Περιγράψτε τον χαρακτήρα του αφεντικού σας σε ΜΙΑ παράγραφο.

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Legolas

Δημοσίευση από Legolas » 25 Μάιος 2004 12:22

χα χα , δεν αφηνετε τα κουμουνιστικα ρε μαγκες ?

ο καθένας κάνει τις επιλογές του, τι θα πει "Σκλαβοι" και αηδίες.

Αν νομίζεις οτι δεν αμοίβεσε και δεν σου προσφέρουν γενικα οτι αποδιδεις πανε και γινε ασκητης ή χιπυς στα Ματαλα.

Εγω εργαζομαι σε μεγαλη ΑΕ στη Θεσ/νικη , τα "Αφεντικα" εχουν καλές και άσχημες πλευρες , όπως και οι περισσότεροι νομιζω. Τα λεφτα ειναι καλα , το ωραριο επίσης (8ωρο πενθημερο) , πιεση υπαρχει σε λογικα πλαισια . Τα παραπάνω "αφεντικα" ομως ειναι λιγο στον κοσμο τους, δεν πολυκαταλαβαίνουν τις ανάγκες σου για κανονικη άδεια το καλοκαίρι (μονο 2 εβδομάδες) , δεν σε ενημερωνουν για την επιχειρηση ωστε να αποδωσεις και συ καλύτερα ως γνωστης των πραγμάτων και γενικα ειναι αρκετα εγωκεντρικοι .

Νομιζω όμως οτι λειτουργώντας μεσα στη εταιρια δεν θίγεται η αξιοπρεπειά μου , η ψυχικη μου ηρεμία ειναι σχετικα καλή και γενικα εχω αρκετα οφέλη απο αποψη εμπειριών και μισθου για τις αποδόσεις μου και τις δυνατότητες που μπορει και πρεπει να εχει ενας εργοδοτης.

Μην ακούω αηδιες του τυπου "δεν περνω οσα προσφέρω" γιατι αυτη ειναι η μεγαλύτερη μ...κια που εχει ακουστει... Ποιος ο λογος να δουλευεις καπου αν μοιραζεστε εξίσου τα κέρδη με τους εργοδότες?

Αν νομιζει οτι αδικείται καποιος ας ανοιξει δικη του δραστηριοτητα και οτι δουλευει να το καρτπώνεται.

Δεν ειμαι υπερ του καπιταλισμου και της πλουτοκρατίας αλλα δεν μπορω να ακουω βλάκώδες παραπονα κακόμοιρων ψευτοδιανοούμενων.

This is life , fight and survive!!!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 25 Μάιος 2004 12:27

Legolas έγραψε:Μην ακούω αηδιες του τυπου "δεν περνω οσα προσφέρω" γιατι αυτη ειναι η μεγαλύτερη μ...κια που εχει ακουστει... Ποιος ο λογος να δουλευεις καπου αν μοιραζεστε εξίσου τα κέρδη με τους εργοδότες?
Αν νομιζει οτι αδικείται καποιος ας ανοιξει δικη του δραστηριοτητα και οτι δουλευει να το καρτπώνεται.
μία ψήφος απο εμένα για τα παραπάνω
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 25 Μάιος 2004 13:49

Κανείς πιστεύω δεν ανέφερε οτι θα πρέπει να μοιράζεσαι τα ίδια με τον εργοδότη. Όταν όμως ο εργοδότης προσπαθεί να βγάλει απο τους υπαλλήλους τότε...

Εγώ δουλεύω για να βγάλω λεφτά, όπως όλοι μας. Δεν δουλεύω ούτε για την ψυχή της μάνας μου ούτε για να περνά καλά το αφεντικό. Άρα ζητάω όπως όλοι ενα ωράριο ανθρώπινο, ενα μισθό που να μου δίνει κίνητρα για να δουλέψω, ασφάλεια κτλ κτλ. . .

Δεν ζητάω να μου φέρονται σαν παιδί τους (δεν είμαι) Θέλω να πληρώνομαι για να δουλεύω ή να δουλεύω για να πληρώνομαι.

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 25 Μάιος 2004 14:35

Γίνεται να αναφερθώ στην γραμματέα του; και όχι στον ίδιο

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 25 Μάιος 2004 16:48

Για πες... για πες :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 25 Μάιος 2004 17:39

Λοιπον ... .... σχετικά ψηλή, γαμώ τα κολαράκια :), μακρία πόδια, για να σε τυλίγουν, ομηλιτική με όλους, ξέρετε χα-χα και χι-χι ... γυμναστήρια, χορούς καταλαβαίνετε... και ώραίο προσωπάκι..... πιπάνακι:)

Ώσπου έφτασε η ώρα pου έπρεπε να μας δώσει αύξηση το Boss.... Δεν ξέρω πως, αλλά η γραματέας πήρε την μεγαλύτερη από όλους... :)

Οι κακές γλώσσες λένε .... ότι την πήγαινε και την έφερνε.... και ότι ξενύχταγε για χάρη της εταιρίας... :P

Άλλη μια ίστορια ... πως το κεφάλαιο "πηδά" την εργατιά:)

Άβαταρ μέλους
NikolasMID

Δημοσίευση από NikolasMID » 25 Μάιος 2004 17:52

Drizzt έγραψε:Λοιπον ... .... σχετικά ψηλή, γαμώ τα κολαράκια :), μακρία πόδια, για να σε τυλίγουν, ομηλιτική με όλους, ξέρετε χα-χα και χι-χι ... γυμναστήρια, χορούς καταλαβαίνετε... και ώραίο προσωπάκι..... πιπάνακι:)

Ώσπου έφτασε η ώρα pου έπρεπε να μας δώσει αύξηση το Boss.... Δεν ξέρω πως, αλλά η γραματέας πήρε την μεγαλύτερη από όλους... :)

Οι κακές γλώσσες λένε .... ότι την πήγαινε και την έφερνε.... και ότι ξενύχταγε για χάρη της εταιρίας... :P

Άλλη μια ίστορια ... πως το κεφάλαιο "πηδά" την εργατιά:)
Ρε συ,

Σε ποιά εταιρία δουλεύεις, για να περάσουμε καμία βόλτα !!!! :whistle:

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 25 Μάιος 2004 23:47

File NikolasMID,

An eimoun sti thesi sou den tha pernousa oute apo apekso, den ides ti epathe i kakomira i kopela.... :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Legolas

Δημοσίευση από Legolas » 26 Μάιος 2004 15:11

Εσεις εχετε γραμματεα τουλαχιστον και υπαρχει ενα υψηλο αισθητικο επίπεδο, εμεις μια καλη (υπάλληλος) ειχαμε και εφυγε περσι (γκομεναρα...).

Απο θυληκο πληθυσμο δεν βλεπόμαστε στην εταιρια ,χαλια βιτρινα , χα χα
...
Συμφωνω με τις αποψεις περι αφεντικων του thy club οπως και εμενω σ'αυτα που προείπα...

Άβαταρ μέλους
NikolasMID

Δημοσίευση από NikolasMID » 26 Μάιος 2004 16:02

FreeGreece,

Εντάξει, δεν θα πάμε για το αφεντικό εκεί, ούτε και θα ζητήσουμε δουλεία..
την κοπέλα να δούμε μονο! :wink:

Επίσης Legolas,

Δεν είπαμε ούτε ζητήσαμε να πάρουμε όσα και ο εργοδότης, τουλάχιστον ο επιπλέον χρόνος που εργαζόμαστε, να υπάρχει μια ανταμοιβή. Και δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα χρηματική. Τουλάχιστον να αναγνωρίζεται λίγο το έργο το οποίο παράγουμε !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης