Προγραμματισμός απο μηδενική βάση

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
k_gitnos

Δημοσίευση από k_gitnos » 16 Μάιος 2017 21:00

Καλησπέρα,

Αρκετοί από εσάς σίγουρα θα γελάσετε μ' αυτά που θα διαβάσετε. Τουλάχιστον θα ξέρω ότι ξεφύγατε από την μονοτονία...

Έχω μαύρα μεσάνυχτα από θέμα προγραμματισμού αν εξαιρέσετε ότι όταν ήμουν μαθητής προ αμνημονεύτων χρόνων είχα κάνει μαθήματα σε GW BASIC.

Η ερώτησή μου είναι απλή. Με τι θα πρέπει να ξεκινήσω να μαθαίνω ώστε κάποια στιγμή να μπορέσω να "στήσω" ένα e-shop, έστω και off-line σε πρώτη φάση. Λάβεται υπόψη σας ότι κι από ορολογία έχω μαύρα μεσάνυχτα. Διάβαζα κάτι post και μου φαίνονταν μαύρα γράμματα σε άσπρο φόντο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. Αναμένω τις κατευθυντήριες απόψεις σας.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 18 Μάιος 2017 14:35

Μπορείς επίσης να σπουδάσεις μικροβιολογία ώστε να κάνεις κάποια στιγμή εξέταση ούρων ή νομική για να κάνεις επιτέλους εκείνη την αποδοχή κληρονομιάς.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 19 Μάιος 2017 09:07

Ξεκίνα με το να κάνεις μια καταγραφή, σε χαρτί, τι ανάγκες έχει το eshop. Από την αρχή, σαν user και μετά το ίδιο σαν διαχειριστής.

Μετά μπορείς να πάρεις τις σημειώσεις σου της gw basic και να ξεκινήσεις εκεί που είναι πιο οικείο το περιβάλλον. Αντί για βάση θα χρησιμοποιείς αρχεία για να αποθηκεύεις.
Όταν προχωρήσεις και φτάσεις σε ένα λειτουργικό σημείο (offline) τότε έλα πάλι να δούμε σε τι εποχή θα είμαστε και αναλόγως θα σου προτείνουμε μία έγκυρη, τεκμηριωμένη και σωστή απάντηση ώστε να βάλεις μπροστά το project και να προχωρήσεις σε παραγωγικό επίπεδο.

k_gitnos

Δημοσίευση από k_gitnos » 19 Μάιος 2017 13:57

Πολύ πνευματώδεις οι απαντήσεις σας.

Θα μπορούσατε να πείτε απλά ότι δεν είναι εφικτό. Να φανταστώ όλοι σας γεννηθήκατε γνωρίζοντας. Μια άποψη ζήτησα κι όλοι οι "εξυπνάκηδες" μπήκαν ή θα μπουν στον κόπο να ειρωνευτούν.

@alou
Δεν πας καλύτερα στο alou fun park; Θα σου ταιριάζει καλύτερα ως περιβάλλον. Μπες και στο "ταψί" που είναι η ιδανική "πλατφόρμα" για σένα.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 20 Μάιος 2017 00:32

Φίλε μου καλησπέρα,

Πού τη θυμήθηκες τη GW Basic;; Είσαι σίγουρα πάνω από 30...
Ο platongr ξεκίνησε σωστά, απλά φαίνεται του βγήκε λίγο στην πλάκα και λογικό είναι... Άλλωστε και εσύ το έγραψες μόνος σου στο μήνυμά σου ότι θα γελάσουμε.

Στο θέμα μας...
Όπως είπε ο platongr ξεκίνα να καταγράφεις τις ανάγκες. Απλά μην μπεις κατευθείαν στα βαθιά γιατί θα μπερδευτείς πολύ και στο τέλος θα χαθείς. Το eshop σήμερα μπορεί να είναι μία πολύ σύνθετη δομή. Ξεκίνα με μία πολύ πολύ απλή σελίδα.

Ψάξε για τα βασικά π.χ. tutorials για HTML ή κατευθείαν για HTML5 που είναι η βασική δομή. Όταν καταλάβεις πώς λειτουργεί η HTML θα χρειαστεί να προσθέσεις λίγο χρώμα και δομή... Εκεί θα πρέπει να συναντήσεις τη CSS. Αμέσως μετά θα θέλεις να πειραματιστείς με το περιεχόμενο λίγο δυναμικά. Δηλαδή να πατάς ένα κουμπί και να βγάζει ένα μηνυμα ή να αλλάζει ένα χρώμα. Εκεί θα βρεις τη javascript και αργότερα τη jQuery.
Μετά θα θέλεις να δημιουργείς δυναμικό περιεχόμενο οπότε θα πρέπει να πας σε μία γλώσσα όπως η PHP και να αποθηκεύεις δυναμικά σε βάσεις δεδομένων, οπότε θα πρέπει να δεις τη mySQL.
Όλα όμως ξεκινάνε και για μένα από το χαρτί... Εκεί θα βάλεις τις σκέψεις σου, τα σχέδιά σου κλπ.
Μία πηγή για να ξεκινήσεις όλα τα παραπάνω είναι το w3cschools: https://www.w3schools.com/

Πρέπει να κατανοήσεις τι είναι τα παραπάνω ψάχνοντας στο ίντερνετ και να δεις ορολογίες όπως αντικειμεντοστραφής προγραμματισμός. Πολλά αναφέρονται και στο w3cschools.

Τα παιδιά όλα εδώ είναι πάντα διαθέσιμα να σε βοηθήσουν, απλά καμιά φορά υπάρχει και μια πιο χαλαρή διάθεση... οπότε μην παρεξηγείς. :wink:

k_gitnos

Δημοσίευση από k_gitnos » 20 Μάιος 2017 01:21

@charavge

Σ΄ ευχαριστω πολυ για την τεκμηριωμενη απαντηση σου. Μια απαντηση τετοιου ειδους περιμενα. Με αρχη, μεση και τελος.

Οταν εχεις σταματησει να παρακολουθεις κατι και αυτο εχει εξελιχθει τρομακτικα, λογικο μου φαινεται να ζητας πως πρεπει να ξεκινησεις παλι για να καταληξεις εκει που θες. Δεν περιμενω να ξεκινησω τωρα κι αυριο να φτασω στον προορισμο μου. Ουτε να ασχοληθω επαγγελματικα με το αντικειμενο. Οποτε υπαρχει χρονος μπροστα μου για να μαθω μερικα βασικα. Δοξα τον Θεο, εχω και κανω μια δουλεια που γουσταρω και με γεμιζει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Μάιος 2017 15:38

αν είσαι Αθήνα δες το http://techtalentschool.gr/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Re: Προγραμματισμός απο μηδενική βάση

Δημοσίευση από alou » 08 Ιουν 2017 17:55

k_gitnos έγραψε:
19 Μάιος 2017 13:57
Πολύ πνευματώδεις οι απαντήσεις σας.

Θα μπορούσατε να πείτε απλά ότι δεν είναι εφικτό. Να φανταστώ όλοι σας γεννηθήκατε γνωρίζοντας. Μια άποψη ζήτησα κι όλοι οι "εξυπνάκηδες" μπήκαν ή θα μπουν στον κόπο να ειρωνευτούν.

@alou
Δεν πας καλύτερα στο alou fun park; Θα σου ταιριάζει καλύτερα ως περιβάλλον. Μπες και στο "ταψί" που είναι η ιδανική "πλατφόρμα" για σένα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η παρεξήγηση, μόνος σου άνοιξες το θέμα παραδεχόμενος ότι θα φαινόταν αστείο και πραγματικά, το να θες να μάθεις προγραμματισμό για να φτιάξεις κάποια στιγμή ένα eshop είναι άτοπο γιαυτό και η απάντησή μου έκανε ένα παραλληλισμό που το έδειχνε πιο ξεκάθαρα.

Αν έλεγες ότι έχω χρόνο και γουστάρω να μάθω προγραματισμό για χόμπυ η απάντηση θα ήταν τελείως διαφορετική, τεσπα καλή αρχή και μακάρι να προχωρήσεις αρκετά και να περάσεις καλά στη διάρκεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες