pws apegkathistw ta win98 apo to c:\ enw exw ta XP sto d:???

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
squeek

Δημοσίευση από squeek » 17 Μάιος 2004 20:54

Geia se olous! Eimai olokainourios edw kai exw kai erwtisi akoma den patisa to podi mou! Thrassos e?
exw 2 partitions kai sto prwto (c:) einai ta win98 kai sto deftero (d:) einai ta XP. thelw na ksefortothw ta win98 (ftanei toso) kai na kratisw mono ta XP xwris partitions pleon. Pws tha ginei afto? Exw to Partition Magic 8.

zizoy1985

Δημοσίευση από zizoy1985 » 18 Μάιος 2004 00:39

giati den kaneis ena wreo format na diagrapseis kai ta partion kai na ksanaksekiniseis apo tin arxi mono me ta windows xp...

Ray

Δημοσίευση από Ray » 18 Μάιος 2004 01:49

Φίλε squeek,

Ένας εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα Norton Ghost. Με αυτό το πρόγραμμα μπορείς να δημιουργήσεις ένα image file (ολόκληρο αντίγραφο) από τον δίσκο D: (με τα ΧΡ), το οποίο και θα αντιγράψεις (επαναφέρεις καλύτερα) στον δίσκο C:

Έτσι θα έχεις ένα ακριβές αντίγραφο του δίσκου D: στον δίσκο C:

Άρα το φορμάτ είναι απλή διαδικασία από εδώ και πέρα

Ένας λίγο ποιο επίπονος τρόπος είναι ο εξής

Άλλαξε τα καλώδια από τους δίσκους σου και όρισε ως master τον δίσκο που περιέχει τα windows XP και slave τον δίσκο με τα windows 98

Έτσι το PC θα ‘δει’ ως drive D: τον δίσκο που περιέχει τα Windows 98, οπότε μπορείς να κάνεις άνετα φορμάτ

Τώρα αν τα δύο partition (C: και D: ) περιέχονται στον ίδιο δίσκο, νομίζω ότι το Partition Magic έχει κάποια επιλογή η οποία σου επιτρέπει να αλλάξεις το Logical Drive Name κάποιου partition σε οτιδήποτε γράμμα θέλεις

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
cracker

Δημοσίευση από cracker » 18 Μάιος 2004 12:43

φίλε Ray συγνώμη αλλά αυτά δεν γίνονται.

καταρχήν ο φίλος παραπάνω δεν είπε ότι έχει δυο δίσκους αλλά δυο particion οπότε αυτό με τα καλώδια (μπορούσε να το κάνει πιο εύκολα αν όριζε από το bios σαν πρωτεύον το d:, και εκτός από αυτό αυτό δεν γίνεται που λες να αλλάξει τα καλώδια, και εκτός από αυτό και να γίνει δεν θα λειτουργήσει κανένα από τα δυο λειτουργικα για πολλούς λόγους) δεν έχει νόημα.

επίσης αυτό που λες με το particion magic να αλλάξει όνομα στους δίσκους πάλι εκτός του ότι δεν γίνετε, δεν θα πιάσει και ακόμα και αν έπιανε δεν είχε νόημα διότι παλι δεν θα λειτουργούσε κανένα λειτουργικό.

φίλε squeek έχεις δυο επιλογές.

ή κάνεις φορμάτ το c: μόνο και κρατάς τα δυο particion με τα ΧΡ μόνο (θα χρειαστεί να μοντάρεις το boot.ini για να μην σου βγάζει multiboot). αλλά αυτό αν το κάνεις το boot.ini θα διαγραφεί από το c: και θα σου μείνει μόνο το boot.ini backup και μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις από dos bootcfg για να μπορέσει το σύστημα να δει τα ΧΡ.

ο σωστός τρόπος είναι είτε με format kai fdisk να καθαρίσεις τα partition και να αφήσεις μόνο ένα άδειο στο οποίο θα βάλεις τα ΧΡ.
αυτό μπορείς να το κάνεις και με το particion magic (αρχικά κάνεις τα 2 particion 1 και μετά φορμάτ και περνάς τα ΧΡ.)

εγώ σου προτείνω να κάνεις το εξής.

format c: - format d: και στο c: να βάλεις μόνο τα ΧΡ. είναι καλύτερα όταν ο δίσκος είναι χωρισμένος σε 2,3 partition.

Άβαταρ μέλους
squeek

Δημοσίευση από squeek » 18 Μάιος 2004 12:58

Ευχαριστώ πολύ παιδιά αλλά δεν διευκρίνισα ότι το format δεν είναι λύση για μένα: έχω πολλά εκατεστημένα προγράμματα και θα μου πάρει πολλές ώρες λόγω του ότι έχω μάλλον αρχαίο σύστημα (Pentium III 850MHz κτλ.) και δεν είμαι για να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες γιατί στο παρελθόν όποτε χρειάστηκε έφαγα κανα 2 μέρες για όλα. Το Partition Magic αν και έχει ένα εύκολο τρόπο για να αλλάζεις το partition από το οποίο κάνει boot σε μένα δεν λειτουργεί, υποψιάζομαι γιατί το 2ο partition με τα XP ξεπερνάει το όριο του 1024 cylinder αν και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτός ο λόγος. Σκέφτομαι να προσπαθήσω αυτό με το Norton Ghost αλλά αυτό δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα μετά λόγω της αλλαγής του drive letter?

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 18 Μάιος 2004 13:44

Αν σβήσεις το πρώτο partition, μετακινήσεις το δεύτερο στην θέση του και το κάνεις resize για να πιάσει όλο το δίσκο δεν γίνεται;
Ουπς ! Drive letter σωστά. Δεν θα δουλέψει.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Ray

Δημοσίευση από Ray » 18 Μάιος 2004 13:57

Φίλε cracker,

Έχεις δίκιο για τα καλώδια, δυστυχώς ο φίλος δεν είπε ότι τα partition βρίσκονται στον ίδιο δίσκο

Τώρα για τα υπόλοιπα

Για να ορίσει κάποιος ότι το boot partition είναι διαφορετικό από το C: (ή καλύτερα active), εφόσον αυτό βρίσκετε στον ίδιο δίσκο, δεν γίνεται μέσω bios, αλλά μέσω software (π.χ. fdisk)

Όλη την παραπάνω διαδικασία την έχω κάνει αρκετές φορές στον φορητό μου και λειτουργεί μια χαρά σε πληροφορώ (είχα win 2000 στο C: για developing και win XP στο D: για γενική χρήση)

Οπότε, και λόγω του ότι δεν πρέπει να χάσει τα data του, τρεις επιλογές έχει

(ι) Norton Ghost

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω tutorial

http://www.netknowledgebase.com/tutorials/ghost.html

Αν έχεις CD recorder και δεν έχεις πολλά giga να κάνεις backup, μπορείς μέσω Ghost να κάνεις το backup σου σε πολλαπλά CD’s και έτσι μετά να επαναφέρεις τα δεδομένα σου από τα CD στον δίσκο C:

ΠΡΟΣΟΧΗ

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις drive letter αν χρησιμοποιήσεις το Ghost, απλά επιλέγεις να αντικατασταθούν τα δεδομένα που υπάρχουν στον C: με αυτά του image file που δημιούργησες

Επίσης θα πρέπει να κάνεις format τον C: με NTFS file system πριν την παραπάνω διαδικασία (διότι τώρα είναι σε FAT λόγο win 98)

(ii) Μέσω fdisk να αλλάξει το active partition από C: σε D:, οπότε και το computer θα βλέπει τον d: σαν c: Η μέσω Partition Magic να ακολουθηθεί η ίδια λογική (μπορεί να δουλέψει, το είχα δοκιμάσει αλλά με win 98 και win 2000 και δούλεψε μια χαρά)

(iii) Και ο ποιο σίγουρος τρόπος (αλλά και ο ποιο χρονοβόρος)

Πέρνα όλα τα data που θέλεις να κρατήσεις στο drive D: που είναι τα win XP

Κάνε boot με το cd των win XP, κάνε φορμάτ τον c: και κάνε install εκεί τα win XP

Τώρα θα έχεις win XP και στα δύο partition σου και μπορείς να κάνεις boot σε όποιο από τα δύο λειτουργικά θέλεις

Μετάφερε τα data σου από το D: στο C: και κάνε ένα φορμάτ στο D:

Και η διαδικασία ολοκληρώθηκε, έχεις δηλαδή win XP στον C: και ένα άδειο partition στον D:, χωρίς κανένα πρόβλημα και με τον ασφαλέστερο τρόπο (απλά θα φας χρόνο να εγκαθιστάς τα προγράμματα που χρησιμοποιείς από την αρχή)

Επίσης δώσε μου το email σου αν θέλεις, έχω να σου στείλω ένα tutorial στα Ελληνικά για το Ghost, το οποίο σε καθοδηγεί βήμα βήμα για το τι πρέπει να κάνεις

Ελπίζω να σε βοήθησα, αλλά θα σου συνιστούσα να κάνεις ένα backup πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε, ειδικά αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με τα προγράμματα

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 18 Μάιος 2004 15:15

Η λύση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία:

1) Boot με xp, ανοίγεις το boot.ini που βρίσκεται στο c:\ λογικά και διαγράφεις τη γραμμή για τα windows 98.

2) del c:\windows /F /S (σβήνεις τα πάντα στο φάκελο των 98)

Προαιρετικό:

3) ανοίγεις το partition magic και ελαχιστοποιείς το μέγεθος του c: ενώ αυξάνεις το μέγεθος του d:

Για λόγους που δεν έχω ώρα να εξηγήσω τώρα, ΜΗΝ τα κάνεις ένα partition και ΜΗ διαγράψεις το c: partition.

Άβαταρ μέλους
squeek

Δημοσίευση από squeek » 19 Μάιος 2004 08:01

Ray,
Arxizw na skeftomai olo kai perissotero ti lysi me to Norton Ghost gi'afto an theleis steile mou to tutorial sta Ellinika poy les (squeek_beri@yahoo.gr). Oso gia to Active partition o,ti kai na kanw den allazei den katalavainw ton logo gi'afto kai ypothetw oti ftaiei to orio tou 1024 kylindrou. Elkystiki einai kai i triti lysi alla xreiazomai pragmatika poly xrono einai polla kai megala ta programmata kai argo to systima moy.
Agrippas,
Ontws auti einai mia lysi, tin skeftika ki egw alla den thelw na exw ena partition mono gia to boot.ini afou yparxoun ki alloi tropoi.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης