δημιουργία ποδοσφαιρικής μπάλας...

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
goforbet

Δημοσίευση από goforbet » 28 Μάιος 2004 22:13

προσπαθώ να φτιάξω μια μπάλα ποδοσφαίρου με φλας η οποία θέλω να περιστρέφεται. δεν έχω καταφέρει κάτι σημαντικό μέχρι τώρα. χρησιμοποιώ μάσκα αλλά δεν...καμμιά βοήθεια παιδιά?

Άβαταρ μέλους
HoMESICk_ALIEN

Δημοσίευση από HoMESICk_ALIEN » 28 Μάιος 2004 22:41

Νομίζω ότι πρέπει να κάτσεις και να ζωγραφίζεις καρέ καρέ όλο το animation, εκτός αν κάνεις κάτι σε ένα 3D πρόγραμμα (μερικά έχουν την μπάλα ποδοσφαίρου σαν primitive!) και να κάνεις ένα export με τη βοήθεια του swift3d ή άλλου παρόμοιου προγράμματος..

Μάσκα δε βλέπω πού χρειάζεται...

Άβαταρ μέλους
goforbet

Δημοσίευση από goforbet » 28 Μάιος 2004 22:52

σκέφτηκα να κάνω ένα κύκλο και ένα ορθογώνιο που θα έχει το σχέδιο της μπάλας (τα γνωστά ασπρόμαυρα πολύγωνα). ο κύκλος θα είναι σταθερός και θα μετακινείται το ορθογώνιο (motion tween από αριστερά προς το δεξιά κίνηση) ώστε να σε δίνει την ψευδαίσθηση οτι η μπάλα περιστρέφεται.
γι αυτό σκέφτηκα την μάσκα(για να μην φαίνεται το ορθογώνιο παρά μόνο όταν μπαίνει μέσα στον κύκλο). ελπίζω να καταλάβατε...το δοκίμασα αυτό αλλά έχω πρόβλημα με την μάσκα...

Άβαταρ μέλους
HoMESICk_ALIEN

Δημοσίευση από HoMESICk_ALIEN » 29 Μάιος 2004 11:36

Νομίζω κατάλαβα τι λές, αλλά δεν βοηθά η μάσκα. Ψάξε καλύτερα στα libraries των γνωστών site μήπως και βρεις κάτι, ακόμη και ένα βίντεο θα σε βόλευε αρκεί να το έκανες import στο flash και trace ή κάτι παρόμοιο (σίγουρα θα υπάρχουν πολλές και καλύτερες τεχνικές, αλλά δε γνωρίζω σχετικά..)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες