sto kentro?

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vaviv

sto kentro?

Δημοσίευση από vaviv » 30 Μαρ 2002 00:49

pws tha mporoysa me opoiadhpote analysh xrhsimopoiw se othonh eite 640x380-800x600-1200......... otan mpainw sto site mou na to blepw panta sthn mesh ths othonhs?
eyxaristw..

Άβαταρ μέλους
hellas

sto kentro?

Δημοσίευση από hellas » 30 Μαρ 2002 02:03

A einai poli aplo. Oti kai an valeis (fotografies, keimeno kai loipa) valta sto kentro.
An exeis html editor grapse
<center>edo to keimeno oi fotografies kai loipa </center>

An exeis WYSIWYG editor (what you see is what you get, dil gourouni sto saki, xoris na mporeis na kaneis allages ston kodika, dil programmata opos to netscape composer, front page kai loipa)tote dialekse na einai sto kentro apo ekeino to menou (opou kai an vrisketai, den ksero ti programma xrisimopoieis) pou leei: Align left, center or right. Dialekse pio apo ta 3 thes (stin prokeimeni periptosi center.

Mporeis na kanei kai kati allo omos. Apla vale to table (oloi xrisimopoioun tables afou eksipiretoun, ypotheto loipon kai esi) na einai 100% tis selidas, etsi an kapoios exei 640x480 na to vlepei sto 100%. Omos kai opoios exei 800x600 na ta vlepei sto 100% kai sta 1024x768 kai loipa....

Mporeis na kaneis kai kati trito. Vale to vasiko table, to proto pos na to po, afto pou exei ola ta ypoloipa mesa, na einai 590pixels (1 pixel = mia koukida). Opoios exei 640x480 epeidi i othoni tou tha einai mikri tha to vlepei sto 100% tis othonis tou. Opoios exei 800x600 tha vlepei ena mikro (alla iso megethos) keno na perisevei apo deksia kai aristera eno opoios exei 1024x768 tha vlepei afto to keno akoma megalitero. I apofasi diki sou.

Alitheia ti programma xrsimopoieis?

Yi@nnis
Επικοινωνία:

sto kentro?

Δημοσίευση από Yi@nnis » 30 Μαρ 2002 17:01

Νομίζω ότι ο hellas ήταν κατατοπιστικότατος, oπότε εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι.Η μόνη ένστασή μου είναι στο ότι o hellas γράφει πως στους WYSIWYG editors δεν μπορείς να αλλάξεις τον κώδικα,πράγμα που είναι λάθος. Τουλάχιστον στο Frontpage 2000 που χρησιμοποιώ εγώ,το να αλλάξεις τον κώδικα ή να τον διορθώσεις είναι πανεύκολο.Βέβαια οι WYSIWYG editors δεν είναι και ότι καλύτερο,αλλά εκτιμώντας την ευκολία που προσφέρουν,νομίζω πως αξίζει να τους χρησιμοποιεί κάποιος όχι και τόσο έμπειρος όπως εγώ.Αυτά...

<font size=-1>[ Αυτό το Μήνυμα διορθώθηκε από: Yi@nnis στις 2002-03-30 17:11 ]</font>

Yi@nnis
Επικοινωνία:

sto kentro?

Δημοσίευση από Yi@nnis » 30 Μαρ 2002 17:02

John (Sklavos) το προηγούμενο μήνυμά μου καταχωρήθηκε δύο φορές.Αλλά στο νέο Forum δεν μπορώ να το διαγράψω.Οπότε κάντο εσύ για μένα... :smile:

<font size=-1>[ Αυτό το Μήνυμα διορθώθηκε από: Yi@nnis στις 2002-03-30 17:14 ]</font>

Άβαταρ μέλους
vaviv

sto kentro?

Δημοσίευση από vaviv » 31 Μαρ 2002 01:29

Paidia gia allh mia fora sas eyxaristw.

Άβαταρ μέλους
hellas

sto kentro?

Δημοσίευση από hellas » 31 Μαρ 2002 07:49

Ts, ts, ts... file Gianni kai pou na kseres... Ego to ksero oti einai alitheia oti mporeis na allakseis ton kodika alla afou i erotisi itan toso efkoli apo merous tou/tis vaviv simainei oti den iksere kai polla apo html ara an elega oti ginetai tha eprepe na psaksei gia na vrei "pos" ginetai. An to evriske omos ti tha ekane? Pali tha rotage ti eprepe na valei, kai pali tha to egrafa. Poia tha itan i diafora apo to ena i ap' t' allo afou mia leitourgia tha eprepe na ginei ekmerous tou/tis kai afou pragmati polla programmata den ypostirizoun tetoia dynatotita? Kai kirios (afto einai prosopiki empeiria pou den tha mporouse na tin kserei kapoios pou den exei netscape) otan eidika sto netscape pou otan patas to koumpi gia na anoiksei to menou tou kodika, dimiourgitai ena mikro provlima ton recources tou pc. Dil, menei xoris mnimi gia 5-6 defterolepta, pragma pou den einai dysaresto gia opoin to kserei alla katastrofi gia opoion den to kseri afou mporei na kanei kati allo ekeini tin stigmi kai mi exontas mnimi na tou kolisei OLOKLIRO to pc... Opos katalavaineis eixa logo pou to eipa opos to eipa kai den to eipa sta "flou". Eides ti kanei mia mikri gnosi parapano? Mi nomizeis loipon... Ase de pou den iksera ti ginetai me to front page i kapoio allo programma afou mono netscape exo. An ginotan to idio kai ekei? Ta itan aperiskepto ek merous mou na ta po ola afta xoris na ksero ti ta ginei, otan i apantisi itan toso efkoli.
Yparxei omos kai allos logos pou to egrapsa etsi. Na..e... variomouna na grapso olo afto pou egrapsa tora :smile::):)

Pantos xairomai pou kserei kapoios merikes leptomereies kai pou malista tis anaferei. Elaxistoi kollane stis leptomereies...

:smile::):)

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης