Rollover images

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pontiki

Rollover images

Δημοσίευση από pontiki » 12 Απρ 2002 19:55

Γεια σας.Η ερώτηση μου είναι η εξής: Μέσα απο το Dreamweaver έχω φτιάξει ένα rollover image.Γίνεται να μην αλλάζει σχήμα ο δείκτης του ποντικιού όταν περνάει πάνω από την εικόνα;(γίνεται χεράκι).Έπίσης όταν κάνω κλικ σε μια rollover εικόνα που είναι στο τέλος της σελίδας μου αυτομάτως με πηγαίνει στο πάνω μέρος της.Υπάρχει λύση για αυτό; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Rollover images

Δημοσίευση από grjava » 13 Απρ 2002 01:07

Για το πρώτο ζήτημα μετά τις διαστάσεις της εικόνας γράψε τον εξής κώδικα:
style="cursor : default;"

Για το δεύτερο ζήτημα μέσα στον κώδικα πριν την διεύθυνση της εικόνας έχει τον κώδικα
href:"#" τον οποίο πρέπει να σβήσεις .
Καλή συνέχεια..

pontiki

Rollover images

Δημοσίευση από pontiki » 13 Απρ 2002 02:24

Σε ευχαριστώ πολύ grjava.Να είσαι καλά.

leontaras

Rollover images

Δημοσίευση από leontaras » 02 Σεπ 2007 17:36

Αν και παλιό το θέμα,
αντιμετωπίζω και εγώ ένα πρόβλημα...αν κάποιος ευγενής και καλός άνθρωπος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν πολύ χαρούμενος.....και υποχρεωμένος....

έχω φτιάξει ένα rollover image σε flash στην δεύτερη εικόνα τπυ rollover έχω τοποθετήσει 2 link με κάπιο effects (pople) όταν όμως πάω να πατήσω ένα link και κουνήσω εκεί κοντά ή επάνω στο Link τον κέρσορα - τότε τρεμοπαίζει όλη η εικόνα - ότι και αν σκαρίφστηκα, ότι και αν έκανα εδω και 3 μέρες δεν μπορεί να εξαλλείψει το πρόβλημα δηλαδή μόλις πάω τον κέρσορα σε ένα απο τα δύο link να μην τρεμοπαίζει [αναβοσβύνει όλο η εικόνα και μου δείχει μια την πρώτη εικόνα (image) και μια την δεύτερη εικόνα (image)] :cry:

Υπάρχει κάποια λύση, τι μπορεί να συμβαίνει με ένα απλό flash rollover image και 2 link..???? :hammer: :hammer: :hammer:

Δίνω και ένα link με το παράδειγμα...
www.violinmitras.gr/Flash/qa2.swf

Ευχαριστώ όποιος ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ :wink:
Εν οίδα ουκ οίδα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Rollover images

Δημοσίευση από patriot » 02 Σεπ 2007 20:58

Αχ, βρε και με τρόμαξες... :hammer: Έτσι όπως το είπες πήγε αλλού το μυαλό μου.... Τέσπα. Δεν είναι κάτι σοβαρό. Εγώ με το που πήγα και είδα το παράδειγμα που έδωσες, είδα ότι γίνονται τα εξής πράγματα ταυτόχρονα με το που κάνεις onMouseOver:

1) Αλλάζει η εικόνα (από ασπρόμαυρη σε έγχωμη)
2) Η εικόνα πηγαίνει λίγο ποιο κει
3) Τα γράμματα μεταμορφώνονται

Τα Νο1 και Νο3 είναι επιθυμητά (υποθέτω δηλ). Το Νο2 θέλει μια μικρή τροποποίηση απλώς και είσαι έτοιμος. Δοκίμασε να αλλάξεις το margin ή το padding στον κώδικα των links μέσα στο css. Δηλ ψάξε εκεί που λέει:

Κώδικας: Επιλογή όλων

a:link {margin:0px; padding:0px;} /* Στην θέση του "0" βάζεις ότι αριθμό θες */
και φρόντισε να είναι ίδιο με αυτό:

Κώδικας: Επιλογή όλων

a:hover {margin:0px; padding:0px;} /* Δηλ φρόντισε και το margin και το padding του a:link και το margin και το padding του a:hover να έχουν την ίδια τιμή  */
Αυτό ήταν όλο! ( Ναι αυτό που σου έσπασε τα νεύρα ήταν μόνο αυτό. Θες μια συμβουλή; Την επόμενη φορά μην χάσεις 3 μέρες. Ρώτα κατευθείαν. Εμείς εδώ τι δουλειά κάνουμε; )
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

leontaras

Rollover images

Δημοσίευση από leontaras » 03 Σεπ 2007 01:58

Να σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΘΕΡΜΑ patriot
για την ΑΜΕΣΗ ανταπόκριση σου....(και με τον διακριτικό και ευχάριστο τρόπο που τα αναφέρεις) :P

Για να βοηθήσω ανεβάζω το fla και ξανά δίνω το swf, και θέλω να επισημάνω όντως το 1) 2) 3) είναι επιθυμητά και το γνωρίζω για τις μικροδιορθώσεις, το πρόβλημα είναι ότι δεν χρησιμοποιώ CSS είναι φτιαγμένο εξ΄ολοκήρου σε Flash με το πρόγρμα Sothink Glanda, βέβαια το μετέφερα στο Macromedia μα το πρόβλημα παραμένει να συμπεριφέρετε έτσι δηλ. όταν πλησιάζω τα link να τρεμοπαίζει προς και πίσω όλο το Flash....

Δεν ξέρω έχω κουραστεί το γύρισα πάλι σε απλό rollover αλλά δεν με ευχαριστεί....

(Οφείλω να πώ ότι κατά λάθος αυτό το post το έστειλα και σε άλλο thread)

patriot, βλέπω ότι δίνεις ένα ΩΡΑΙΟ αγώνα απο τις υπογραφές σου για το κοινό καλό ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ο εθελοντισμός, η ανιδιοτέλεια είναι σπάνια σήμερα αγαθά, και σου ομολογώ ότι είναι ομοιιδεάτης σου.... :wink:

Σου ανεβάζω το Fla

www.violinmitras.gr/Data/LanguageMX.fla

Βέβαια δεν έβαλα κάποια effects στα text links, είναι αρκετά δύσκολο, όμως το πρόβλημα παραμένει όταν πλησιάζω τα link να τρεμοπαίζει όλο το flash.... :hammer:

Εδώ και η διεύθυνση του Swf

www.violinmitras.gr/Data/Language.swf

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ :wink:
Εν οίδα ουκ οίδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες