Θέλω να μάθω actionscript

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 27 Μάιος 2004 23:35

Διάβασα τα tutorial που υπάρχουν εδώ (όχι όλα), σχετικά με την actionscript και το flash, αλλά όπως ήταν φυσικό, μάλλον δεν καλύπτουν όλες τις εντολές, τις συναρτήσεις κτλ.

Γι'αυτό θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο tutorial το οποίο θα απευθύνεται σε κάποιον σχεδόν αρχάριο (οι μόνες εντολές που ξέρω είναι αυτές που εξηγεί ο spooky). Έχω βρει κάποια tutorials όμως τα περισσότερα δεν είχαν μια λογική συνέχεια αλλά πετάγονταν από θέμα σε θέμα και δυσκολευόμουν να τα παρακολουθήσω, καθώς κάποια απαιτούσαν πράγματα που δεν είχαν εξηγήσει πιο πριν.

Θα προτιμούσα κάποιο ελληνικό tutorial αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα και με τα αγγλικά
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 27 Μάιος 2004 23:48

Στο actionscript.org έχεις κοιτάξει; εάν όχι κοίτα εδώ
http://www.actionscript.org/tutorials.shtml

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 28 Μάιος 2004 09:09

Για αρχή θα σου πρότεινα να κάτσεις να διαβάσεις το help του Flash όποια έκδοση και άν έχεις ! Μέσα στο Help υπάρχει το λεγόμενο actionscript dictionary που εξηγεί με παραδείγματα τι ακριβώς κάνει η κάθε εντολή actionscript ! Μόλις καταλάβεις τον τρόπο λειτουργίας, τότε να κοιτάξεις για διάφορα tutorials !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 28 Μάιος 2004 14:51

Γενικά δέν γράφονται tutorials που να σε μαθαίνουν βήμα βήμα actionscript. Απλά παρουσιάζονται επιμέρους στοιχεία της actionscript η τρόποι για να φτιάξεις κάτι. Το θέμα είναι να μάθεις πώς πρέπει να γράφεις τον κώδικα. Δηλαδή που μπαίνουν οι ενέργειες και πότε χρησιμοποιούμε κάθετί. Δέν ξέρω πόσο καλογραμμένο είναι αλλά είχα γράψει κάτι ψιλοεισαγωγικά σε ένα tut.

Από εκεί και πέρα κοίτα τις εντολές από τα help files του flash και άν δέν καλυφθείς από όσα γράφουν κοίτα για tut πάνω σε αυτή την εντολή οι ερωτήσεις και απορίες που διατυπώθηκαν σε κάποιο site

γενικά η σύνταξη είναι απλή

Πχ οι παρακάτω ενέργειες που θέλουμε να γίνουν όταν κάνουμε κλίκ με το mouse θα τις γράφαμε ώς εξής

Σε ένα movie

onClipEvent (mouseDown) {
++myVariable;
mouseXspot = _root._xmouse;
gotoAndPlay(1);
}

Σε ένα frame

onMouseDown = function () {
++myVariable;
gotoAndPlay(1);
};

Και σε ένα button

on (press) {
++myVariable;
gotoAndPlay(1);
}

ο κώδικας είναι ίδιος, διαφέρει λίγο μόνο το πού θα τον γράψουμε ανάλογα με το άν θα μπεί σε button. clip η frame
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες