Λογιστική ερώτηση - Σύσταση εταιρίας και δημιουργία αποθήκης σε διαφορετικές χώρες της ΕΕ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
k_gitnos

Λογιστική ερώτηση - Σύσταση εταιρίας και δημιουργία αποθήκης σε διαφορετικές χώρες της ΕΕ

Δημοσίευση από k_gitnos » 12 Μάιος 2017 14:02

Χαίρετε,

Έχω τους ακόλουθους προβληματισμούς με μηδενικές λογιστικές γνώσεις και θα ήθελα την άποψή σας εφ'όσον γνωρίζετε.

Στήνω εταιρία λαινικού εμπορίου (e-shop) στην Βουλγαρία και έχω αποθήκη στην Ελλάδα για την διανομή και μόνο των προϊόντων. Που θα αποδίδω το ΦΠΑ; Στην Βουλγαρία ή στην Ελλάδα;

Χρειάζομαι κάτι από την ελληνική εφορία για να έχω μια αποθήκη στην Ελλάδα ως εταιρία ξένων συμφερόντων;

Έστω ότι έχω έναν προμηθευτή σε άλλη χώρα της Ε.Ε., η παράδοση της παραγγελίας μπορεί να γίνει απευθείας στην αποθήκη ή θα πρέπει να πάει πρώτα στην Βουλγαρία;

Ακριβώς η ίδια ερώτηση με την ανωτέρω με τη διαφορά ότι ο προμηθευτής βρίσκεται εκτός Ε.Ε. Τι γίνεται με τον εκτελωνισμό; Εκτελωνίζω στην Βουλγαρία και πληρώνω στην Βουλγαρία, εκτελωνίζω στην Ελλάδα και πληρώνω στην Βουλγαρία ή εκτελωνίζω στην Ελλάδα και πληρώνω στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Μάιος 2017 11:38

Στήνω εταιρία λαινικού εμπορίου (e-shop) στην Βουλγαρία και έχω αποθήκη στην Ελλάδα για την διανομή και μόνο των προϊόντων. Που θα αποδίδω το ΦΠΑ; Στην Βουλγαρία ή στην Ελλάδα;
απ οπου τιμολογεις
Έστω ότι έχω έναν προμηθευτή σε άλλη χώρα της Ε.Ε., η παράδοση της παραγγελίας μπορεί να γίνει απευθείας στην αποθήκη ή θα πρέπει να πάει πρώτα στην Βουλγαρία;
Απευθειας.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μάιος 2017 13:45

Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις λογιστή που έχει εμπειρία με εταιρίες του εξωτερικού.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Re: Λογιστική ερώτηση - Σύσταση εταιρίας και δημιουργία αποθήκης σε διαφορετικές χώρες της ΕΕ

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Μάιος 2017 07:51

Δεν μπορεί να πάει Απευθείας, είναι λάθος αυτό.

Για να γίνει απυεθείας απόστολή, πρέπει να γίνει με την μέθοδο του dropshipping, οπότε πρέπει πρώτα να δεις πως θα τημολογείς σε τέτοια περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Re: Λογιστική ερώτηση - Σύσταση εταιρίας και δημιουργία αποθήκης σε διαφορετικές χώρες της ΕΕ

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Αύγ 2017 09:22

Κώδικας: Επιλογή όλων

Δεν μπορεί να πάει Απευθείας, είναι λάθος αυτό.

Κώδικας: Επιλογή όλων

Για να γίνει απυεθείας απόστολή, πρέπει να γίνει με την μέθοδο του dropshipping, οπότε πρέπει πρώτα να δεις πως θα τημολογείς σε τέτοια περίπτωση.
Μην αναιρεις αυτα που λές.
Σαφως και γινεται, οπως ειπες με τη μεθοδο του dropshipping.
Για οσους δε ξερουν τι ειναι, απλα τα τελικα προιοντα, αυτα που αγοραζει ο καταναλωτης, πηγαινουν απευθείας απο το εργοστάσιο στα retail μαγαζια, συνηθως παρακαπτοντας τους διανομεις που ειναι ενδιαμεσα απο τα δυο προηγουμενα. Και δεν ειναι κατι πολιπλοκο ειναι συνηθiσμενη διαδικασια ιδικα σε πολυ μεγάλες εταιρίες.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης