις καινουργια καρτα

Άβαταρ μέλους
rc31
Επικοινωνία:

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από rc31 » 27 Δεκ 2016 14:14

Jack4 έγραψε:Αν ειναι η καρτα εχω ακομη εγγυηση αλλα ποιος θα αναγνωρισει τωρα προβλημα στην καρτα απ' την στιγμη που δουλευει με λιγα λογια τον ηπια αντε να αγορασεις καινουργια καρτα
Τους την πας πισω και τους λες οτι μολις παιζεις παιχνιδια κανει freeze το συστημα και σβηνει η οθονη απο την καρτα.

Οφείλουν να την τσεκαρουν .

Jack4

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Jack4 » 27 Δεκ 2016 14:31

οκ θα δοκιμασω να την στειλω πισω ευχαριστω για την βοηθεια

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Ιαν 2017 14:17

Βάλε ένα καταγραφικό (πχ για Cpu θυμάμαι είχε τέτοια λειτουργία το RealTemp) και βάλε να καταγράφει κάθε 10sec πχ, την θερμοκρασία της κάρτας. Δοκίμασε να παίξεις το παιχνίδι που σου χάνεις την εικόνα, και δες μετά στο Log μέχρι τι θερμοκρασία έφτασε, ίσως ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία και θέλει τεχνικό να βελτιώσει το σύστημα ψύξεως, ή αν η θερμοκρασία είναι λογική τότε έχει πρόβλημα η κάρτα.
Το BIOS δεν έχει σχέση, αυτό το "παλαιού τύπου" αναφέρεται στο "legacy" setting μην το πειράζεις θα έλεγα...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Jack4

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Jack4 » 02 Ιαν 2017 20:40

Θερμοκρασιες δεν νομιζω να εχω γιατι την παρακολουθω την καρτα ποτε δεν την ειδα πανω απο 80 βαθμους σε full γραφικα, ισως να εχω λιγο στον επεξεργαστη γιατι ειναι ακομη με της μανας του την ψυκτρα αλλα και εκει οχι κατι το τρομερο εχω 6 ανεμιστηρια των 120mm, μαλλον εχετε δικιο σχετικα με την καρτα θερμοκρασιες δεν εχω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει και προβλημα θα την στειλω πισω κι ο θεος βοηθος αν και ειμαι λιγο απαισιοδοξος σχετικα με το αν βρουν καποιο προβλημα και το καλυψη η εγγυηση

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Ιαν 2017 08:15

Το παλαιού τυπου ΒΙΟΣ συμμαινει οτι έχει η μητρική σου BIOS και οχι EFI, αλλα το προγραμμα γραφει μ@λ@κ!3ς γιατι η mobo σου έχει AMI EFI BIOS. Ισως να το εμφανιζει ετσι γιατι το έχεις να δουλευει και σε legacy mode. Αν το βάλεις να δουλευει μονο σε UEFI mode λογικα θα σε βγαλει την σωστη πληροφορία. Αν οχι απλα το προγραμμα δεν ειναι ακριβές.

Ως αναφορά το προβλημα με την οθονη σου, μπορει να έχει προβλημα η οθόνη σου, το καλωδιο που συνδεεις το monitor με την gpu, μπορει να έχει καποιο πρόβλημα η gpu, και σε σπανιες περιπτώσεις μπορει να οφιλεται στην mobo. Λογικα καποιο προβλημα θα εχει η GPU σου. Προσφατα είχα παρομιο προβλημα με μια 6970 ATI της shapphire ενως πελάτη, οταν συνδεα 2 μονιτορς η δευτερη παντα εχανε το σημα μετα απο 5-10 λεπτα. τελικα μετα απο 1 μηνα χαλασε ολοκληρη. τωρα δεν παιζει ουτε το 1 μονιτορ που βαζει επανω.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Jack4

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Jack4 » 06 Ιαν 2017 13:24

Αυτο ακριβως που λες με την 2 οθονη το παθαινα κι εγω μακαρι να ειναι η καρτα ρε παιδια γιατι εχω ριξει λεφτα στο μηχανημα, και πιο πολυ μου την δινει οχι το να εχω 1 προβλημα αλλα να μην ξερω τι εχω, τα καλωδια ειναι καινουργια και HDMI και DVI,τωρα θα την στειλω πισω και βλεπουμε, εσυ σαν τεχνικος λες οτι αν ειναι η καρτα το προβλημα μπορει να αναγνωριστει (εχω ακομη εγγυηση) η θα μου αρχισουν τα κινεζικα γιατι μιλησα στο τηλ μαζι τους και θελουν ολο το pc να τους στειλω χαχαχα εγω θελω τουλαχιστον 60 ευρω μονο για ταχυδρομικα εξοδα αν ειναι να στειλω ολο το pc

Κι αυτο ποu λες για το BIOS ειναι ακριβως οπως το ειπες εβαλα windows σε UEFI
και αλαξε αμεσως

Jack4

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Δημοσίευση από Jack4 » 06 Φεβ 2017 00:15

Τελικα το προβλημα λυθηκε και ευτυχως δεν προλαβα να το στειλω πισω, γιατι ποιος ξερει τι θα μου λεγανε , λοιπον πριν λιγο καιρο ειχα αλαξει 1 ανεμιστηρακι και αντικαταστοντας το μου επεσε μια βιδα μεταλικη εψαξα να την βρω αλλα δεν την βρηκα και ειπα δεν βαριεσαι αστην αυτη ομως ποιος ξερει που κρυφτηκε και μου δημιουργουσε προβλημα στο συστημα, τελευταια φορα που ανοιξα ομως το pc να το καθαρισω την βρηκα την κωλοβιδα και απο τοτε ολα μια χαρα ποτε ξανα εως σημερα δεν ειχα προβλημα με no signal και οι 2 οθονες συνεργαζονται αψογα. Σας ευχαριστω και παλι

*Καθαριζετε τακτικα τα pc σας

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες