mia apli aporia

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
immortal

mia apli aporia

Δημοσίευση από immortal » 23 Μάιος 2004 01:48

otan anoigw to pc gia na erthoun ta windows kanw 1 tsigaro.. paei ta zwa mou arga... telika otan anoigei :
to media player den anoigei
to norton den anoigei...
to hotmail den anoigei

Format thelei? lew mipws... :wink:

oloi mou lene na petaksw ta millenium kai afto tha kanw apla ithela na rwtisw ti mnimi prepei na valw gia na doulepsoun kalitera ta xp.. ( polla lefta re paidia..lol)

thanks prokatavolika

:)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

mia apli aporia

Δημοσίευση από EneMe » 23 Μάιος 2004 01:53

Ότι θα πετάξεις τα Μe είναι σίγουρο! Κι αν δεν αντέχει XP, γύρνα στα 98b. :P

Πόση μνήμη έχει το pc;

Μήπως έχει χαλάσει ο Εxplorer (όχι ο Ιnternet Explorer, το file system)

Ο σκληρός δίσκος είναι γεμάτος;

Δώσε μερικά ακόμη στοιχεία!

;)

spookyb52
Επικοινωνία:

mia apli aporia

Δημοσίευση από spookyb52 » 23 Μάιος 2004 19:36

Θές xp??? :D :D :D

Ίδια συμπτωματα σε εμένα (και όχι μόνο) τα xp. Τα έβαλα και εγώ αλλά δέν τα αντέχει...

Θέλει pc Nasa. Βασικά από ότι κατάλαβα είναι αχόρταγα σε μνήμη. 512 πρέπει να τα έχεις.

εγώ έχω νέο pc αλλά "μόλις" 256 Mb DDR για την ώρα και...

Εγώ βέβαια τα έβαλα για λίγες μέρες για πλάκα και θα επιστρέψω στο παλιό λειτουργικό :P

[ Μόνο πλάκα δέν είχε βέβαια :crash: ]
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

immortal

mia apli aporia

Δημοσίευση από immortal » 23 Μάιος 2004 19:59

EneMe έγραψε:Ότι θα πετάξεις τα Μe είναι σίγουρο! Κι αν δεν αντέχει XP, γύρνα στα 98b. :P

Πόση μνήμη έχει το pc;

Μήπως έχει χαλάσει ο Εxplorer (όχι ο Ιnternet Explorer, το file system)

Ο σκληρός δίσκος είναι γεμάτος;

Δώσε μερικά ακόμη στοιχεία!

;)

64mb mnimi exw mono...
o skliros einai sxedon gematos exei akoma ligo xwro alla mou valane poli mikro skliro ta noumera otan ton allaksa ... 2 Gb... apistefto kai omos alithino...
H vlakeia h megali vevaia einai oti perasa ta xp panw apo ta millenium (den ta energopoiisa gia ti itan original copy kai twra apla ta exw gia na mou spane ta nevra kai na mou leei me poio leitourgiko thelete na ksekinisei o ypologistis kathe fora pou anoigw to pc... diladi eimai apistefto touvlo..) kai mallon me ola afta to sistima exei arxisei kai ta paizei ...

Epidi den tin glitwnw tin episkevi kai tin anavathmisi diafwtiste me an mporeite min me piasoun koroido...

big thanks gia ta replies !! :)

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

mia apli aporia

Δημοσίευση από ArchangelX » 23 Μάιος 2004 22:58

64mb mnhmh? San protash bale DOS. O sklhros 2GB den einai mikros, einai anyparktos gia shmerino ypologisth. Opws katalabainw, den xrhsimopoieis ton ypologisth gia 7.000.000 pragmata. Opote ta xp me SP1 8a htan mia xara. Egw ta ebala sto palio moy to laptop (intel celeron sta 700, 6G shlhro, 128mb mnhmh.)

Ypopsin oti nai, mporeis na baleis ta xp. Alla se genika plaisia, 8a symfwnhsw me ton eneme. Voyr gia 98b.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

mia apli aporia

Δημοσίευση από aguila21 » 23 Μάιος 2004 23:08

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν 3 χρόνια.Το έλυσα με αναβάθμιση.Θέλεις τουλάχιστον 5 κομμάτια για να συνθέσεις τον νεό Η/Υ.
1)Μητρική
2)Επεξεργαστή
3)Μνήμη
4)Σκληρό δίσκο
5)Κάρτα γραφικών AGP
Aνάλογα με τη χρήση που κάνεις στον Η/Υ πρέπει να πάρεις και τα ανάλογα εξαρτήματα.Εγώ έχω ως επεξεργαστή έναν AMD DURON 700 και είμαι ευχαριστημένος.Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα αν και σίηουρα θέλω και εγω αναβάθμιση.Πάντως με τα εξαρτήματα που έχεις δεν πρόκειται να καταφέρεις να βάλεις ούτε win2000 πόσο μάλλον XP

Άβαταρ μέλους
stonekito
Επικοινωνία:

mia apli aporia

Δημοσίευση από stonekito » 24 Μάιος 2004 15:41

new pc

immortal

mia apli aporia

Δημοσίευση από immortal » 24 Μάιος 2004 22:43

stonekito έγραψε:new pc
oikonomikotati lisi ...

ARKADIOS

mia apli aporia

Δημοσίευση από ARKADIOS » 25 Μάιος 2004 12:58

Καλησπερα σας.
Θα ηθελα μεσα σε ολα αυτα τα οποια λενε οι φιλοι να προσθεσω και εγω το εξης.
Ειναι γεγονος οτι οσο περισσοτερη μνημη εχει 1νας υπολογιστης τοσο καλυτερα θα υπαρχει διαχειρηση περιεχομενου απο την ΚΜΕ.(Κεντρικη μοναδα επεξεργασιας)
Απο εκει και περα αναφορικα με τα windows XP επειδη βασιζονται στον πυρηνα τον ΝΤ ( βλεπε 2000) μεταγενεστερο kernel μπορει να τρεξει και σε 64 mb μνημη αρκει να κατεβασεις ολα! σχεδον τα services τα οποια απαιτουνται να τρεξει σε οσο δυνατον stable μηχανισμο.

Κοινος θα ηταν καλυτερο να βαζες WIN98SE μιας και δεν εχουν αυξημενα ποσοστα αποροφησης των resources και σιγουρα θα ειναι ποιο γρηγορα απο τα XP με βαση την συνθεση που εχεις τωρα.

Επισης καλο θα ηταν κατα την γνωμη μου εαν εχεις και την 'λιγη εμπειρια' να βαλεις και το Linux (σε minimum install) για να δεις και καποιο 'αλλο' λειτουργικο περα απο τα 'παντοδυναμα' Microsoft λογισμικα.
Αλωστε ή μαλλν εδω και 12 περιπου χρονια που ασχολουμαι με τα μηχανηματα παντα το χερι στην τσεπη το ειχα για αναβαθμισεις , ωστε να το συτημα οπως παρατηρησαν και σχολιασανε οι φιλοι να πηγαινει ποιο γρηγορα.

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

mia apli aporia

Δημοσίευση από fmayakos » 25 Μάιος 2004 15:07

αν ο Norton δεν ανοίγει ούτως ή άλλως απενεργοποίησε
από το msconfig.exe το ccApp μπας και ξαλαφρώσει
λίγο το πι-σί σου!

Άβαταρ μέλους
Bi2L

mia apli aporia

Δημοσίευση από Bi2L » 26 Μάιος 2004 23:01

TA 98se KALA EINAI GIATO PC SOU.
MPOREIS OMOS NA BALEIS TA XP, PANO SE NTFS SYSTHMA, GIATI APO OTI YPO8ETO META TO WINMI EXEIS FAT32,
META THN EGKATASTASH 8A AFAIRESEIS KA8E KALOPISTIKA GRAFIKA TON XP, (ANIM MENU, FADE, COLOR.......), KAI MPOREIS NA KLEISIS KAPOIA SERVICES (ANALOGA PIA XRIAZESE & PIA OXI). TWRA BEBAIA 8A PES PIA DEN XREIAZESE, KANE DOWNLOAD TO XP-MANAGER KAI EXEI DIAFORA EKI, KANE KAI DIAFORES DOKIMES, EGW EXW KANEI 38 SERVICES DISABLE, KAI TREXOUN ~20.
KALO 8A HTAN NA KANEIS KAPOIO UPDATE TOU HARDWARE!!!!!!!!!!!!!!

immortal

mia apli aporia

Δημοσίευση από immortal » 31 Μάιος 2004 21:43

ok thanks se olous
evala ta xp me ena 40ari skliro kai 256 mnimi ola ok mexri stigmis !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης